Forum Forum podatkowePIT

podatek od darowizny ziemi rolnej przed upływem 5 lat

podatek od darowizny ziemi rolnej przed upływem 5 lat

skomentuj
jane / 89.231.128.* / 2010-12-19 08:43
Ponownie proszę o pomoc, nie mogę znaleźć swojego wątku, który został wpisany dzisiaj, czyżby został usunięty ?
Otrzymałam darowiznę ziemi rolnej od córki w 2008r. Teraz zamierzam ją sprzedać. Osoba która ją kupuje nie jest rolnikiem i ziemi straci status ziemi rolnej wiec będę musiała zapłacić 19 podatek. Chcę pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na zakup mieszkania. Obecnie jestem właścicielka spółdzielczego własnościowego mieszkania od 20 lat. Czy fakt posiadania przeze mnie własnego mieszkania wyklucza możliwość przeznaczenia tych pieniędzy na zakup nowego mieszkania . Czy żeby skorzystać z tej ulgi trzeba nie mieć własnego mieszkania. Czy wręcz przeciwnie mój status mieszkaniowy nie ma żadnego znaczenia w momencie sprzedaży ziemi. ? Proszę o pomoc mam umówionego notariusza
Wyświetlaj:
mejasz / 46.151.117.* / 2014-08-07 22:52
WITAM MAM PYTANIE OD 05.06.2014 POSIADAM DZIALKE 0,9 HEKTARA I CHIALBYM JA SPRZEDAC CZY JEST MOZLIWOSC NIE PLACENIA PODATKU OD SPRZEDZY ?? DZIALKA ROLNA NIE STRACI SWOJEGO CHARAKTERU PO SPRZEDAZY PROSZ O ODPOWIEDZ I POZDRAWIAM
wiwan / 2014-08-08 09:18
Tu jest inne zwolnienie- z art. 21, ust.1, pkt. 28 ustawy o PIT:

http://www.money.pl/forum/podatek-od-sprzedazy-dzialki-nabytej-po-2007-roku-t2516844.html
ewelina_z / 2010-12-19 11:13
Najpierw wyjaśnijmy, że nie chodzi tu o podatek od darowizny ale o podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat. Jeśli tak jak piszesz działka straci charakter rolny to będziesz musiała zapłacić 19% podatek dochodowy. Ulga mieszkaniowa, o której piszesz czyli przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży na zakup innej nieruchomości Ciebie nie dotyczy. Osoby które nabyly nieruchomości w latach 2007-2008 i sprzedają je przed upływem 5 lat muszą płacić 19% podatku, a jedyną ulgą jest ulga meldunkowa ale ona dotyczy tylko sprzedaży mieszkań i domów. Także sprzedając działkę nabytą w 2008 nie masz żadnej możliwości uniknięcia 19% podatku dochodowego.
ewelina_z / 2010-12-19 11:27
moze jednak sprecyzujesz rok nabycia. W twoim poście w innym dziale podałaś że darowizna była w 2009 a tu piszesz ze w 2008. Więc, w końcu w którym roku? To jest ważne bo rozliczasz się wg ustawy obowiązującej w roku nabycia nieruchomości.
jane / 89.231.128.* / 2010-12-19 11:45
Dziękuję bardzo , ale rzeczywiście pomyliłam lata, akt darowizny ziemi rolnej był sporządzony w grudniu 2009r. Czy to zmienia postać rzeczy ? , czy w takim razie mogę pieniądze przeznaczyć na zakup mieszkania, mimo , ze już mam własne mieszkanie.
Proszę o pilną odpowiedź.
ewelina_z / 2010-12-19 12:00
tak możesz przeznaczyć te pieniądze na zakup innej nieruchomości żeby uniknąć podatku . To, że masz już inne mieszkanie nie ma znaczenia. Tylko pamiętaj złożyć w US PIT-39 w terminie zeznania rcznego za rok w którym sprzedaż i zadeklarować chęć wydatkowania pieniędzy z sprzedaży na cele mieszkaniowe.
dany2291 / 2015-03-06 09:07
podepnę się do tego tematu ponieważ nikt nie może mi odpowiedzieć na moje pytanie aby ominąć podatek zysk ze sprzedaży trzeba przeznaczyć na cele mieszkaniowe bla bla .. moje pytanie to czy to ma być tylko jedno mieszkanie czy tez mogę kupic dwa mieszkania za ta kwote ??
wiwan / 2015-03-10 12:29
Mogą być dwa, o ile oba stanowić będą cel mieszkaniowy podatnika. Bo np. w związku z trybem/ rodzajem pracy będzie przemieszczał się pomiędzy nimi okresowo.
jane / 89.231.128.* / 2010-12-19 12:14
Wielkie dzięki. Właśnie tak zamierzam zrobić. Pieniądze ze sprzedaży na pewno nie starczą na zakup całego mieszkania, starcza tylko na część, a na resztę wezmę kredyt. Chyba tak mogę ?
ewelina_z / 2010-12-19 12:26
Jeśli cena zakupu mieszkania jest wyższa od przychodu uzyskanego ze sprzedaży ziemi jest większa to jak najbardziej możesz posiłkować się kredytem. Tylko, żeby w przyszłości uniknąć problemów z US, pamiętaj by w akcie zakupu mieszkania notariusz wpisał jaką kwotę płacisz gotówką, a jaka kwota pochodziła z kredytu. Tak żeby potem US się nie czepiał, że mieszkanie kupiłaś z pieniędzy z kredytu a nie ze sprzedaży. najlepiej niech z aktu zakupu mieszkania wynika, że jeśli ze sprzedaży uzyskałaś X zł to przy zakupie X zł dałaś gotówką, a reszta ceny moze być z kredytu. Lepiej zadbać teraz o własne interesy niz potem wojować z US po sądach i to z niepewnym wynikiem ;)
jane / 89.231.128.* / 2010-12-19 12:21
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy takie mieszkanie mogę kupić wspólnie z córką pełnoletnią ( czyli będzie dwóch współwłaścicieli) i właśnie te pieniądze ze sprzedaży ziemi przeznaczyć na to mieszkanie. Czy żeby skorzystać z tej ulgi musi być mieszkanie tylko na mnie ?
ewelina_z / 2010-12-19 12:35
Musisz wydać na własny cel mieszkaniowy czyli kupić na siebie. Jeśli kupisz z córką po połowie to Tobie będzie uznana tylko połowa wartości mieszkania. Chyba, że ta połowa wystarczy Ci do rozliczenia przychodu ze sprzedaży. Ale uwaga, w takiej sytuacji musiałabyś najpierw dać córce darowizną pieniądze na zakup jej części mieszkania, a córka musi zgłosić to ciągu 6 miesięcy do US żeby nie płacić podatku od darowizny. Bo jak US za parę lat wezwie córkę i zapyta skąd wzięła pieniądze na zakup mieszkania to córka zapłaci podatek od niezgłoszonej darowizny i to z odsetkami.
jane / 89.231.128.* / 2010-12-19 12:55
W takim razie mój plan wygląda tak :
kupuje mieszkanie wspólnie z córką w ciągu 2 la od daty sprzedania ziemi. Myślę, że połowa tych pieniędzy starczy na 1/3 mieszkania. Na następną 1/3 mieszka pieniądze da córka bo tez zamierza sprzedać ziemię (ziemia jest jej własnością od ponad 15 lat). A na jeszcze 1/3 weźmiemy wspólnie kredyt bądź wezmę tylko ja.
Dalszy plan jest taki aby to mieszkanie przepisać w przyszłości tylko na córkę. w jakim terminie od daty zakupu mieszkania będę mogła przepisać swoja część na córkę aby nie stracić ulgi podatkowej? Czy to jest 5 lat od daty zakupu mieszkania ?
ewelina_z / 2010-12-19 13:32
Twój plan jest ok :)

Darować mieszkanie córce możesz w każdej chwili. Podatek przed upływem 5 lat jest tylko w przypadku odpłatnego zbycia. Natomiast darowizna jest nieodpłatnym zbyciem, więc możesz dać je córce nawet następnego dnia po zakupie i podatku nie będzie.
jane / 89.231.128.* / 2010-12-19 20:59
Bardzo dziękuję i cieszę się, że znalazłam to forum i że mogłam uzyskać tak profesjonalną i szybką odpowiedź. Na pewno to forum jest godne polecenia.
skomentuj

Najnowsze wpisy