Forum Spółki giełdowe Enel-Med SA

dobre wyniki finansowe i realizacja ogłoszonej strategii rozwoju

dobre wyniki finansowe i realizacja ogłoszonej strategii rozwoju

ENEL-MED / 85.232.245.* / 2015-09-14 16:47
Oceniając aktualne wyniki spółki ENEL-MED trzeba pamiętać o dość istotnej transakcji (sprzedaży 100% udziałów w firmie zależnej), jaka miała miejsce w pierwszej połowie zeszłego roku. Z jednej strony pojawił się wówczas bardzo duży jednorazowy zysk operacyjny, z drugiej zaś z aktywów grupy ubyło 7 placówek, które generowały łącznie ok 10% przychodów firmy. Aby prawidłowo ocenić aktualnie osiągane wyniki należy oba te czynniki uwzględnić. Dopiero tak skorygowane dane z 2014 r. mogą być porównywane z obecnymi. Najrozsądniejsze wydaje się również analizowanie tych danych w ujęciu półrocznym. Pozwoli to na zniwelowanie pewnych przesunięć kosztów pomiędzy poszczególnymi kwartałami, wynikającymi z sezonowości. Tak analizowane dane pokazują dopiero właściwy obraz działań operacyjnych firmy.
Po dokonaniu tej korekty widzimy, że ENEL-MED w I półroczu 2015 roku zanotował bardzo dobre wyniki finansowe, zarówno pod względem wartości przychodów (wzrost o 18%, znacznie powyżej wzrostów rynków zapowiadanych przez PMR), jak i zysku netto, zysku brutto, EBIT i EBITDA. Marża na poziomie EBITDA również wzrosła (4,9% w 1H 2015 do 5,7% w 1H 2015). Warto też zauważyć, że tak dobre wyniki na poziomie marżowości osiągnięto przy bardzo wzmożonych działaniach inwestycyjnych.
Spółka otworzyła już pierwsze placówki zapowiedziane w strategii rozwoju (przychodnie medyczne we Wrocławiu i Katowicach, klinika medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie) i szykuje się do kolejnych otwarć (klinika medycyny sportowej na stadionie klubu Legia Warszawie, przychodnia medyczna na warszawskim Mokotowie, placówka z rezonansem magnetycznym w Katowicach). Tak więc kolejne miesiące zapowiadają się obiecująco, zarówno pod względem podejmowanych działań, jak i osiąganych wyników.

Anna Rosińska, ENEL-MED
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy