Etat + własna firma

salva01 / 62.111.179.* / 2010-01-21 12:49
Witam wszystkich forumowiczów,

Chciałbym poradzić się w kwestii prowadzenia własnej firmy i pracy na pełen etat (pracodawca płaci ZUS, zdrowotne itd.). W chwili obecnej pracuje w ten sposób, zarabiam więcej niż średnia krajowa, chciałbym dodatkowo otworzyć własną działalność gospodarczą. I teraz pytanie - jakie byłyby koszty prowadzenia takiej działalności - mam na myśli wszelkiego rodzaju składki odprowadzane do urzędów i koszty dodatkowe (wiem, że trzeba mieć konto w banku, ale podobno są już nawet bezpłatne dla firm) - utrzymanie księgowości, inne opłaty. Ile muszę mieć pieniędzy na sam start?

I kolejne pytanie - faktury. Prawdopodobnie w pierwszych miesiącach moja firma nie będzie zarabiała wiele (~1000-2000 zł na miesiąc). Chciałbym wystawiać moim kontrahentom faktury (chodzi o reklamę w serwisie internetowym).
Później chciałbym postawić również sklep on-line i zatrudnić dodatkowe osoby (dwie) do prowadzenia działalności. Dodatkowo będę miał telefony służbowe oraz będę otrzymywał faktury za reklamę i później za towar z hurtowni.

Jaką formę działalności byście mi polecili?

Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam, że pytam o podstawy, ale cóż - kto pyta, nie błądzi.

Pozdrawiam!
Wyświetlaj:
kesok / 46.204.18.* / 2021-01-26 07:17
Berberis daje naprawdę dużo i to pod wieloma względami. Widzimy, jak to wygląda w przypadku naszej działalności, co ma znaczenie, na co należy zwracać uwagę i tak naprawdę udało się nam odmienić w zasadzie wszystko.
kajetangorka / 89.64.40.* / 2018-07-31 11:52
mogę polecić w Warszawie biuro rachunkowe Gama na Białołęce, które pomaga w zakładaniu działalności gospodarczej, sam z nimi współpracowałem i jestem zadowolony z ich pomocy
czesia23 / 77.113.117.* / 2018-03-27 00:12
Na temat zakładania własnej firmy masz wszystko dokłądnie opisane na stronie https://faktura.pl/wlasna-firma/jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza polecam poczytać. Ja firm zakładałam jakieś 4 lata temu teraz wiadomo że jest inaczej przepisy ciągle się zmieniają
dawidp1984 / 85.221.138.* / 2014-05-22 08:21
Witam! Również podobnie jak kolega. Mam pełen etat ze wszystkimi składkami i chciałbym założyć sklep internetowy. Księgową mam znajomą co mi ogarnie te wszystkie rzeczy tylko właśnie ile bym musiał płacić do urzędu za DG? Czy muszę płacić tą składkę zdrowotną jak mam ją opłacaną przez pracodawcę?
Estart / 83.10.114.* / 2018-03-21 11:56
http://kar-group.elk.pl/oferta/ - Polecam ci te szkolenia w zakresie założenia własnej firmy
szklarek / 2014-05-22 08:50
Tak, składka zdrowotna z tyt. DG obowiązkowa, jak zresztą z każdego innego tytułu. Pomijam egzotyczną sytuację zwolnienia z niej emeryta/osoby niepełnosprawnej prowadzącej działalność na karcie lub z małym przychodem.

Pozostałe podstawowe koszty to podatki- dochodowy i VAT, kwoty/wysokości zależą od wybranej formy opodatkowania, uzyskiwanych przychodów/dochodów i tego, czy skorzysta się ze zwolnienia VAT.
ZulkaM / 94.254.173.* / 2010-01-21 15:49
Tak na pierwszy rzut oka wygląda na to, że przy kosztach jakie opisujesz w tym zatrudnienie pracowników, bardziej opłacałoby się opodatkowanie na zasadach ogólnych. Trzeba by oczywiście wziąć jeszcze pod uwagę to czy masz malżonka ewentualnie dzieci itp.
Ponieważ pracujesz na etacie , więc składki do zus byłyby tylko na ubezpieczenie zdrowotne, czyli jak na razie 224,24 co miesiąc ale z tego 193,10 odliczane od podatku - to za siebie plus oczywiście składki zus za pracowników, ale one idą w koszty.
No i jakieś 500 zł dla dobrej księgowej.
A jeśli chcesz wystawiać fv, to na dzień dobry musisz zarejestrować vat i to kosztuje 170 zł.
Przy bardziej drobiazgowych pytaniach pisz na GG3325223.
spn / 83.8.253.* / 2010-07-20 01:28
mam takie pytanie : pracuje na pełen etat w firmie , chciałbym odtworzyć własna działalność gospodarcza i przy tym zatrudnić 1 - 2pracowników na pełen etat .Czy to jest możliwe
H Szatkowski / 2010-07-20 10:26
Jest możliwe, o ile nie masz w umowie o pracę zakazu konkurencji, a DG będzie konkurencyjna lub na zasadach szczególnych musisz występować do pracodawcy o zgodę ( (jesteś np. policjantem) i jej nie otrzymasz.
salva / 62.111.179.* / 2010-02-10 10:23
Hej - może lepiej byłoby pisać na forum, tak żeby każdy mógł się czegoś dowiedzieć.

Na początku na pewno nie będę zatrudniał pracowników, a jeśli już to na umowę-zlecenie.

Zasady ogólne to 19% podatku dochodowego, jak rozumiem?

Co do zdrowotnego i odliczania - gdzie mogę znaleźć informacje odnośnie owego odliczania?

Co do VAT - rejestracja kosztuje 170 zł, czy są jakieś inne stałe opłaty?
ZulkaM / 2010-02-10 15:09 / Bywalec forum
Takie pytania już były niejednokrotnie. Poszukaj na forum.

Najnowsze wpisy