Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Data rozpoczęcia DG.

Data rozpoczęcia DG.

kokol / 2010-04-15 23:34
Witam

Zdecydowalem sie na zalozenie dzialanosci gospodarczej, jednak juz na samiuskim poczatku utknalem przy wypelnianianiu sciagnietego z internetu wniosku EDG-1.
A konkretnie chodzi o "Datę rozpoczęcia działalności", zależy mi żeby zacząć działalność jak najszybciej, gdyż będzie ona dotyczyła działalności fotograficznej, a jak wiadomo zbliża się sezon i musiałbym poczynić znaczne zakupy sprzętu(czyli zrobic koszty).
W związku z tym chciałem wpisać jako datę ropoczęcia działalności 1 Maja (dzis mamy 15 kwietnia, czyli pozostało by 15 dni). Jednak po konsultacji z kolegą który pare miesięcy temu zakladał działalność okazało się, że to chyba nie takie proste i doradził mi że bezpieczniej będzie wpisać 1 czerwca, a to niestety juz za późno na zakupy.
Nie do konca to ogarniam i sie w tym rozeznaje, ale wytłumaczył mi że taka data rozpoczęcia działalności jest nierealna, bo bede musial jeszcze odwiedzic ZUS i US, a tam potrzebny bedzie mi REGON, ktory otrzymam z duzym opoznieniem? ehhh

Pomozcie prosze to jakos ogarnac, bo to sie naprawde wymyka jakiej kolwiek logice i nie pojmuje tych zaleznosci pomiedzy data wpisana w EDG a czynnosciami ktore musze wykonac w US / ZUS :( Czy spokojnie moge 1 maja zakladac dzialalnosc czy jednak sa jakies powody dla ktorych nalezaloby ta date opoznic?
Nie wiem czy to cos zmienia, ale rozliczalbym sie kwartalnie z podatku liniowego 19%, i korzystalbym w zusie z obnizonych stawek przez pierwsze 2 lata.

Dzieki i Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-04-16 11:02
Jeśli nie zamierzasz być VAT-owcem nie odwiedzasz US, u.statystycznego też nie musisz, ale jeśli boisz się o czas, możesz pójść osobiście, regon wydają w pół godziny, w ZUS musisz zgłosić siebie jako ubezpieczonego ( jako płatnika zgłasza Cię urząd gminy na podstawie EDG-1). Na ZUS masz 7 dni od daty rozpoczęcia (czyli w tym przypadku 8 maja).
Spokojnie idź dziś, w poniedziałek i wpisuj datę 1 maja.
Uwaga praktyczna- nie wpisuj daty innej niż początek miesiąca ( 1 dzień ) jeśli jednak zdecydujesz się na odwleczenie- komplikuje to sprawy ZUS ( proporcjonalne obliczenie składek itp.)
kokol / 2010-04-16 20:25
Dzieki za konkretna odpowiedz.
Zlozylem dzis w urzedzie miasta EDG-1 i w czwartek 22 kwietnia mam odebrac wpis do ewidencji. Nie wiem czy dobrze rozumiem i prosilbym o doprecyzowanie, REGON moge pobrac z urzędu statystycznego udajac sie tam juz z wpisem do ewidencji?

Bo slyszalem tez ze w sumie na tym etapie REGON nie jest mi niezbedny i w ZUS-ie(czy ja musze zlozyc jakas prosbe o nizsza skladke przez pierwsze 2 lata, czy dzieje sie to z automatu?) oraz w US-ie(zgloszenie o wyborze podatku liniowego 19%, wybor kwartalnego rozliczenia, deklaracja jako VAT-owiec) nawet jezeli nie bede mial jeszcze REGONU to wystarczy NIP + (chyba)PESEL

Mam jeszcze watpliwosc, czy na ktoryms etapie zakladania dzialalnosci(dzialalnosc jednoosobowa, tzn tylko ja:), bedzie wymagana, pieczatka i konto bankowe? Tzn, firmowe konto i tak planuje zalozyc, tylko nie wiem czy powinienem juz sie za to zabrac, czy moze do zalozenia konta musze miec najpierw REGON, czy jeszcze cos innego.

Pozdrawiam
H Szatkowski / 2010-04-16 21:19
Dopiero 22 ? "U mnie na wsi" od ręki. Tak do U.statystycznego udajesz się z wpisem do ewidencji.
Trochę bieglejszy byłem w tym przed "jednym okienkiem", ale właściwie teraz odtwarzasz poprzedni tryb:
Rachunek- przed U.Skarbowym , bo musisz go podać. Nie musi być specjalne- firmowe, może to być Twój dotychczasowy ROR. Jeśli zamierzasz jednak mieć osobny rachunek- załóż go już teraz tj. po "regonowni", a przed skarbowym. Na ogół "firmowe" są płatne, więc może kolejny osobisty ( częściej bywają darmowe w prowadzeniu ). Zwróć uwagę na koszty przelewów w taryfie prowizji. Weź pod uwagę, że przelewy ZUS na ogół banki wyceniają inaczej niż zwykłe przelewy, i że ZUS-owe to de facto dwa puszczane naraz.
W skarbowym składasz NIP-1, deklarujesz podatek liniowy, deklarujesz Vat-owanie,
Teraz dopiero ZUS-o niższą składkę nie prosisz- wynika to z "kodu ubezpieczenia", który wpiszesz na druku zgłoszenia siebie do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego (ZZA i ZUA) od razu podejmij decyzję czy przystępujesz do chorobowego (jest dobrowolne). Kod to 0570XX, panie zresztą powiedzą. Potrzebny będzie NIP- w sensie decyzja o jego nadaniu- odgrzeb z archiwum domowego. Składasz też pierwszą deklaracje miesięczną o wysokości składek DRA- panie powiedzą jakie są aktualnie te promocyjne. Ważne- przestzregaj przez te 24 miesiące terminów wpłaty ( 10 następnego miesiąca ) i nie pomyl wysokości składek- wtedy ta pierwsza deklaracja będzie JEDYNĄ do złożenia ( zamiast...24-ech)

Pieczątka- nie ma wymogu, ale ze względów PR warto- to kwestia 20-30 zł. Poza tym VAtowiec wystawiający faktury bez pieczątki...? ( na pieczątce musi być regon ). I
kokol / 2010-04-17 01:25
A, szkoda gadac... u mnie miasto 200 tysieczne i siedzi sobie taka jedna pani w pokoju, taka przyjemna ze szok, pewnie uczestniczyla w szkoleniu na rzecz wspierania przedsiebiorczosci... :) Strach bylo o co kolwiek zapytac bo zdawkowo i tajemniczo cos odburkiwala, bardzo wyraznie okazujac swoja wyzszosc. Duzo sie o tym mowi ze niby sie poprawia itp, ale ta pierwsza stycznosc chyba daje przedsmak jak beda wygladaly dalsze kontakty z urzednikami podczas prowadzenia DG.

Ale wracajac do tematu, dzieki za wszystkie informacje, naprawde baaardzo mi to uporzadkowalo wszystkie zaleznosci pod tytulem co/gdzie/jak i kiedy :) Rowniez bardzo pomocna porada na temat rachunku bankowego bo chyba rowniez ze wzgledow czasowych lepszy bedzie zwykly ROR, myslalem o rachunku firmowym w mbanku, ale wychodzi na to ze moglbym sie nie wyrobic biorac pod uwage ze regon musze miec przy zakladaniu konta, a tam sporo zabawy z jakimis kurierami i jest kilka okazji na poslizg.

Ciekawe tez, jak to jest z urzedami statystycznymi, zeby sie nie okazalo ze i w tym przypadku u Ciebie jest od reki, a u mnie X dni :)

Co do Vatowca bez pieczatki, to moja DG bedzie bardzo specyficzna, glowna dzialalnosc bedzie oblozona vatem 0%, a tylko czasem, naprawde incydentalnie bede wykonywal takze czynnosci, ktore sa poza glownym nurtem mojej DG i ta mala czesc bylaby ovatowana normlanymi stawkami, ale tak czy tak pieczatke sobie wyrobie, chodzilo mi tylko o to czy na biega teraz i za tym musze latac, czy akurat to moze poczekac.

Najnowsze wpisy