Forum Polityka, aktualnościKraj

Elektrownia jądrowa, zagrożenie dla zdrowia i środowiska i duże ryzyko awarii

Elektrownia jądrowa, zagrożenie dla zdrowia i środowiska i duże ryzyko awarii

AtomStop / 2008-12-22 12:30
Zapraszam do lektury strony poświęconej zagrożeniom dla zdrowia i środowiska naturalnego jakie niesie ze sobą budowa elektrowni jądrowych www.ian.abc.pl


Od pewnego czasu działa strona Inicjatywy Antynuklearnej. Jest to odpowiedź na nabierającą pędu kampanię lobby atomowego propagującą budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Na naszej stronie prezentujemy fakty dowodzące, że energia jądrowa jest droga, a obecność elektrowni jądrowej to zagrożenie białaczką i innymi chorobami dla mieszkańców, ryzyko awarii zagrażającej środowisku. Rozwój energetyki jądrowej to również przekazanie w spadku naszym dzieciom odpadów radioaktywnych o długim czasie połowicznego rozpadu, których skutki zdrowotne i koszt przechowywania będą ponosić przez wiele pokoleń.
O tym wszystkim, a także o alternatywnych rozwiązaniach wobec uzależnienia od scentralizowanego systemu produkcji i dystrybucji energii (nie tylko elektrycznej) można przeczytać w dziale "artykuły" jak i w dziale "pobierz", gdzie w formacie pdf zamieszczone są ogólnodostępne publikacje naukowe dotyczące szkodliwości energetyki jądrowej jak i projekt budowy własnego, taniego i bezpiecznego dla środowiska źródła energii jakim jest przydomowa elektrownia wiatrowa
(o innych alternatywnych rozwiązaniach przeczytasz w dziale "artykuły"). Zachęcam do lektury, przemyśleń, konstruktywnych uwag mogących pomóc nam w prowadzeniu serwisu, pomocy w tworzeniu strony i całej kampanii.
Wszelka pomoc mile widziana (kolportaż ulotek, dostarczanie informacji prasowych na temat energetyki jądrowej, publikacji naukowych itd).
Bądź aktywny zanim będziesz radioaktywny!
Adres strony www.ian.abc.pl

A tu kilka przykładów poważnych awarii i incydentów związanych z energetyką jądrową:

Sierpień 2004 Szwecja — 40% szwedzkich reaktorów atomowych wyłączonych ze względów bezpieczeństwa. Groźna wada została wykryta w elektrowni Forsmark. Były dyrektor elektrowni powiedział: „To czysty przypadek, że nie doszło do stopienia rdzenia reaktora.”

Jan Van de Putte, koordynator kampanii przeciwko energii nuklearnej - „Przerwa w dostawie prądu, która zdarzyła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w 2003 roku i wymusiła zamknięcie ponad 20 reaktorów, mogłaby - przy wadliwym systemie generatorów awaryjnych - doprowadzić do stopienia rdzenia reaktora. Obecnie taka sytuacja jest realnym zagrożeniem.”

9.VII.2008 – wyciek ponad 36 tys. litrów skażonej uranem wody do rzek i gleby z francuskiej EJ Tricastin.

24.VII.2008 – podczas kolejnej awarii w tej samej elektrowni zostaje napromieniowanych 100 pracowników.

24.VIII.2008 – pożar w hiszpańskiej EJ Vandelios II.

9.IX.2008 - trzem Chińczykom udało im się przemycić 270 kg uranu z Kirgistanu do Chin.

13.XI.2008 – pożar w japońskiej EJ Onagawa

19.XI.2008 - elektrowni jądrowej w Carcassonne na południu Francji groziła eksplozja. Inspektorzy francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego alarmują, że rury z płynnym gazem są tam przerdzewiałe. Na szczęście, zaczęła się już ich wymiana.

Każda, nawet najdrobniejsza awaria wskazuje, że mimo rygorystycznych standardów bezpieczeństwa technologia jest zawodna a ludzie popełniają błędy. Biorąc pod uwagę starzenie się elektrowni oraz wydłużanie czasu ich eksploatacji, nikt nie jest w stanie zagwarantować, że w przyszłości nie dojdzie do nieprzewidywalnej w skutkach katastrofy

Najnowsze wpisy