Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusze akcyjne tzw. Małych i Średnich Sp.

Fundusze akcyjne tzw. Małych i Średnich Sp.

draczka / 2008-12-26 09:35
Mam na nich 70% straty... wydaje się że długo się nie odbiją jak GPW ruszy to ruszą duże społki....

I teraz najważniejsze dla mnie pytanie.
Czy realizować na nich stratę i odkupić jednostki?
Jeżeli tak to co z gotówką - co miesiąc wpłaty w fundusza akcyjny który inwestuję w duże społki, czy może "spekulacyjnie" nabyć jednostki fund. obligacji i po np. 6m przekonwertowywac co miesiąć na fudnusz akcyjny? ale jaki?
Mam do dyspozycji wszytskie fundusze dostępne przez platformę mBanku.
Wyświetlaj:
draczka / 2008-12-30 19:33
Dziękuje wszytskim za radę

Czytając prospekty emisyjne nie znalażlem takiego co inwestuje w WIG 20... jak ktoś zna proszę o podanie nazwy...
Osobiscie najbardziej podoba mi się Legg Mason Akcji...

Codzi mi tez po głowie żęby wyciagnąc kase z funduszy tzw. MiSów ( tylko teraz czy na korekcie wzrostowej - jezeli takowa będzie) i zainwestować w jedną społke w WIG 20 - mój typ to CEZ.

Proszę o komentarz i opinie.

Pozdrawiam
yamaki / 2009-01-04 23:05
W poprzednim poście napisałem ,,(...)zakup jednostek uczestnictwa funduszu akcyjnego inwestującego w WIG20(...). Doprecyzuje to. W prospektach funduszy akcyjnych TFI nie precyzują udziału w portfelu akcji spółek z WIG20. Zawarty jest tylko procentowy przedział udziału środków funduszu w akcjach notowanych na GPW. Nie muszą to być spółki z W20. Dodatkowo w prospektach zawarte są informacje ile w % fundusze akcyjne mogą inwestować np. w akcje spółek zagranicznych, obligacje skarbowe, bony skarbowe, lokaty, instrumenty pochodne, waluty itd. Także statuty funduszy akcyjnych zostawiają zarządzającym spore pole do popisu, nie tylko jeśli chodzi o akcje, ale również inne instrumeny finansowe. Takiego funduszu akcyjnego, który swój portfel akcji ma oparty tylko o akcje spółek z W20 to chyba nie ma, chociaż to już zależy od zarządzających. Fundusze publikują sprawozdania finansowe z poprzednich lat, także można się zapoznać jak kształtowała się ich polityka inwestycyjna. Warto też się przyjrzeć benchmarkowi - dla niektórych benchmarkiem jest np. indeks WIG a dla innych WIG 20 co sugeruje zwiększony udział w portfelu akcji spółek z tego indeksu. Podsumowując: wszystko w rękach zarządzających działających oczywiście zgodnie z statutem.

Myślę, że fundusze akcji w obecnej sytuacji (bessa, spowolnienie gospodarcze)i tak zwiększają udział w swoich potfelach akcji spółek z WIG 20. Z wiadomych powodów: płynność, renoma itd. Pozdr
yamaki / 2008-12-29 16:22
Na początek zacytuję Ci co o małych spółkach napisała pani Kasia Siwek z Expandera (23.12.2008r.):
,,Wśród ostatniej nudy na naszej giełdzie uwagę zwraca opadanie indeksu sWIG80, który wczoraj ustanowił nowe minimum bessy. W przypadku sWIG80 mamy odzwierciedlenie negatywnego nastawienia do ryzykownych inwestycji. Małe spółki cierpią podwójnie, bo po pierwsze są najbardziej narażone na pogorszenie krajowej koniunktury, a po drugie cechują się niska płynnością, więc trudno się ich pozbyć, gdyby zaistniała taka konieczność. Relatywnie też najmniej spadły, bo są na poziomie z początków 2006 r., podczas gdy duże i średnie spółki cofnęły się znacznie dalej. Piętno zapewne też odciskają sprawy podatkowe i sprzedaż walorów w celu uzyskania tarczy podatkowej ze strat z inwestycji. Perspektywy dla małych spółek nie są korzystne. Przekonuje o tym znaczna wciąż jeszcze możliwość realizowania zysków, bo ci, którzy kupili przed początkiem 2006 r., średnio licząc są jeszcze na plusie. Niekorzystnie na postrzeganie małych spółek wpływają też takie wiadomości, jak dzisiejsza sprzedaż detaliczna, której wzrost w listopadzie spowolnił do zaledwie 2,7%."
Jak widać na tą chwilę prognozy fachowców są dla Miś-ów nie za dobre. Ciężko się z tym tekstem pani Kasi nie zgodzić.

Jeśli chodzi o Twoją sytuację to strata jest bardzo duża. Ja tu widzę 2 racjonalne rozwiązania:

1) umorzyć jednostki uczestnictwa i poszukać lepszej alternatywy. Chociażby to co napisałeś: zakup jednostek uczestnictwa funduszu akcyjnego inwestującego w WIG20 rozłożony w czasie. Jaki fundusz??? Może nie podam nazw funduszy które mi się akurat ,,podobają" bo jeszcze zostanę posądzony o naganiactwo. Możesz pokierować się tylko wynikami historycznymi - zobacz które radziły sobie najlepiej nie tylko w ostatnim roku, ale również w dłuższej perspektywie. Oczywiście nie ma gwarancji, że tak będzie również w przyszłości, jednakże jest to konkretny wyznacznik.

2) dokupować jednostki w celu uśrednienia ceny w dół i czekać na lepsze czasy dla MiŚ- ów

W obu przypadkach perspektywa inwestycyjna musi być conajmniej kilkuletnia ale i to - co nie jest tajemnicą - nie daje gwarancji zysków. Pozdr
Pilsener / 2008-12-28 12:29 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W najbliższych 2-3 latach będzie można zarobić na małych spółkach - ale NIEKTÓRYCH - być może będą to 2, 3 może 5 spółek. Wysoce wątpliwe, aby jakiś fundusz znacząco pokonał indeks małych spółek, zatem trzymanie ich w najbliższych latach uważam za bezcelowe. Lepiej już kupić coś z W20, a najlepiej teraz moim zdaniem mieć portfel 30-50% akcji dużych i stabilnych spółek a reszta obligacje.
krzysiek29 / 2008-12-28 12:45 / Uznany Gracz Giełdowy
to prosze podac duze i stabilne spolki z Wig 20 a co do obligacji jeszcze ta hossa potrwa tylko nalezy zastanowic po co ona tak naprawde jest a mianowicie wszystkie rzady swiata emituja masowo obligacje a ludzie kupuja bezwartosciowe papierki. Wszedzie w prasie w TV trabia o obligacjach kazdy wie co to bedzie znaczyc w przyszlosci. to samo co z akcjami.
A ja bym sklanial sie do ropy to widac na horyzoncie duzo perspektywe wzrostowo jesli nawet nie osiagnela dna na 35& to tak wroci w rejony z lipca natomiast zloto bardzo prawdopodobne ze moze walnac o 1300$. a jeszcze jedno przed nami powinna nastapic mocna wzrostowa fala oczywiscie nie musi ale mysle ze bedzie i to juz nie dlugo.pozdr
Pilsener / 2008-12-28 23:00 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Surowce zaczną rosnąć jak recesja zwolni, ale o ropie za 150$ możemy moim zdaniem zapomnieć - nieprędko wróci tam kapitał spekulacyjny. Na jakie spółki z W20 bym stawiał na 2-3 lata? Na pewno nie z sektorów dotkniętych kryzysem: PGNiG - monopole mają się nieźle, podobnie TP (choć tu nie wiadomo do końca, trzeba by zrobić analizę), PBG, CEZ, AGORA, ASSECO - brakuje mi niestety w W20 branży spożywczej, informatycznej - za dużo banków, developerów i budownictwa.
krzysiek29 / 2008-12-29 00:47 / Uznany Gracz Giełdowy
Czy ja napisalem ze ropa wzrosnie w pare dni nie. To jest jedna z opcji tylko.
Pilsener / 2008-12-29 14:13 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ja jestem przeciwnikiem długoterminowej inwestycji w surowce - na długi termin u mnie tylko akcje wchodzą w grę.
krzysiek29 / 2008-12-29 14:21 / Uznany Gracz Giełdowy
Ropa dzis nawet byla po 12% w gore czy to malo w jeden dzien a z naszej gieldy Petrolek 15% tez ok
lukaszn19 / 2008-12-28 18:13 / Tysiącznik na forum
mysle ze kto jak kto, ale Ty masz swidomosc tego iz jest b.duzo racji w tym co piszesz tylko jestem ciekaw czym sie sugerujesz przewidujac na surowcach powroty do szczytow, ja raczej stawiam na korekte w spadkach( z wyjatkiem zlota, tu juz jest trend zaawansowany,ale jeszcze odda caly zysk z nawiazka ) i moze to byc spora korekta sa ku temu wiarygidne syg. Co do ropy tez mysle ze cos odbije ale na razie brakuje syg. do takiego scenariusza choc nie wykluczone ze pojawia sie lada dzien jak na indeksach ktore sa mocno zwiazane z rynkiem surowcow gdzie te syg. juz sa pozdrawiam
krzysiek29 / 2008-12-28 22:52 / Uznany Gracz Giełdowy
Tak na sucho napisalem-:)
Myslalem ze ropa zatrzyma sie na poziomie 40 a jednak nie walnela na 35 i tutaj jest
ciekawa zaleznosc zazwyczaj dolki na ropie tworzyly sie dokladnie w grudniu
91-grudnia
93 grudnia
98 grudnia
2001 grudnia
2006 grudnia
2008 grudnia i tu widze ogromne pole do popisu albo uderzy w dolna linie kanalu na 25$ i od tego odbije sie ku niebu albo juz zaliczylo ostateczny dolek na 35 i leci na 145 a
nawet na 200$( jesli to byla 4 teraz co mamy to taki scenariusz jest prawdopodobny a rok
2011 powinna sie skonczyc 5) to jedna z opcji choc mozliwe ze juz piatka dawno skonczona na 147 wtedy negacja ale mimo wszystko ropa da zarobic.pozdr
lukaszn19 / 2008-12-29 02:30 / Tysiącznik na forum
a co do dolkow to nie tylko na ropie takie istnieja na DJI 1929 i 1987 i 2008 dolek przypadl na ta sama date w kalendarzu lunarnym oraz we wszystkich przypadkach szczyt przed spadkiem przypadl w okolicach zydowskiego swietaa Jom Kippur (juz nie wspominajac o tym ze wszystki te wykresy z tych okresow wygladaja blizniaczo podobnie, zachecam do poszperania w wykresach)
lukaszn19 / 2008-12-29 02:23 / Tysiącznik na forum
Etap 1 Obligacje rozpoczynaja hosse (spadaja akcje i towary)

Etap 2 Akcje rozpoczynaja hosse ( obligacje rosna, towary spadaja)

Etap 3 Towary rozpoczynaja hosse (rosna wszystkie rynki)

Etap 4 Obligacje rozpoczynaja besse (akcje i towary rosna)

Etap 5 Akcje rozpoczynaja besse (obligacje spadaja, towary rosna)

Etap 6 Towary rozpoczynaja besse (spadaja wszystkie rynki)

pamietasz sam to kiedys zamiesciles i z tego wynika ze to tylko korekta i ja obstawiam na ten scenariusz w dluzszej perspektywie (tez uwazam ze na ropie teraz bedzie mozna zarobic ale wiesz jakich formacji odwrocenia trendu by trzeba na ropie by uroslo do 200, a tu na razie brak takich, mysle ze 50% obecnej fali spadkowej to max. na te czasy) pozdro i fajnie ze czasem napiszesz (nie raz trzeba swiezego spojrzenia)
Ciułacz / 2008-12-26 16:51 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Teraz tylko na lokatę kilkumiesięczną aby przeczekać zawirowania spadkowe.
Nie podtrzymywać agoni słabych spółek, jak się przeczyści to wtedy inwestować na pewniaka co zapewnie nastąpi w połowie przyszłego roku.
Co prawda tz. doradcy Ci powiedzą że już teraz jest czas ale to jest dobre tylko dla nich bo z czegoś muszą żyć.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy