Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Dostawać 6 tys. zł na macierzyńskim? To wciąż możliwe, ale będzie trudniej

Dostawać 6 tys. zł na macierzyńskim? To wciąż możliwe, ale będzie trudniej

Wyświetlaj:
niejasne / 79.191.252.* / 2014-10-31 11:16
Pierwszy akapit: "W najlepszym wypadku ustawa wejdzie w życie na początku przyszłego roku, a zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia."

W "najlepszym przypadku" dla mam czy dla rządu? NAJWCZEŚNIEJ od 1 kwietnia wejdzie w życie, czy NAJPÓŹNIEJ?
mmmmaaammma / 82.160.26.* / 2014-10-31 14:24
Politycy też są często kobietami lub mają dzieci, wnuków, siostrzeńców, pociotków itp. Jak już oni wszyscy skorzystali z luki prawnej, to wtedy wejdzie nowe prawo. Tak myślę. Swoją droga to 1 kwietnia jest zawsze fajnym dniem na wejście nowego prawa :) Jesteśmy krajem żartownisiów.
wiwan / 2014-10-31 11:41
A skąd ma być dziś wiadomo kiedy parlament 'przerobi' projekt, tj. odbędą się 3 czytania, ile radosnych poprawek zostanie zgłoszonych, kiedy podpisze prezydent.....

Jedno co wiadomo to to, jak projekt wygląda na dziś i że pierwsze czytanie jest 5 listopada.

Oczywiście, że 'w najlepszym' w tym kontekście oznacza 'najwcześniej'.
Ela134 / 178.36.157.* / 2014-10-31 10:45
A jak się to ma do przyszłych matek które prowadzą działalność powiedzmy 16 miesięcy i dziecko rodzą około 25 miesiąca swojej działalności wg. nowych przepisów, przy założeniu, że płacą najniższe składki? Czy wysokość macierzyńskiego będzie taka sama jak w przypadku osoby, która założy działalność 2 miesiące przed urodzeniem? Moja księgowa stwierdziła, że w moim przypadku czyli prowadząc długo działalność wystarczy opłącić przez miesiąc przed pójściem na macierzyńskie najwyższy ZUS i dostawać ponad 6 tys zł. Ale nie wydaję mi się, że ma racje stąd moje pytanie? Będę wdzięczna za odpowiedźi
wiwan / 2014-10-31 11:04
Nowych przepisów NIE ma, bo nie ma tej nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Jest to projekt, który przecież nie przeszedł przez sejm, a jak przejdzie- może wyglądać inaczej niż obecnie.

Ten publikowany w BIP Ministerstwa przewiduje wejście w życie akurat tego zapisu o 1/12 nadwyżki na "pierwszy dzień czwartego miesiąca po miesiącu ogłoszenia nowelizacji". Nie więcej nie mówi, których ) tzn. jak długo ubezpieczonych dotyczy. Decydować zatem będzie to, kiedy po prostu nastąpi poród. Jeśli do 3 mc włącznie po miesiącu ogłoszenia- będą to zasady obecne.
wiwan / 2014-10-31 11:42
Autokorekta- projekt wpłynął do sejmu, 5 listopada pierwsze czytanie.
szymmoney / 195.182.52.* / 2014-10-31 10:30
"Projekt rządowy ma za zadanie zahamować dalsze naciąganie państwa. Tego typu nadużycia powodują deficyt w budżecie, w konsekwencji czego państwo będzie musiało podnieść składki wszystkim ubezpieczanym. Sądzę, że ci ludzie zdają sobie z tego sprawę i wykorzystują obecne przepisy w sposób cyniczny - komentuje Jeremi Mordasewicz." - wyrywając wypowiedź z kontekstu można odnieść wrażenie, że te słowa nie dotyczą tylko kobiet w ciąży. Może warto żeby rząd przyjrzał się też składkom płaconym przez polityków i świadczeniom im wypłacanym?
MAT123 / 83.2.187.* / 2014-10-31 09:33
Jak się to ma dla kobiet, które pracują na etacie i firma płaci zus itp, czy jest możliwość zrobienia takiej akcji ?
SSDDSSDDS / 89.206.42.* / 2014-10-31 09:18
ALE MY JESTESMY ZA AFRYKA NIE MOWIAC JAK TO SIE ROZLICZA W ANGLI, BELGI, HOLANDI I NIEMCZECH, TAM JEST WSPARCIE DLA MATEK A U NAS MA SIE TO W D... :)
TAK SIE DOCENIA PRZYSZLYCH PODATNIKOW W NASZYM KRAJU
Ax / 91.188.99.* / 2014-10-31 09:11
Niech wszystkie Panie na macieżyńskim dostaną od ZUS po 3000 zł i nikt nie będzie się bawił w zgodne z prawem "naciąganie".

Lepiej zrobić złote klamki w WC ZUSu niż dać na rozwój rodziny!
zxc12 / 79.185.154.* / 2014-10-31 08:31
Lepiej jak dostanie te pieniądze matka niż towarzystwo przy korycie. Oczywiście normalne to byłoby gdyby matki otrzymywały lepsze wsparcie bez kombinowania ale u nas nolrmalność nigdy już nie zapanuje, więc
róbta co chceta
benz / 213.136.246.* / 2014-10-31 09:18
nie ma czegoś takiego jak "mniejsze zło"...mało tego są ludzie którzy uczciwie pracowali mając "gwarancję" państwa ,że ich składki to ich emerytura i co teraz mają...ano mają emerytury zaniżane bo ważne jest by pilnować "koryta" i dbać o swoich jak np: PSL o wypłaty emerytur z KRUS dla rolników-podobno ma się już nie opłacać dla rolników-przedsiębiorców....no i pomyśl podatniku ,że na "przedsiębiorcze mamy" płacisz i ty...i to od ładnych paru lat;)
zxc12 / 79.185.154.* / 2014-10-31 09:32
pomyśl podatniku ile płacisz na ludzi w urzędach, których jedynym zajęciem jest sprawdzanie przecinków i utrudnianie Ci życia.
Pensje, premie i to wszystko w kwotach przewyższających te które pobieraja sprytne matki. Całkowicie legalnie z wystawioną piersią do orderów
benz / 213.136.245.* / 2014-11-03 07:56
wybacz ale nie jestem pewna czy znasz specyfikę pracy urzędów od podszewki...ja bym się tego akurat nie czepiał...nie czpiałbym się i "przedsiębiorczych mam" gdyby te 6 tys.dostawały wszystkie mamy...ale dlaczego cwańsze mają mieć więcej kosztem słabszych i biednych(np: za biednych by stworzyć firmę)
gosc174 / 83.22.184.* / 2014-11-03 11:33
A co za filozofia z tymi urzędami??? fakt jest taki że juz niedługo sami sobie wystarczą żeby nakręcać się niepotrzebną robotą. jasny szlag mnie trafia jak widzę tę rozlazłość w urzędach. Trzy biurwy piją kawkę a jedna coś tam udaje że robi. Spróbuj wejść za pięć trzecia wszystko powyłączane torebki na stolikach i ani się waż zapytać o cokolwiek. Punkt trzecia wylewa się dziki tłum z drzwi urzędu. Rękę sobie daję uciąć że gdyby połowa została zwolniona druga połowa wreszcie ze strachu przed odstrzałem w końcu wzięła by się do uczciwej roboty.
Co do drugiej części wypowiedzi chyba Ci się systemy pomyliły wydaje mi się że już BYŁO wszystkim po równo si e nie podobało więc do kogo pretensje są takie mamy co się przystosowały do nowej rzeczywistości i są zaradne i takie co się nie przystosowały takie życie a jak nie pasuje to wołaj o powrót sprawiedliwego systemu a nie czepiaj się osób które potrafią wziąć swoje życie w swoje ręce.
FDA / 188.116.35.* / 2014-10-31 08:29
Jeśli tak łatwo można otrzymać 6tys na macierzyńskim, to z tego można wyciągnąć wniosek, że wprowadzanie dodatkowych zachęt typu "większe becikowe" nie ma sensu.
Jak się ma 1tys dodatkowo do ok.60tys z ZUSu.
Tak samo jak mówienie że w Polki w Wielkiej Brytanii rodzą częściej bo mają lepsze warunki finansowe.
Ta furtka powoduje że w zabezpieczeniu młodych matek pobiliśmy GB.
Czyli trzeba znaleźć inną przyczynę słabej dzietności w Polsce.
gość470 / 195.116.254.* / 2014-10-31 08:23
To, że państwo nie jest sprawiedliwe w stosunku do nas, to nie znaczy, że my musimy być nie-fair w stosunku do siebie. Ktoś będzie musiał tą dziurę załatać i wszyscy będziemy się składać na te wysokie zasiłki. Jak wy wszyscy chcecie, żeby państwo nie było opresyjne skoro sami nie jesteście uczciwi. Te wszystkie tłumaczenia, to trochę jak z tłumaczeniem kradzieży - jak ukradnę złodziejowi, to nie jest kradzież.
Jakub_sza / 195.187.100.* / 2014-10-31 07:35
Niemoralny i realatywizm stosowany jest przez ZUS! a jak przepisy pozwalają (choć to naciągane) to wina przepisów!
ZUS oszukuje o wiele bardziej niż tu pokazano, np. po przepracowaniu ponad 6 msc i zajściu w ciążę obiniżył wymiar składek... bo uważa że przyszła matka ZA DUŻO ZARABIA! i teraz batalia w sądzie.
ZUS do reformy, albo jest to ubezpieczenie albo konto oszczędnościowe, albo podatek.
vlepek / 89.76.63.* / 2014-10-31 06:37
i niemoralnego w stosowaniu się do przepisów, które obowiązują. To, że są źle napisane, to nie wina "korzystających".
brikson / 85.14.98.* / 2014-10-31 06:31
Nie wiem jak autorka wyliczyła sobie te 72 000 zł przez 12 miesięcy, skoro zasiłek wypłacany jest na dwa sposoby:
1 - 100% przez pierwsze pół roku i 60% przez pozostały czas.
2 - 80% przez cały okres macierzyńskiego.

Co w tym wszystkim niemoralnego, czy cynicznego. Czy ZUS się zastanawia nad moralnością w przypadku pobierania comiesięcznych składek, na których wysokość nikt z podatników nie ma wpływu? Jeżeli jest okazja, to czemu nie odzyskać trochę tej zmarnowanej kasy?
wiwan / 2014-10-31 09:51
Policzone brutto ;-)

Netto, przy miesiącu 30 dniowym, i w stawce 100% jest to ok. 6672 za pełny mc kalendarzowy. Przy urodzeniu pojedynczym i pełnym wykorzystaniu - czyli 52 tygodniach i stawce 80% daje to łącznie ok 64 tys.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy