Forum Forum podatkoweOdliczenia

dla kogo ulga internetowa?

dla kogo ulga internetowa?

dziewczynazzaściany / 2012-11-30 09:29
Z ulgą internetową bylo róznie, w sensie różne pomysły zmian, najpierw, że zostanie zlikwidowana w ogóle, póżniej że tylko częściwoo, jak to w końcu wygląda? na czym stanęło, kto będzie mógł z niej skorzystać?
Wyświetlaj:
ksiegowy wp / 2012-12-03 15:19
ulgę na internet stracą te osoby, które z niej dotychczas korzystały

będą mogły z niej skorzystać osoby które jeszcze nie korzystały

co ciekawe – jeżeli np. mąż do tej pory rozliczał ulgę to od nowego roku będzie mogła zrobić to żona nawet jak wspólnie składają zeznanie podatkowe - bo wydatki na internet odlicza się indywidualnie

trzeba tylko pamiętać aby rachunki za usługi były wystawiane na osobę która będzie rozliczała ulgę

www.wsparciepodatkowe.blogspot.com
belladonna / 2012-12-03 16:58 / Tysiącznik profesjonalny
Księgowy obalę Twój zapis w zdaniu cyt. "aby rachunki za usługi były wystawiane na osobę która będzie rozliczała ulgę".
Ustawa PIT w brzmieniu obecnym:
"Art. 26. 1. Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot:
6a) wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł";

i gdzie tutaj masz napisane, że masz mieć rachunek na siebie?
Masz TY ponieść wydatek.... i np, ja mam zawartą umowę z dostawcą Internetu, przy weryfikacji ulgi donoszę do US DOWODY PONIESIENIA WYDATKU zgodnie z zapisem ustawy, a na dowodzie będzie napisane "abonament za Internet zgodnie z umową nr..."
Po 2 latach dowody będą męża (mamy wspólne konto), a po kolejnych 2 latach dowody będą na teściową i?
wszystko zgodnie z zapisem ustawy KTO ODLICZA ULGĘ, TEN MA DOWÓD NA PONIESIENIE WYDATKU.
A co Ty na to? czym mi to obalisz?
ksiegowy wp / 2012-12-03 22:32
belladonna nie zamierzam niczego obalać - tylko że w życiu mamy do czynienia z teoriom i praktyką

co do teorii masz absolutną rację tylko gorzej jest z praktyką

urzędy w tej kwestii wytworzyły "nie korzystną praktykę" i mimo tego że wyroki sądowe są korzystne dla podatników np. wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego w kielcach z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Ke 321/11 to i tak ulga internetowa jest regularnie kwestionowana

najczęściej właśnie jest kwestionowane to że z ulgi chce skorzystać małżonek kutego dane nie widnieją na przysłowiowym dowodzie i to jest fakt – nie wspominając już o teściowej :-)

o oczywiście kierując sprawę na dragę sądową mamy nie ma 100% szanse na wygraną ale i tak musimy się w takiej sytuacji liczyć z kosztami jak i zmarnowanym czasie.

ja uważam że jeżeli nic nas to nie kosztuje to można wsiąść dowody na osobę która z ulgi zamierza korzystać ze względu właśnie na "nie korzystną praktykę" z jaką mamy do czynienia
belladonna / 2012-12-04 16:49 / Tysiącznik profesjonalny
Księgowy mój podstawowy cel to dyskusja, nie bierz niczego do siebie, bo gdybym ja miała dziś prowadzić komuś KPiR to jestem cienki bolek (nie interesowałam się tym nigdy, bo mi potrzebne nie było), ale na odliczeniach itp muszę się znać :)
Podjęłam dyskusję dlatego, bo ja z kolei nie chcę aby ktoś mi powiedział, że wyczytał iż ma mieć RACHUNEK i co teraz jak on ma FV itd... kumasz? (jeszcze zacznie się domagać rachunku od usługodawcy, bo pomysłowość ludzka nie zna granic).
Za każdym razem podkreślam to, że jak szukasz infor w necie, to co było w 2010 niekoniecznie jest w 2011 (prawo się zmienia).
Zacytowany przez Ciebie wyrok ma związek z 2009 rokiem, a ustawa wtedy określała, ze Internet ma być w miejscu zamieszkania i dowodem ma być FV.
Dlatego co było w 2009, czy 2010 to już historia.
Od 2011 obowiązuje zapis, który zacytowałam wyżej, a Min. Fin. w broszurce do PIT/O za 2011 wyjaśnia, że masz mieć dowód na poniesienie wydatku np FV (czyli to np).
Ponad 50% problemów fundujemy sobie na własne życzenie.
Np jest Pani X i jest Pani Y.
Obie przy weryfikacji ulgi za 2011 wg nowego zapisu jako dowód doniosą wydruki płatności z konta internetowego, ale Pani X będzie miała zapis tyt. "abonament za Internet zgodnie z umową nr... za miesiąc grudzień", a Pani Y bedzie miała tyt. "abonament zgodnie z umową nr... za miesiąc grudzień" I?
Analizując Panią X widzę za co zapłaciła, jest ok, a drugi... nie wiem za co ten abonament, a skoro zgodnie z umowa nr... to przynieś mi umowę, czy rzeczywiście za Internet, a nie za TV, telefon itd.
Ja jako potwierdzenie mam wydruki z konta, że płaciłam Pani X abonament za Internet wg umowy nr... za miesiąc.... Mam dowód na poniesienie wydatku.... od 2013 mąż będzie miał takie wydruki, a za 2 lata teściowa...

Jak ustawodawca nie zmieni obecnego zapisu, że oprócz poniesienia wydatku należy mieć zawartą umowę na siebie, to będzie wolna amerykanka.
A urzędnik jak miał zapis o FV, to mógł się upierać, że FV jest na Panią Kowalską, a nie jej męża i jak mąż odliczył niech sąd rozstrzyga (bo ustawa tego nie rozstrzyga)... ale obecnie ma drogę "upierania" zamkniętą, bo dowodem na poniesienie wydatku ma być jakikolwiek dokument, z którego wynika kto, za co i ile zapłacił :)
wiwan / 2012-11-30 12:08
Zgodnie z nowelizacją "przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących
dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.”

Limit 760 zł, inne okoliczności i sposób dokumentowania bez zmian.

Najnowsze wpisy