Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Granice wolności w internecie

Granice wolności w internecie

Money.pl / 2006-08-25 12:37
Komentarze do wiadomości: Granice wolności w internecie.
Wyświetlaj:
Metamorfoza / 2010-04-09 10:16
Fora internetowe…


Po długiej przerwie postanowiłam wrócić do zaskakującej lektury. Najczęściej czytamy książki i to właściwy kierunek. Kolejny etap to gazety- prasa codzienna, miesięczniki, kwartalniki, czasopisma naukowe, techniczne, psychologiczne i inne. To jaką wybieramy prasę uzależnione jest przecież od naszych zainteresowań. Często jesteśmy jednak zmuszeni do wtajemniczania się w lekturę, która niekoniecznie aż tak bardzo nas absorbuje. Dlaczego czytamy prasę codzienną? Właściwie jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach jeszcze w ogóle znajdujemy czas na zagłębianie się w lekturze. Pewnie nieliczni z Was powiedzą, że to śmieszne co mówię, bo nie ma nawet mowy o wolnych chwilach na przysłowiowe „delektowanie się lekturą”. Jednak ja obserwuję zupełnie odwrotny proces. Czytamy i to bardzo wiele. Czytamy o każdej porze dnia i prawie w każdym miejscu. W dobie Internetu czytamy wybiórczo. Otwieramy strony, które nas interesują i jednym kliknięciem możemy zmienić stronę na kolejną i kolejną. To duży plus Internetu. Zawsze możemy przecież wrócić do artykułu, który nas zainteresował. Czytamy, oglądamy obrazki, naszą uwagę przykuwają skrótowce. Dlaczego czytamy? Czytamy, bo chcemy być na czasie, podzielić się opinią o panującej sytuacji politycznej, kulturalnej w naszym kraju, chcemy być doinformowani i mamy nieodpartą chęć poszerzania własnego światopoglądu. W końcu czytamy bo nie chcemy wyskoczyć poza tematy aktualne.
W dzisiejszych czasach pojęcie czytania jednak dość mocno zmieniło znaczenie. Teraz nie ma mowy o biernym uczestniczeniu w lekturze. Autorzy wielokrotnie zapraszają nas do dialogu. Czasami wręcz nakłaniają do żywej dyskusji. Tak jak i ja zapraszam Was do dyskusji na moim „grandblog.pl”
Z takim właśnie zjawiskiem spotykamy się na licznych forach internetowych. Tam czytamy często i gęsto. Spotykamy się z różnymi opiniami i komentarzami. I wszystko byłoby w zupełnym porządku gdyby nie pewne zaniedbania. Bo choć obowiązuje całkowita wolność słowa to jednak zapominamy o tym, że nie powinniśmy pozwalać sobie na zbyt swobodne wypowiedzi. Strażnik słowa powinien bacznie obserwować i czasami nie powinien dopuszczać do zabierania głosu. Na myśli mam internautów, którzy na forach biznesowych starają się wspiąć na panteon biznesu jednak niekoniecznie dając dobry przykład innym. A co z tymi, którzy próbują zasięgnąć informacji na temat funkcjonowania poszczególnych firm? Niestety grupa ta jest narażona z góry na porażkę. Dlaczego? Bo bazuje ona na wypowiedziach i komentarzach o niepozytywnym zabarwieniu. Tego typu zabiegi niestety nie wpływają zbyt dobrze na wizerunek firm biznesowych. Kto tak naprawdę ukrywa się za ekranem i komu tak bardzo zależy na odpychaniu innych od poszczególnych organizacji? Dlaczego w świecie Internetu tak wiele nieprzychylnych komentarzy i tak mało prawdy?
Dlaczego bez sięgnięcia do źródła internauci próbują wypowiadać się na tematy funkcjonowania poszczególnych firm skoro nie znają właściwie mechanizmów ich działania? Tego typu zabiegi wprowadzają w błąd tych, którzy chcieliby zaczerpnąć opinii innych nie zdając sobie jednak sprawy z tego, że już na samym początku zbłądzili. Sugerowanie się opiniami odbitymi przez pryzmat krzywego zwierciadła jest działaniem dość mocno niedojrzałym.
bird / 65.24.112.* / 2008-04-17 16:50
Kasowanie idiotycznych komentarzy jest dobrym pomysłem, czasem naprwde odechciewa sie pisać cokolwiek jak przejży się wczesniejsze wpisy
nowyzabrze@o2.pl / 195.82.191.* / 2008-02-23 23:59
ps. gdybym wiedzial ze moja wypowiedz zostanie poprawiona to bym jej nie wysylal!!!! napisalem QRVA JEGO MAC. A WYSWIETLONO K****
nowyzabrze@o2.pl / 195.82.191.* / 2008-02-23 23:54
nie powinno byc granic J A K I C H K O L W I E K ani wypowiedzi ani materialow zamieszczanych w internecie - TO MY WSZYSCY LUDZIE NZ ZIEMI I JA CHCE WIEDZIEZ JACY JESTESMY A NIE CHCE WIEDZIEC JACY POWINNISMY BYC - NAWET JEZELI CZESC LUDZI UZYWA SLOW K**** JEGO MAC - TO TEZ CHCE WIDZIEC -JAKI TO PROCENT SPOLECZENSTWA . P.S. CENZURA W CHINACH - ZACZNIJMY OD POLSKI- JEST BLIZEJ, CENZURA ORAZ PROPAGANDA PANSTWA WATYKAN W NASZYM INTERNECIE ORAZ MEDIACH SIEGA ZENITU A KTOS ROBI ARTYKUL O CENZURZE W CHINACH...... BARDZO LOGICZNE.
hubicar / 83.28.215.* / 2011-06-18 17:39
Masz racje jak komuś nie pasuje lub nie wie jak szuka w necie to sorki zostają biblioteki ?
zetka / 89.78.157.* / 2008-02-14 23:58
Nigdy nie użyłem wulgarnego słowa , ale .. wszystkie podteksty i insynuacje rozumiem / zawarte w tytule / i zawsze komentuję w tej materii , w miarę swojego słownictwa . Dodam , że wiele historii biorę na wesoło co nie znaczy , że traktuję je frywolnie. Prawdą również jest , że moderator nie musi podzielać mojego humoru ,/ piszący jest bardziej błyskotliwy / , to może wprowadzić formę pytającą " CO MIAŁ PAN / PANI / "w zamyśle ? Uwag i pomysłów mnie nie brakuje. A , słowo "wolność ", to bardzo abstrakcyjne pojęcie. Oby dzisiejszy Walentynkowy dzień zakończyć miłym akcentem , życzmy sobie ogrom lojalności.
Lech Wilczyński / 81.219.21.* / 2007-01-25 08:34
Problem dotknął mnie osobiście. Naruszenie dóbr pewnej firmy na forum lumpeksy.pl zgłoszono do prokuratury. Firma hostingowa zablokowała serwis na podstawie pisma kancelarii adwokackiej. W tej chwili serwis został przeniesiony, ale nie działa już w normalny sposób do czasu wyjaśnienia sprawy. Czekam na kontakt redakcji w tym temacie. Potrzebna pomoc.
prawnik / 83.22.95.* / 2007-03-17 19:54
Czytalem to czego sie tam dopusciles jest skandaliczne.Czeka cie jak sie domyslasz proces cywilny rowniez.Modl sie zeby uniknol odpowiedzialnosci, takich wariatow jak ty trzeba zamykac, ty jestes nieodpowiedzialny...
Joshua / 81.219.251.* / 2008-02-24 12:01
Prawnik i pisze... "niknOl" - nie wierze ze to Prawnik, ale jesli to kupiony...
Slaba prowokaja...
maa / 2006-09-04 21:06 / Tysiącznik na forum
Pozwoliłem sobie ostatnio na parę prowokacji.
Nabrałem bowiem podejrzeń, że na Money zaczęła działać licealna "Einsatzgruppe" Młodzieży Wszechpolskiej. Świadczy o tym zarówno treść, braki w logice, jak i język wypowiedzi.
I chyba tak jest. Używają "mądrze" brzmiących terminów, których nie rozumieją, piszą nie na temat, pewne wypowiedzi świadczą o skoordynowanym działaniu różnych osób.

Mam paru znajomych z tego środowiska. Ich dzieci często uczą się poniżej swych możliwości, dlatego że spędzają całe wieczory na śmieceniu różnych forów internetowych.

Jeśli moje podejrzenia są słuszne, to fora Money czeka śmierć intelektualna. MW i jej adwersarze skutecznie odstraszą inteligentniejszych.
Myślę, że to już ma miejsce.

A może taktyka "Rzeczpospolitej", która nie otwarła forów, jest lepsza?
lechwoju / 2006-08-31 16:16 / Bywalec forum
nie ma ,nie było i nie będzie"wolnej prasy i innych mediów"
wszystkie one zalezne sa od własciciela, lub sponsorow
i ich pogladów. Dowody uznania dla Money.pl iz pomimo
generalnie sprecyzowanego pogladu na swiat , nie ingerujecie mimo wszystko głeboko w forum, co niestety jest już rzadkoscia ( opinii w wp.pl, onecie itp. praktycznie nie czytam bo to nie są w istocie opinie , lecz dalsza część sterowanej publicystyki)
leeoon / 83.18.108.* / 2008-12-31 11:54
potwierdzam znam kogoś kto pracował tam jako moderator, komentarze na wp.pl onet.pl czy interia.pl urągają inteligencji 90% czytelników a same artykuły często również, szkoda tylko ze spora część internautów kształtuje tam swój światopogląd.... efekty widać niestety...
maniuś / 83.27.101.* / 2006-08-30 20:36
Moim zdaniem żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju gdzie każden może swobodnie wyrażać swoją opinię i zdanie.Wszyscy wyśmiewają cenzurę komuszą i dlatego uważam że dążenie do wprowadzenia cenzuru komuszej na forum internetowym jest pogwałceniem wolności wypowiedzi społeczeństwa.To że żyjemy w kraju gdzie sprawują rządy ludzie którzy zasługują na krytykę to nie wina uczestników forum.Zgadzam się że używanie słów wulgarnych jest naganne i nie powinny być używane przez uczestników forum.Jednak wyrażanie opinii przez uczestników forum nie może być ograniczane,a wręcz przeciwnie jest sądarzem co myśli społeczeństwo o danym temacie i jakie ma zdanie o nim.Mnie się wydaję że może PiS pragnie z tego kraju uczynić panstwo policyjne z komuszą cenzurą i gdy by komuś przyszło do głowy krytykować tą partię to odpowiedni paragraf i do odsiadki lub grzywna.Moim zdaniem Money pl w odróżnieniu od INTRERII pl,Wirtualnej Polski oraz Onet pl jest portalem liberalnym i bardzo mi się podoba gdyż nie stosuje komuszej cenzury jak pozostałe portale.Co się tyczy uczestników forum to wielu nie dorosło do poważnej i rzeczowej dyskusji.Uważają że ich zdanie jest najważniejsze,a kto myśli inaczej to trzeba go krytykować wypisując obrażliwe i głupawe teksty.
leeoon / 83.18.108.* / 2008-12-31 12:08
portal ten często "interweniuje" w komentarzach dopuszcza skrajna krytykę ale tylko wtedy gdy jest ona zgodna z intencjami wydawców, a często sam również pisze komentarze ukrywając się różnymi nickami i prymitywnym ziejącym nienawiścią stylem małoletnich półgłówków. A money.pl będę odwiedzał dopóki podobna głupota nie zalęgnie się na forach a w artykułach nachalna propaganda:)
leeoon / 83.18.108.* / 2008-12-31 12:12
"portal ten..." nie chodziło mi o money tylko o ty wymienione portale
PS. szkoda ze nie ma opcji edytuj:/
tylko wtedy penie potrzebna by była rejestracja:/
Enhancer / 83.19.202.* / 2006-08-30 07:21
Uważam, że po to jest internet - żeby było wreszcie jakieś miejsce, gdzie "zglobalizowany" człowieczek z przysłowiowych "Pasikurowic" mógłby wypowiedzieć się na dany temat. Jeśli jego wypowiedź jest raczej niskiego poziomu - to świadczy o nim (mimo iż może być anonimowy). Po to powstał internet - żeby przyliżyć nam świat i żebyśmy my się do niego przybliżyli
obs_40 / 195.117.241.* / 2006-08-28 11:26
" przy niektórych tekstach, np. Adama Michnika nie ma możliwości komentowania. „Funkcji tej były pozbawione ostatnio niektóre teksty o Gunterze Grassie albo o ks. Czajkowskim”
Jrs / 2006-08-28 11:12
Warto spojrzeć na usenet, gdzie większe grupy tematyczne nie tylko bronią się przed spamerami, ale utrzymują wysoki poziom przy niemal całkowitym braku moderacji - świadomość użytkowników robi swoje. Trzeba wiedzieć, że usenet wogóle istnieje i umieć z niego korzystać (czytnik grup dyskusyjnych) a to już wystarczająca bariera dla sfrustrowanych "komentatorów" zalewających polskie portale.
Autor / 80.68.236.* / 2006-08-28 11:06
Uważam, że z forami jest jak z życiem - wszyscy "moderują" się nawzajem, co innego mecz piłkarski, a impreza u cioci na imieninach - na forum powinno być podobnie. Wysoki poziom dyskusji i forumowiczów - dyskusja obroni się sama, ale można dać jeszcze jedną broń - coś w stylu "punktów Alegro". Zarejestrowaniu użytkownicy w miarę uzyskiwania wyższych rang mogą przyznawać dodatnie i ujemne punkty. Problemem oczywiście będą niezarejestrowani "spamerzy" zmieniający nicki i IP'ki.
Bartek Ciszewski / 2006-08-29 12:30 / Redaktor działu "Świat" Money.pl/ Bloguje na bblog.pl!
Słuszna uwaga. Chociaż podpis sugeruje, że to ja jestem jej autorem.
mkiedy / 2006-08-26 14:27
czyli obelgi i obrażliwe kłamstwa są karalne a to nie jest 100% oskarżeń na forach,dlatego co się dzieje z pozostałą częścią,,dlaczego tym się nikt nie interesuje?-nawet organa dochodzeniowe,prokuratorzy ,itp??????????
JA / 2006-08-26 10:23 / Tysiącznik na forum
Regulamin forum - nie zgadzamy się, by używać na forum słów wulgarnych.
psychiatra / 81.210.19.* / 2006-08-28 08:33
Jak odróżniasz te (jak piszesz) "posrane głąby"? Masz coś wspólnego z takimi poszkodowanymi na umyśle?
psychiatra / 81.210.19.* / 2006-08-28 08:35
P.S. No i zanim ukazało się, moderator usunął temat. Powyższa uwaga nie odnosi sie do .
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy