Forum Forum prawneZmiany w prawie

dla kogo wyższy ZUS

dla kogo wyższy ZUS

niezawistny / 2013-05-13 08:22
Witajcie, mam pytanie dotyczace zus. Kiedy pracodawca musi odprowadzac wyzsza kwote skladek zus za pracownika?? Slyszalem ze jakies zmiany byly dotyczace funduszy renowego ale nie moge nic znalesc na ten temat ;/
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-05-13 09:11
Stawka składki rentowej wzrosła od 1 lutego 2012 r.
Wzrost był "po stronie" płatnika (pracodawcy, zleceniodawcy) z 4,5 pkt. proc. do 6,5 pkt. proc. "Po stronie" ubezpieczonego pozostał na poziomie 1,5%.

Czyli stawka składki wzrosła z 6 % do 8 % podstawy wymiaru.
Wzrost dotyczył wszystkich ubezpieczonych. NIE ma innej okoliczności (Ustawa o systemie ub. społecznych) wzrostu stawki tej składki. Wzrost składki wynika więc każdorazowo od wzrostu podstawy wymiaru- czyli wynagrodzenia brutto, a w przypadku ub. dobrowolnie (przy braku innego tytułu) oraz prowadzących DG przy wzroście deklarowanej podstawy.
niezawistny / 2013-05-13 11:51
a czy mozesz podac konkretne kwoty zakladajac ze ktos zarabia minium krajowe ktore chyba jest teraz na poziomie 1600zl tak ? prosze i pozdrawiam
szklarek / 2013-05-13 12:03
Dla płacy minimalnej składka rentowa łącznie to 128 zł, w tym 24 zł po stronie ubezpieczonego, 104 zł po stronie pracodawcy.

Tu kalkulator- nie wykazuje po stronie płatnika z rozbiciem na każdą składkę:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
ratunku_pomocy / 2013-05-15 13:32
wlasnie mialem zaproponowac ten kalkulator bo korzystalem z niego nie jednokrotnie ale uprzedziles mnie w tym temacie :)
niezawistny / 2013-05-14 12:51
dzieki za podanie poterzebych mi informacji!

Najnowsze wpisy