Forum Forum podatkoweOdliczenia

Dostane zwrot podatku czy będę musial doplacić, proste wyliczenie dla mnie jest trudne

Dostane zwrot podatku czy będę musial doplacić, proste wyliczenie dla mnie jest trudne

dochodowy / 176.96.174.* / 2011-11-11 22:14
Cześć,

Załóżmy, że pracowałem dla rożnych firm na umowę o dzieło i zarobiłem 10 tysięcy zł przez rok - każda płaciła za mnie do urzędu podatek dochodowy. Kwota wolna od podatku to nieco ponad 3 tysiące i teraz moje pytanie: na koniec roku podatkowego dostane zwrot podatku: 3 tysiące * 0,18 czy bedę musiał dopłacić (10 tysiecy - 3 tysiace ) * 0,18 ?
Wyświetlaj:
dochodowy / 176.96.174.* / 2011-11-13 00:15
Dzięki wielkie :)

Właśnie jedyny podatek to podatek dochodowy (bez składek - jestem studentem) i te firmy wpłacają 18 procent podatku. To będzie nadpłacone te 556 czyli wyjdzie na plus ;)
belladonna / 2011-11-12 07:34 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli płatnicy odprowadzali zaliczki 18%, to teraz wykazując wszystko w PIT (przyjmując, że nie ma płatnika, który w ciągu roku potrącał kwotę zmniejszającą podatek... a robi to ZUS przy rentach, czy pracodawca na umowie o pracę), to w PIT rocznym:
10 tyś - przyjęłam, że to dochód do opodatkowania, czyli podstawa opodatkowania (bo to co Tobie płacili było pomniejszone o podatki, więc to tak trochę gdybanie).
10 tyś x 18% - 556,02 = 1 244 podatek
Jeśli płatnicy pobrali zaliczki od tego w kwocie 1 800 zł, to w PIT do zwrotu będzie 556 zł. Tak to działa :)
PS Ponieważ przy umowach o dzieło nie ze swoim pracownikiem ZUS się nie płaci, to rozumiem, że tutaj tylko podatek był odliczany.

Najnowsze wpisy