Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura po emigracji.

Emerytura po emigracji.

czapbar / 2008-11-16 17:18
Witam
Mamy pytanie - niestety nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.
Ile lat należy przepracować w Irlandii, aby móc później starać się o minimalną emeryturę?
Jakie dokumenty należy przedstawić w Polsce, aby lata przepracowane za granicą były zaliczone do polskiej emerytury (w przypadku niemożności starania się o emeryturę irlandzką)?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Wyświetlaj:
Konsultant zus / 79.234.233.* / 2008-11-18 09:17
Juz po roku pracy w Irlandii mozna przechodzic na emeryture ( i to nawet dosc wysoka). W szczegolnych przypadkach, gdy chodzi o prace w szczegolnie ciezkich warunkach (np. kasjerki w kasach kolejowych) mozliwe jest przejscie na emeryture po 6 miesiacach. Jedynym warunkiem jest ukonczone 26 lat.
mirs / 193.192.167.* / 2008-11-17 14:54
Po osiągnięciu wieku emerytalnego jeśli bedzie miał Pan też okresy w innym państwie UE (np,. w Polsce) będą one podlegały sumowaniu, gdyby miał Pan w Irlandii choć 12 miesięcy ubezpieczenia emerytalnego. Jeśli w danym państwie będzie okres zbyt krótki do emerytury będzie ona ustalana na zasadach pro rata - w wysokości ułamkowej (stosunkek okresu w danym państwie do zsumowanych okresów w całej UE). Ale każde państwo wyliczy emeryturę wg swoich przepisów.Najlepiej niech Pan spyta w Centralnym Biurze Obsługi Umów Międzynarodowych ZUS na Kasprowicza w Warszawie, oni wyjaśniają jak ktoś ma okresy w Irlandii. Długo by pisać.
Szymek711 / 2008-11-17 14:54
Po 5 latach możesz transferować składki do polskiego ZUS, po dziesięciu pprzysługuje Ci 50% Irlandzkiej państwowej emerytury. Jak chcesz potwierdzić / sprawdzić te informacje idż najlepiej do Citizen Office w twoim mieście. Tam też powinieneś dostać informacje jakie konkretnie są potrzebne dokumenty w Polsce ( w Irlandii musisz mieć odpowiednią ilość tygodni składkowych, potwierdzoną zdaje się przez Revenue Office)
Pozdrawiam.
danek10 / 83.7.120.* / 2008-11-17 14:33
15 lat - irlandzka minimalna emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego.
mraxa / 213.190.158.* / 2008-11-17 13:48
Aby uzyskac prawo do emerytury nalezy przepracowac 5 lat - nie wiem czy swiadczenie jest wtedy wyliczane jako procent od minimalnej emerytury czy na podstawie wynagrodzenia za ten okres.
Aby zaliczyc lata prezpracowane w Irlandii do polskiej emerytury nalezy przedstawic payslipy za caly okres.
pzdr
irlworkerka / 109.79.0.* / 2014-04-01 22:02
przykro mi kochani tez tego szukałam, niestety lata pracy za granicą nie wliczają się do emerytury polskiej i na odwrót, a zasady wyliczania są takie same i w Polsce i w Irlandii czyli w ostatnich 20 latach pracy możesz wybrać sam 10 lat ale musi być to 10 lat w ciągłości i z nich wyliczana jest emerytura różnica jest tylko w wieku w Irlandii należy ukończyć 66 lat czyli rok mniej tyrki hihihi.
yaga959 / 89.230.10.* / 2018-03-02 17:12
myli ci się kapitał początkowy z emeryturą
wiwan / 2014-04-01 22:27
Nie wliczają się dochody/składki zagraniczne do ustalenia wysokości świadczenia polskiego, ale okresy ubezpieczenia mogą być wzajemnie zaliczone, jeśli do uzyskania świadczenia w danym kraju jest wymagany jakiś minimalny staż, ale staż w tym kraju jest za mały. Dla roczników młodszych niż 1949 oznacza to np. zaliczenie stażu ubezpieczenia irlandzkiego na potrzeby spełnienia warunku uzyskania emerytury częściowej w Polsce.

Przydatne hasło- wspólnotowa koordynacja rent i emerytur.
gilek / 86.42.204.* / 2008-11-17 13:43
ja mam informacje od znajomego ze 10 lat trzeba przepracowac zeby dostac irlandzka emeryture, ale najlepiej te wiadomosc potwierdzic z wiaygodnego zrodla... pozdro

Najnowsze wpisy