Forum Forum podatkowePIT

PROSZE o porade - czy powinnam rozliczac sie rowniez w Polsce???

PROSZE o porade - czy powinnam rozliczac sie rowniez w Polsce???

Dziewczyna / 69.209.71.* / 2008-09-26 23:16
Pracuje w USA od 4 lat na podstawie pozwolenia do pracy (nie jestem studentem). Tutaj tez place podatki.

Moje pytanie czy powinnam placic rowniez podatki od uzyskanych dochodow w USA do Urzedu Skarbowego w Polsce???

Dodatkowe informacje:
- w USA jestem w trakcie procesu o uzyskanie statusu stalego rezydenta
- przez ostatnie 4 lata nie przebywalam w Polsce
- w Polsce posiadam nieruchomosc i miejsce zameldowania

Dziekuje i pozdrawiam!
belladonna / 2008-09-27 17:10 / Tysiącznik profesjonalny
Aby podlegać ograniczonym obowiązkom w Polsce, to trzeba mieć certyfikat rezydenta. Skoro jesteś w trakcie uzyskiwania to raczej polski US traktuje Cie jako osobę mieszkającą w Polsce. Piszesz, że masz stały meldunek w Polsce, a US? przed wyjazdem z Polski zgłaszałaś, że wyjeżdżasz za granicę, czy nie? Bo jeśli nie, to pewnie jesteś dalej zarejestrowana w jakimś polskim US wg miejsca zamieszkania.
Ponieważ umowa o UPO z USA, a Polską przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia, to dochody z USA tez podlegają opodatkowaniu w Polsce. Skoro osoba nie przyjeżdża tutaj, to zaliczek na podatek nie wpłaca. Ale powinna wykazać te dochody uzyskane w USA, obliczyć podatek wg polskich przepisów i odjąć podatki zagraniczne. Być może, że wyjdzie zero, ale może być i tak, że coś wychodzi na plus i należy to wpłacić. Teraz weszła ustawa potocznie zwana abolicją podatkowa, więc można szereg rzeczy "wyprostować", a od 2008 roku jeśli osoba uzyska dochody w całym roku tylko w USA zeznania składać nie musi, bo te dochody nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce (oczywiście wykazuje się je do stopy, ale jeśli osoba ma też polskie dochody oprócz zagranicznych).

Najnowsze wpisy