Forum Forum prawneCywilne

Dostęp do wypełnionych dokumentów

Dostęp do wypełnionych dokumentów

sddfgfdg / 82.177.95.* / 2016-01-19 10:29
Witam
Mam problem z firmą z która miałem umowę zlecenie. Kpią mi że nie mogą mi wysłać kopii wypełnianych przeze mnie i podpisanych formularzy, testów podczas rekrutacji. Twierdzą uparcie że to ich wewnętrzne dokumenty.
W jaki sposób można od nich te papiery dostać? G.i.o.d.o.??????????
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-01-19 11:21
GI bardziej interesuje prawidłowość przechowywania takich danych, legalność ich zbierania i to, czy nie są udostępniane niefrasobliwie i komu.

Inna rzecz, że tak naprawdę zleceniodawca ma tu zdecydowanie mniejsze obowiązki w zakresie w ogóle ich przechowywania- bo nie ma tu teczki osobowej jak dla pracownika.

Formularze o które chodzi może już po prostu zostały zniszczone.
Zleceniodawca tak naprawdę potrzebuje- egzemplarza umowy, rachunków od zleceniobiorcy, jego oświadczenia do celów podatkowych i ubezpieczeniowych, dowodów wypłat wynagrodzenia, odprowadzenia zaliczek i składek. Te dowody zapłaty różnych należności- tylko na tyle długo, na ile trwa ich przedawnienie.
gsfdgfsd3276723 / 82.177.95.* / 2016-01-22 10:54
Wiesz jest dwa lata na pozwanie się do sądu jeśli są jakieś problemy z wypłatą za zlecenie itp.. Także myślę że wszystkie papiery i e-maile muszą mieć przez co najmniej dwa lata.

Poza tym z tą firmą jest problem przez pół roku już i wtedy właśnie poprosiłem ich oficjalnie o wspomniane testy rekrutacyjne itp. a pierwszą odpowiedź od nich na ten temat dostałem od nich niedawno.
gsfdgfsd3276723 / 82.177.95.* / 2016-01-22 10:55
c.d. odpowiedź niedawno i nic na temat w niej nie było tzn. nie wysłali mi xera tych papierów.
wiwan / 2016-01-22 17:31
Ale Twoje pytanie jest o testy i jakieś formularze.

Tak, roszczenie o wynagrodzenie przedawnia się po 2 latach- więc dowody wypłaty wynagrodzenia powinni w swoim własnym interesie przez ten czas przechowywać.

Przechowują je i tak .. dłużej, bo to są jednocześnie dokumenty księgowe, tak jak rachunki wystawione przez zleceniobiorcę, raporty z wykonania zlecenia- i tu obowiązuje okres "5 lat" podatkowych, czyli w praktyce czasem niemal 7 lat.

Dokumentacja ZUS- 5 lat, tak jak przedawnienie składek.

Innych dokumentów zleceniodawca w ogóle nie potrzebuje i nie musi ich przechowywać, chyba że wynika to z samej umowy.

Najnowsze wpisy