Forum Forum podatkoweInne

gdzie sie rozliczac?

gdzie sie rozliczac?

sissi77 / 2010-03-29 15:36
Od prawie 8 lat mieszkam w Italii i rozliczam sie z tutejszym urzedem podatkowym.W roku 2005 zakupilam w Polsce dzialke, ktora mam zamiar sprzedac w najblizszym czasie. Po uplywie 5 lat jestem zwolniona z podatku?Gdzie mam sie ew.rozliczyc z uzyskanej kwoty biorac pod uwage fakt,ze jestem nadal zamaledowana w Pl?
a jesli mam zamiar zainwestowac te pieniadze w Polsce?
belladonna / 2010-03-29 17:31 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro działka została zakupiona w 2005 to 5 lat mnie 31 grudnia 2010, bo liczymy 5 lat od końca roku kiedy nabyliśmy nieruchomość. Przychód ze sprzedaży w 2010 jak najbardziej będzie podlegał opodatkowaniu (10% od przychodu) ze zwolnieniami w ustawie obowiązującej do 31 grudnia 2006. Nie będzie dopiero przychodu do opodatkowania przy sprzedaży po 31 grudnia 2010.
To, że się rozliczasz w Italii nie wskazuje, że jesteś rezydentem podatkowym tego kraju, bo nierezydent ma ograniczone obowiązki podatkowe i rozlicza się z dochodów w danym kraju gdzie je uzyskał... w kraju rezydencji natomiast rozlicza się ze wszystkich dochodów (ogólnoświatowych), bo tam ma nieograniczone obowiązki podatkowe z zastosowaniem umów międzynarodowych:-)

Najnowsze wpisy