Forum Forum prawneCywilne

Darowizna od babci

Darowizna od babci

ryba.magda / 83.18.178.* / 2009-03-22 15:35
Witam! 2 lata temu brat dostał od babci darowiznę (tj. dom +gospodarstwo). Przez wiele lat gospodarstwem tym zajmowali się nasi rodzice, a z racji, że brat z żoną tam mieszka to babcia przekazała właśnie jemu całe gospodarstwo (pomijając swoje dzieci, naszych rodziców a także i wnuki). Do tej pory nikt tego nie kwestionował, gdyż każdy myślał, że w zamian zaopiekuje się 90 letnią babcią i chorą mamą, które tam mieszkają. Wszystko było by w porządku gdyby nie fakt, że tak w cale nie jest. Chce zapytać czy babci dzieciom i wnukom coś się należy, np. zachowek itp.?
Wyświetlaj:
po / 93.105.86.* / 2009-03-22 18:21
Pytanie ,Czy to była darowizna w zamian za dożywotnią opiekę (dożywocie).?
ryba.magda / 83.18.178.* / 2009-03-22 20:36
no właśnie sęk w tym że to była zwykła darowizna, nie ma żadnej wzmianki o dożywotniej opiece...
po / 93.105.86.* / 2009-03-23 17:27
Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową trzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.
§ 3. Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.
Darowizna nie wliczana jest do zachowku po dziesięciu latach od daty darowizny .
Art. 908. § 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Umowa dożywocia wydziela ze schedy spadkowej nieruchomości wykazane w umowie.W wyjatkowych sytuacjach umow ta moze być rozwiązana sądownie.
Podsumując-darowizna nie oznacza ,że spadkobiercy ustawowi nie otrzymają rekompensat pieniężnych (zachówku) po zmarłym.I niejednokrotnie część darowizny ulega podziałowi na spadkobierców.Pozdrowienia.

Najnowsze wpisy