Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Działalność gospodarcza a wcześniejsza emerytura

Działalność gospodarcza a wcześniejsza emerytura

wieska56 / 62.69.228.* / 2011-01-27 12:39
W tym roku koncze 56 lat(kobieta). Przepracowane mam 38 lat z czego 8 są nieskładkowe (opieka macierzyńska). Od 1973 do 1992 pracowałam na umowe o prace. Od 1992 do dnia dzisiejszego pracuję na włanej działalności dospodarczej. Jakie mam możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Upadłość firmy wzasadzie odpada (droga przez męki i).Pozostaje jedynie zatrudnić sie u kogoś. i ciagnąć dalej działalność (chyba ze jest jeszcze jakaś inna opcja) .CZy po wymaganym okresie, rozumiem ze pracodawca musie mnie zwolnic z powodu np braku etatu a co z dzialalnością czy bedę mogla ją dalej prowadzić czy musze ją rozwiązać.
Z gory dziekuje
Wyświetlaj:
aaudytor / 2011-03-08 19:06 / Bywalec forum
Mam działalność i od dawna korzystam z dobrowolnego ubezpieczenia z formą oszczędzania, bo jakbym patrzył na ZUS i OFE to mi na starość 700-800 zł wypłaca i cześć.
wiwan / 2011-01-28 12:32
Na wcześniejszą emeryturę w związku z Pani rocznikiem, z brakiem okresów pracy szczególnej lub w szczególnych warunkach oraz niepozostawaniem w ubezpieczeniu pracowniczym w ostatnich 2 latach- nie ma Pani szans. Pozostaje Pani doczekać do 60 roku życia.

Prowadzenie DG w momencie przejścia na emeryturę w normalnym wieku nie przeszkadza ani w jej przyznaniu, ani wypłacie w pełnej wysokości. Natomiast pozostawanie w stosunku pracy w czasie osiągnięcia wieku emerytalnego- po najnowszej nowelizacji- powoduje konieczność rozwiązania stosunku pracy choć na 1 dzień, by mogła być wypłacana. Jest to niezależne od DG.

Zaletą bycia w Pani przypadku teraz na etacie byłaby kodeksowa ochrona osób w wieku przedemerytalnym ( tj. 4 i mniej lat do wieku ustawowego ) przed zwolnieniem ( art. 39 KP), ale jednocześnie trudniej z tego powodu będzie Pani znaleźć pracę. Innym plusem- automatyczny brak obowiązku opłacanie ubezpieczenia społecznego z DG z chwilą podjęcia pracy na etacie.
wieska56 / 62.69.228.* / 2011-01-31 10:28
A co ze świadczeniem przedemerytalnym . Rozumiem ze po zarejestrowaniu w PUP po upływie 6-mcy będe mogła się ubiegać.Oczywiste jes ze muswze zawiesić działalność.
A co do wcześniejszej emerytury czy jak pracodawca mnie zatrudni i zliwiduje stanowisko pracy nie będe mogła skorzystać przejścia na wcześniejszą emeryture.
wiwan / 2011-01-31 13:42
Akurat do dziś było oczywiste, że DG trzeba zamknąć by status bezrobotnego uzyskać. Od jutra- na skutek nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia z dn. 16 grudnia 2010- wystarczy zawieszenie:

Wcześniejsza emerytura dla Pani rocznika jest uprawnieniem wynikającym już tylko z posiadanego okresu zatrudnienia w warunkach szkodliwych lub w szczególnym charakterze, np. górniczej, nauczycielskiej. Starsi mieli możliwość również z tytułu zdrowotnego.

Zwolnienie z przyczyn po stronie pracodawcy tego nie zmieni, nie nabędzie Pani prawa do wcześniejszej emerytury. Ma to znaczenie ze względu wzmiankowanej już kodeksowej ochrony przed wypowiedzeniem i dla zasiłku przedemerytalnego właśnie.

O świadczeniu przedemerytalnym jasno traktuje dedykowana ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;30;kwietnia,dziennik,ustaw,2004,120,1252.html

Najnowsze wpisy