Forum Forum prawneZmiany w prawie

działalność gospodarca

działalność gospodarca

Anusiaaaa / 82.160.33.* / 2012-10-15 11:10
Witam, otóż mam problem. Jestem w 18 tyg ciąży, do 30 listopada mam staż. Po stażu postanowiłam założyć działalność gospodarczą. I nikt mi nie potrafi doradzić, ponieważ u mnie w rodzinie i znajomych nikt nie miał takiej sytuacji. Czy lepiej otworzyć działalność w grudniu? A jak tak to czy aby dostać zasiłek musiałabym płacić chorobowe od grudnia? Mam termin na koniec marca więc nie wiem czy np w lutym zacząć płacić składkę chorobową. Czy jest możliwość płacenia obowiązkowych składek np za grudzień, styczeń, luty a dopiero w marcu zapłacić chorobowe? Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2012-10-15 14:38
Rozumiem, że pytanie sprowadza się do pytania o dobrowolne ub. chorobowe z tyt. działalności gospodarczej i prawo do zasiłku macierzyńskiego.

1. by powstało takie prawo wystarczy urodzić w czasie trwania takiego ubezpieczenia, czyli nie musi być karencji jak w przypadku zasiłku chorobowego.
2. dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może rozpocząć się później niż inne - obowiązkowe u. społeczne. Można je "dobrać" w dowolnym późniejszym czasie. Wymaga to przerejestrowania w ZUS zgłoszenia do ub. społecznych.

Najnowsze wpisy