Forum Forum podatkowePIT

Dojazd do pracy - odliczenie podatku

Dojazd do pracy - odliczenie podatku

jaryszek / 78.133.167.* / 2013-04-16 12:48
Witam, pracuje od kwietnia 2012 na umowe o pracę i jest to moja pierwsza praca. Czy mogę ubiegać się o zwrot z podatku za 2012 rok czy bedzie to mozliwe dopiero od roku 2013 ? Dojeżdzam okolo 25 km do pracy w innej miejscowosci. Wiem że pracodawca uwzględnia dojazdy do pracy.

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz J.
Wyświetlaj:
Lukasz Stachurski / 2015-09-25 17:58
Ja dojeżdżam autokarem tak jak i moi pracownicy. Jak ktoś szuka to mam bardzo dobre doświadczenia z nimi http://transpol.info.pl/wynajem. Zajmują sie wynajmę autokarów na różne okoliczności, a w ofercie mają bardzo dużo pojazdów, nawet te wysokiej klasy.
jaryszek / 78.133.167.* / 2013-04-16 15:09
Pracodawca mówił że jest to związane wlaśnie z dojazdami do pracy i rozliczenianiem sie z urzedem skarbowym.

W jakim celu ta deklaracja byla potrzebna pracodawcy?
wiwan / 2013-04-16 19:35
Było to potrzebne po to, by miał podstawę do stosowania standardowych albo podwyższonych zryczałtowanych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu- co jest potrzebne do wyliczania zaliczki PIT miesięcznej odprowadzanej za Pana do US i tego co ostatecznie znajdzie znalazło się w PIT 11.

Gdy pracownik zamieszkuje w tej samej miejscowości uwzględnia się KUP 111,25, gdy w innej 139,06 miesięcznie:

http://www.money.pl/podatki/pit_2011/oblicz/koszty/

To, że dojeżdża Pan transportem zbiorowym pracodawcy jako płatnika nie interesuje. Jeśli koszty miesięczne miał Pan wyższe niż te stosowane na podstawie oświadczenia przez pracodawcę- może je Pan wykazać w rozliczeniu rocznym ZAMIAST tych wykazanych w PIT 11. Jest to możliwe tylko w przypadku, gdy ma Pan bilety okresowe imienne tego dowodzące.

Jeśli tak - to do PIT 37 ( 36 ) nie wpisujemy poz. 36 z PIT 11, ale te rzeczywiste koszty biletów imiennych. Co zmieni również kwotę z poz. 37.

Przy braku innych źródeł, czy przekroczenia progu dochodu powodującego wejście w 32% stawkę podatku spowoduje to zwrot podatku.
PBDA Consulting / 2013-04-16 14:54
Jeśli dojeżdżał Pan do pracy z innej miejscowości koszt uzyskania przychodu, jaki powinien być wykazany w deklaracji wynosi 139,06 zł miesięcznie. Odległość od miejsca pracy nie ma znaczenia - liczy się natomiast to, czy zakład pracy znajduje się w innej miejscowości.
anilec / 178.183.248.* / 2014-03-03 15:24
Witam
I ja i mąż pracujemy w tej samej miejscowości co mieszkamy. Miesięcznie każde wydaje po 46zł na bilet mpk okresowy imienny. A więc rocznie każde z nas wydaje na dojazd do pracy 506zł czy tą kwotę można sobie odjąć w zeznaniu rocznym. Rozliczamy się wspólnie ...
belladonna / 2014-03-03 16:51 / Tysiącznik profesjonalny
Koszty rzeczywiste (imienne bilety) są zasadne, jak nam się to opłaca. Skoro miesięczne KUP ustawowe (ta sama miejscowość) = 111,25 to więcej niż bilet = odliczasz KUP ustawowe. Gdybyś miesięcznie płaciła 150 zł, to wtedy opłaca Ci się odliczać rzeczywiste, a nie ustawowe, bo są wyższe :)
jaryszek / 78.133.167.* / 2013-04-16 15:06
Dziekuje za odpowiedź,
koszty miesiecznie na bilety to koszt 220 zł.

Na poczatku jak zostałem przyjęty do pracy wypełniłem deklaracje że dojezdzam do pracy i z jakiej miejscowosci. Po co te dane byly potrzebne pracodawcy ?

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz J.

Najnowsze wpisy