Forum Forum ubezpieczeńInne

druk ZUS RMUA na urlopie wychowawczym

druk ZUS RMUA na urlopie wychowawczym

agullkaa / 2011-12-15 21:59
Witam
mam pytanie: czy jeżeli przebywam na urlopie wychowawczym, to pracodawca ma obowiązek przesyłania mi druków ZUS RMUA? jeśli tak, to jaki przepis to reguluje?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-12-20 12:15
Ma obowiązek. Wynika to ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych- art.41 ust.8 i 9. Ale może to być dokument równoważny.
Od 2012- ma obowiązek tylko rocznego ( do końca lutego roku następnego) zbiorczego RMUA za poprzedni rok kalendarzowy. Chyba, że ubezpieczony/pracownik zażyczy sobie za konkretny miesiąc, ale nie dalszy niż poprzedni.
baniek / 2011-12-20 13:54
w sumie dobre rozwiązanie z tą RMUA na życzenie, tak nie bardzo rozumiałem po co marnować tyle papieru, ile pracodawca będzie miał czasu na to by nam ją wystawić od zgłoszenia?
wiwan / 2011-12-21 12:01
Tego nowela nie wskazuje. Ustawa przed nią zresztą też. Logiczne, że jak najwcześniej, ale nie później niż 30 dni od ostatniego raportu, bo wtedy prawo do świadczeń wygasa i w poradni, szpitalu nie mają wiedzy, czy poprzedni RMUA nie jest ostatnim, bo zatrudnienie ustało.

Marnowanie owszem, ale tylko w przypadku tych, którzy mają ubezpieczenie również z innego tytułu, albo konsekwentnie korzystają z komercyjnej służby zdrowia.

Ale z drugiej strony prościej jest w kadrach w dniu opłacania składek wydrukować raporty wszystkim ubezpieczonym i na miesiąc zamknąć sprawę ubezpieczeń, niż żeby co drugi dzień przychodził kolejny pracownik z żądaniem RMUA....

Najnowsze wpisy