Forum Forum podatkowePIT

emerytura + stosunek pracy

emerytura + stosunek pracy

Ana33 / 80.53.4.* / 2010-03-20 12:19
Mam dochód ze stosunku pracy oraz z emerytury krajowej. Jak policzę każdy oddzielnie podatek naliczony jest prawidłowo, jak wpiszę kwoty do PIT37 i sumuję oraz obliczam 18% - kwota wolna to wychodzi mi że muszę dopłacic ok 550 zł. Nadmienie że odliczyłam ubezpieczenie społeczne od pracodawcy oraz ubezp zdrowotne. Czy coś robię nie tak?
belladonna / 2010-03-20 13:15 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli ktoś podejmuje pracę będąc na emeryturze nie może podpisać pracodawcy PIT-2 - czyli oświadczenie, że inny płatnik nie potrąca kwoty zmniejszającej podatek i ma to robić pracodawca (pewnie go podpisałaś nieświadomie). W tej sytuacji nieprawidłowo jest odciągana kwota zmniejszająca podatek przez ZUS i przez pracodawcę (czyli się dubluje). Musisz koniecznie odwołać u pracodawcy PIT-2, aby ten nie pomniejszał zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek co miesiąc, bo robi to już ZUS. Czyli dopłata w PIT przy zsumowaniu tych dochodów jest całkiem normalna, bo kwotę zmniejszającą podatek możemy odliczyć tylko jedną przy indywidualnym rozliczaniu :-)

Najnowsze wpisy