DAROWIZNA

wnuczka / 94.13.21.* / 2011-01-23 19:19
"Witam! chcialam,sie dowiedziec czy bede musiala zaplacic podatek w momencie przekazania na mnie darowizny przez babcie,w postaci gruntow i domu."
Wyświetlaj:
EwazLublina / 2011-03-07 13:43
ja mam tez problem, bo w spadku dostałam 2 lata temu mieszkanie po zmarłym bracie (wtedy zapłaciłam podatek o Urzędu skarbowego) , a teraz nie upłynęło 5 lat i chciałabym przekazać w formie darowizny to mieszkanie mojej wnuczce. Czy dla mnie to kolejny do zapłacenia podatek? bo rozumiem, że wnuczka, jak mnie ma swojego mieszkania, to podatku nie zapłaci?Proszę o pomoc.
wiwan / 2011-03-07 23:13
Okres 5 lat dotyczy uniknięcia podatku dochodowego od zbycia nieruchomości. Darowizna jest zbyciem nieodpłatnym, nie ma dochodu, nie ma więc czego unikać.
Darowizna więc przed tym terminem nie skutkuje podatkiem dla darczyńcy.
Z kolei wnuczka uniknie podatku od spadków i darowizn- nie dlatego, że nie ma mieszkania, ale dlatego że skorzysta ze zwolnienia przewidzianego dla części podatników tzw. I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od spadków i darowizn.
W związku z tym, że będzie to darowizna notarialna ( taka forma jest wymagana) wnuczka nie będzie musiała dokonać żadnych dodatkowych formalności w swoim US.
belladonna / 2011-01-24 18:04 / Tysiącznik profesjonalny
Wnuczka to zstępny, więc wg art. 4a ustawy związanej ze spadkami i darowiznami będzie to zwolnione z podatku :-)

Najnowsze wpisy