Forum Forum dla firmKsięgowość

Faktura kupna i sprzedazy w euro - róznice kursowe dla PIT i VAT

Faktura kupna i sprzedazy w euro - róznice kursowe dla PIT i VAT

as_kpir / 89.187.243.* / 2010-11-14 16:49
Mam taki nietypowy przypadek (prowadze KPIR): Kupuje jakieś urządzenie od polskiego kontrahenta w euro i potem z marżą w innym terminie odsprzedaje mojemu polskiemu klientowi również w euro. Oczywiście VAT na fakturach jest informacyjnie przeliczony na PLN wg właściwego kursu zgodnie z ustawą.

Pytanie 1: Jak policzyć rożnice kursowe odnośnie podatku PIT w takim przypadku ?
Dostawcy płacę walutą którą dostałem od klienta (marża zostaje dla mnie) Czy każdą fakturę niezależnie rozpatrywać czy po prostu tylko dla marży liczę różnice kursu między kursem z faktury sprzedaży a kursem w momencie wpływu środków na moje konto (ewentualnie kursem po jakim sprzedałem tą marże w kantorze lub banku) ?

Pytanie 2: Jak uwzględnić róznice kursowe odnośnie podatku VAT ?

Przykład (hipotetyczny): Kupuje urządzenie za 100 000 euro netto przy kursie 1EUR=4,00 zł wiec VAT naliczony=88 000zł
Sprzedaję jakiś czas później za 105 000 euro przy kursie 1EUR=5,00 zł wiec VAT należny= 115 500zł
Po wszystkim ja zostaję z: 5 000 euro (zysk netto) + 1 100 euro (VAT od zysku)
Vatu do US wstępnie powieniem odprowadzić: 115 500 - 88 000 = 27 500 zł

Jak tutaj te róznice kursowe policzyć bo chyba bez sensu by było ze ja przez niekorzystną zmianę kursu waluty musze dopłacic do deal-u :( ?

Pytanie 3: Co w przypadku gdy klient koncowy zapłaci kwote netto w Euro a VAT w PLN wg kursu który był informacyjnie przedstawiony na fakturze sprzedaży a ja wczesniej fakturę kupna w całości netto + vat w Euro zapłaciłem ?
szklarek / 2010-11-15 12:08
Może pomoże, częściowo :-)

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/roznice;kursowe;-;do;31;stycznia;wybierz;metode,92,0,216156.html

Najnowsze wpisy