Forum Forum podatkowePIT

DG w Anglii a PIT, po jakim kursie liczyć?

DG w Anglii a PIT, po jakim kursie liczyć?

greeshka / 89.78.207.* / 2009-03-24 23:27
Witam,

Moja sytuacja jest dosyć skomplikowana. Do września 2008 prowadziłem DG w Anglii, dochody z której chciałbym teraz wpisać do PIT.
Nie wiem jednak po jakim kursie przeliczać przychody i koszty. Pracowałem bowiem jako taksówkarz. Uzyskiwałem przychody codziennie, natomiast koszty ponosiłem w te dni kiedy tankowałem samochód plus raz na tydzień kiedy płaciłem "rent" firmie taksówkowej.

Dodam od razu, że posiadam pełną (codzienną) ewidencję przychodów i kosztów, więc w ostateczności mógłbym je przeliczyć po kursie z każdego dnia, ale mówimy tu o około 200 dniach i innym kursie dla każdego z nich. Wolałbym więc tego uniknąć.

Do tego dochodzi oczywiście trudność z wyliczeniem zapłaconego podatku z powodu niepokrywania się roku podatkowego. Moje dochody po 5/4/08 nie podlegają opodatkowaniu, bo nie przekroczyły kwoty zwolnionej, ale te przed tą datą zostały opodatkowane razem z tymi z poprzedniego roku. Jak to przeliczyć? Proporcjonalnie? I jaki przyjąć kurs?

Jak widzicie sytuacja jest ciekawa, będę wdzięczny za wszelkie porady

pozdrawiam
Wyświetlaj:
ZulkaM / 2010-04-06 11:32 / Bywalec forum
Czy w 2008 r miałeś jakieś dochody w Polsce? Jeśli tylko angielskie, to w Polsce nie składasz żadnego rozliczenia rocznego i kursy przeliczania waluty do niczego nie są ci potrzebne.
belladonna / 2009-03-25 02:03 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli domyślam się, ze masz też inne dochody za 2008 skoro angielskie do stopy wykazać musisz. Z tego co wiem Krajowa Informacja Podatkowa nie pochwala proporcjonalności, ale coś czasami przyjąć trzeba. Chociaż Tobie angielski podatek potrzebny nie bedzie, bo wykażesz tylko dochody angielskie w jednym miejscu PIT-36 do stopy. Ustawa mówiła o przeliczaniu wg kursu z dnia uzyskania przychodu, więc czeka Cię niestety przeliczanie. Współczułam osobom pracującym na umowie w Anglii, że maja tygodniówki.... no ale u Ciebie jednak jeszcze gorzej :-))
Aha, w PIT/ZG wpisuje się Wielka Brytania, bo Anglia jest nieprawidłowo (kod kraju GB) :-))
Zjednoczone Królestwo / 83.11.79.* / 2010-04-06 09:48
Pełna nazwa kraju brzmi Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej a Wielka Brytania to geograficzna nazwa wyspy, ale Urząd Skarbowy i tak nie widzi różnicy ;p
greeshak / 89.78.207.* / 2009-03-25 19:16
Czyli jak rozumiem angielski podatek do PIT-36 nie jest mi potrzebny? Gdyby był to mamy kolejny problem, bo nawet przyjmując zasadę proporcjonalności, to po jakim kursie przeliczyć podatek? Z ostatniego dnia roku podatkowego czy z dnia kiedy faktycznie zapłaciłem ten podatek?
belladonna / 2009-03-25 19:43 / Tysiącznik profesjonalny
Podatek angielski Ci potrzebny nie będzie, bo do dochodów angielskich (też Irlandia północna) od 2007 ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.
Ty tylko będziesz wpisywać dochody angielskie w PIT/ZG (kolumna b), chyba 2 wiersz co do działalności :-))

Najnowsze wpisy