Forum Forum dla firmZakładanie firmy

firma w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym - czy też potrzebna zgoda Spółdzielni?

firma w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym - czy też potrzebna zgoda Spółdzielni?

Madaa / 193.238.180.* / 2008-09-25 23:48
Czy rozpoczynając działalność w należącym do mnie mieszkaniu własnościowym spółdzielczym też potrzebuję zgody Spółdzielni, czy wystarczy tylko okazanie w u.s. odpowiednich dokumentów potwierdzających moje prawo do mieszkania ?
(ze względu na rodzaj działalności w żaden sposób nie zakłóci ona spokoju sąsiadów)
Wyświetlaj:
swww / 87.206.30.* / 2008-10-02 03:05
A nie lepiej przeksztalcic na odrebna wlasnosc? Jesli nie potrzeba wpisu z kw tylko akt notarialny, to przy braku przeszkod ze strony spoldzielni- zalatwisz to teraz migiem i za grosze.
Madaa / 193.238.180.* / 2008-10-03 14:14
Nie wszędzie jest to możliwe: problemy z nieuregulowaną kwestią własności tudzież brak planów zagospodarowania. Zresztą - jakie są plusy przekształcenia mieszkania własnościowego spółdzielczego w pełną własność dla zwykłego spółdzielcy (oprócz możliwości obciążenia hipoteki?)
jbem / 2008-09-26 16:13 / Jacek Bem, doradca klienta
Szanowna Pani,

W Pani przypadku w zupełności wystarczy okazanie w urzędzie skarbowym dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z lokalu.

Jacek Bem, doradca klienta

SOHOfinance
Sławomir / 212.76.41.* / 2008-10-02 00:15
Szanowny Ekspercie?
Zapomniał Pan o podatku od nieruchomości, który w takim przypadku jest wielokrotnie wyższy i powinna go zapłacić osoba, która prowadzi działalność w lokalu. Faktycznie, jest tu niespójność w przepisach ale należy pamiętać że formalnie jest to lokal spółdzielni i to ona odpowiada za właściwe odprowadzanie podatków a zatem jeśli ktoś jest uczciwy to powinien o podjęciu działaności zawiadomić spółdzielnię. Po uzyskaniu prawa własności lokalu podatek od nieruchomości będzie odprowadzał właściciel lokalu.
Paweł z Krakowa / 195.117.188.* / 2013-05-25 09:49
Szanowny Sławomirze.

... i powinna go zapłacić osoba, która prowadzi działalność w lokalu.

Zanim coś napiszesz to bądź tego pewien a nie siejesz ferment. Jesli lokal jest wynajmowany/własny na cele mieszkalne i chcesz otworzyć działalność gospodarczą to nie trzeba płacić podatku od nieruchomości.

Wiem, i jestem tego pewien. Byłem w Urzędzie Miasta Krakowa i w jednym z nich kobieta powiedziała mi że musze wydzielać powierzchnię i płacić. To nie dawało mi spokoju i stawiłem się w głównym UM a tam powiedzieli mi że nie trzeba. Po prostu wszystko zależy od kompetencji osób, a takie zdarzenia nie powinny mieć miejsca.

Kobieta była starą wygą i to pewnie dlatego młodego przedsiębiorce pouczyła o podatku, którego płacić nie musze.
Romuald / 217.116.104.* / 2008-10-01 21:15
Tylko - jak to wygląda z punktu widzenia Spółdzielni Mieszkaniowej? Bo kiedyś musiałem płacić w podobnej sytuacji wyższy czynsz - wprawdzie w mieszkaniu lokatorskim, ale chyba trzeba by sprawdzić, czy to nie obowiązuje nadal oraz w przypadku własnościowego lokalu?
Madaa / 193.238.180.* / 2008-10-03 14:38
W statutach spółdzielni tudzież regulaminach jest przeważnie zapis, że mieszkanie przeznaczone jest do celów mieszkaniowych i za nieprzestrzeganie tego obowiązku Spółdzielnia może wyciągnąć wobec spółdzielcy konsekwencje w postaci nawet wykluczenia ze Spółdzielni (w wersji hard:)

Problem właśnie w wyższym czynszu - jeśli zgłoszę się do Spółdzielni, to jak nic podwyższą czynsz, a samo podanie będą rozpatrywali z pół roku! Ze względu na charakter pracy, umysłowo-papierkowy, sposób wykorzystania mieszkania po założeniu działalności nie zmieni się, moje zarobki w najbliższym okresie też nie. Wiadomo też, że przejście na samozatrudnienie jest w zasadzie wymuszane przez rynek. Nie będę przyjmować klientów w mieszkaniu, nie będę niczego produkować, a pracować będę przeważnie w siedzibie kontrahenta i tak jak dotychczas , w domu przy kompie wieczorami. Nie bardzo uśmiecha mi się płacić za nic wyższy czynsz! Tymczasem prawo narzucając obowiązek podania siedziby firmy, nawet jeśli siedziba faktycznie znajduje się w internecie, moim laptopie i teczce, narzuca jednocześnie podatek od nieruchomości. Przykre. I to jest ułatwianie startu młodym "przedsiębiorcom".

Najnowsze wpisy