Forum Forum emerytalneZUS

Doliczenie lat w gosp. rolnym do wczesniejszej emerytury

Doliczenie lat w gosp. rolnym do wczesniejszej emerytury

Barb / 89.79.189.* / 2012-07-13 19:28
Jestem na wcześniejszej emeryturze(59lat) i chlałabym doliczyć okres około 3 lat (03.12.1969 do 22.09.1972) przepracowanych w gospodarstwie rolnym rodziców (Okres bez składkowy). Złożyłam wniosek do ZUS ale odmówili doliczenia do okresu zatrudnienia tych 3 lat, odpowiadając: „ Wobec tego, że Pani przy ustalaniu prawa do emerytury udowodniła wymagany okres zatrudnienia brak jest podstaw prawnych do doliczenia okresu pracy w gosp. Rolnym rodziców.”
Czy jest jakaś szansa na doliczenie tych lat, a jak tak, to jak należy napisać wniosek?
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-07-13 22:21
ZUS 'ma' rację- brak jest podstaw- okresy rolne jako uzupełniające ( i traktowane wtedy ja składkowe ) uwzględnia się tylko w takiej części, w jakiej brak okresów ZUS-owych do przyznania świadczenia.
Wynika to wprost z art.10 Ustawy emerytalnej.

Natomiast wraz z ukończeniem przez Panią 60 lat i 1 do 4 miesięcy ( nowy wiek emerytalny, liczba miesięcy zależy od kwartału roku 1953 w którym się Pani urodziła ), będzie Pani mogła wystąpić w wnioskiem o zamianę emerytury wcześniejszej na emeryturę w wieku powszechnym, która będzie już liczona inaczej. Przysługiwać będzie do niej zwiększenie ( na wniosek )z art. 56 za okres rolny, kiedy miała Pani skończone 16 lat- czyli mniej więcej cały ( to wynika z art. 10, ust. 1, pkt. 3 Ustawy emerytalnej.

Niestety nie ma gwarancji, że emerytura liczona po nowemu i z tym zwiększeniem będzie wyższa niż Pani e. wcześniejsza w roku 2013.
Barb / 89.79.189.* / 2012-07-14 16:42
Bardzo dziękuję za informację.

Temat uważam za zamknięty, chyba, że jeszcze ktoś ma coś do dodania.

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy