Forum Forum podatkoweInne

Dodatkowy dochód ze stron internetowych

Dodatkowy dochód ze stron internetowych

Benios / 87.207.140.* / 2011-08-07 23:09
Witam. Może niektórzy znają już strony ShareCash.org i CashFile.org, chodzi o zarabianie w internecie. Wrzuca się pliki, a pobierający muszą uzupełnić ankietę, jeśli chcą pobrać plik. Firma zarejestrowana jest w USA, a po przekroczeniu pewnej kwoty oni wysyłają formularz W-8Ben, w którym mam oświadczyć że nie rozliczam się ze skarbówką USA, tylko biorę to na swoje ręce. Czyli muszę się rozliczać z polskim Urzędem Skarbowym. Szukałem czegoś na ten temat, ale niestety wszędzie tylko poszlaki, nic dokładnego się nie mogę dowiedzieć. W tym miesiącu łącznie z 3 źródeł internetowych zarobiłem ponad 3000 zł. Z tego co wiem kwota wolna od podatku to 3091 zł. Jest już sierpień, a ja już mam zarobione os stycznia tego roku ponad 12000 zł. I co teraz?
Mam się rozliczać co miesiąc czy dopiero na koniec roku?
Wybieram PIT 37, i w dochodach z innych źródeł wpisuję zarobioną kwotę, czy zarobiona kwota - (minus) kwota wolna od podatku? I z tego co wyjdzie obliczam 18% i płacę skarbówce?
Oni uwierzą mi na słowo że zarobiłem daną kwotę, czy będą to później sprawdzać? Dodam, że pieniądze najpierw przelewam na PayPal, a z niego do mBanku. Jestem pełnoletni.
Prosiłbym o jakieś dokładne wytłumaczenie, nie chcę mieć problemów z prawem.
Wyświetlaj:
Benios / 87.207.140.* / 2011-08-08 19:28
Dzięki za odpowiedz :) Nie udostępniam własnej strony. Chyba nie za bardzo może to podchodzić pod umowę zlecenie ponieważ nie posiadam żadnych dokumentów/umowy, jedyny dowód to wyciągi z konta. Masz rację że powinien być to Pit-36. Już byłem i dzwoniłem po skarbówkach i mają zero wiedzy na ten temat (śmiechu warte). Zrobię to w ten sposób że rozliczę się za ten rok w picie-36 - wrzucę to w inne źródła, wpłacę jednorazowo cały podatek czyli te 18% i zobaczymy co będzie.
belladonna / 2011-08-08 21:20 / Tysiącznik profesjonalny
Nie dziw się, że mają mało wiedzy... przepisy nie są zbyt dostosowane do e-zarabiania z udziałem zagranicznych podmiotów... a o reszcie wolę nawet nie myśleć, co by się nie denerwować.
Czytałam swego czasu interpretacje na ten temat i są dwojakie, ze traktować to jako umowy zlecenia lub o podobnym charakterze z zaliczkami, albo jako najem przy udostępnianiu strony... ale nie pamiętam żebym natknęła się na interpretację bez zaliczek (ale coś mi podpowiada, że i takie by znalazł).
Najważniejsze, żebyś to opodatkował... a czy z zaliczkami, czy bez myślę, że przy nieprecyzyjnym prawie w tym temacie raczej nikt nie będzie się w to zagłębiał, skoro jest dochód ujawniony i opodatkowany... :)
PS. A na przyszłość dzwoń do KIP-a, bo KIP w przeciwieństwie do US jest wyłącznie od udzielania informacji :)
Benios / 87.207.140.* / 2011-08-09 00:44
No właśnie to mnie strasznie dziwi dlaczego się za to nie zabiorą przecież taka kasa im przechodzi obok nosa:) Czytałem już trochę na ten temat i wielu ludzi właśnie przez brak konkretnych przepisów na ten temat nie odprowadza podatku i to olewają myśląc że nic im nie zrobią. Też mi się tak wydaję że grunt to wpłacić podatek a jak się doczepią o zaliczki to będę to z nimi wyjaśniał. Dzięki wielkie za pomoc :)
belladonna / 2011-08-09 11:29 / Tysiącznik profesjonalny
No nie do końca im przechodzi, bo nie ulega wątpliwości, że dochody te nie są zwolnione z opodatkowania, więc na podatniku ciąży obowiązek ujawnienia ich w PIT i opodatkowania... a dochody nieujawnione to sankcyjny podatek 75% plus grzywna wynikająca z KKS.
Ale zagadnienia szczególnie związane z USA nie są łatwe... dlaczego? bo tam do negocjacji w sprawie jednej umowy przystępuje kilku specjalistów (każdy w swojej działce) a u nas niestety stawia się na wiedzę ogólną... a w końcu jest przysłowie "kto jest od wszystkiego, to jest do niczego" :)
W przypadku emerytury z USA czytałam, że jeśli ją otrzymuje Polak, to wg umowy ma być ona opodatkowana w USA, potem bank polski powinien pobrać zaliczki w PL, a dopiero podatnik w PIT rocznym odzyska podatek zapłacony w PL... tak to wygląda...
belladonna / 2011-08-08 08:15 / Tysiącznik profesjonalny
Wygląda na to, ze może mieć to związek z umową zlecenia, bo najem to nie jest, gdyż nie udostępniasz swojej strony prawda?
Wówczas najszybciej ma do Ciebie zastosowanie art. 44 ust. 1a ustawy PIT, który brzmi:
"1a. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

1) ze stosunku pracy z zagranicy,
2) z emerytur i rent z zagranicy,
3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1
- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a. "

a jakie są zasady? ust. 3a:

"3a. Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1".

W trakcie roku wpłacasz tylko zaliczki, a rozliczasz się w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia. A w tym przypadku właściwym zeznaniem jest PIT-36, bo w nim wykazujesz należne zaliczki miesięczne, a PIT-37 dotyczy jedynie dochodów otrzymanych przez płatnika, który to za nas odprowadza zaliczki i mamy na to informację (PIT-11)... a Ty płatnika nie masz :)

No ale ponieważ sprawy zarabiania w Internecie to ciągle świeży temat, więc zadzwoń sobie jeszcze do Krajowej Informacji Podatkowej (znajdziesz w necie nr telefonu) :)

Najnowsze wpisy