Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

IDM SA do roboty!!!! Na GPW może zadebiutować 35 spółek w ciągu 6 miesięcy

IDM SA do roboty!!!! Na GPW może zadebiutować 35 spółek w ciągu 6 miesięcy

skomentuj
wioletaw28 / 2006-09-05 13:00
Na GPW może zadebiutować 35 spółek w ciągu 6 miesięcy - analiza
2006-09-05 11:00
W ciągu najbliższego półrocza, a więc do końca lutego, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) mogą zadebiutować akcje nawet 35 spółek, wynika z informacji zebranych przez agencję ISB. Prawdopodobnie będzie wśród nich tylko jedna firma z większościowym udziałem Skarbu Państwa, dystrybutor prasy Ruch.

Tuż przed giełdowym debiutem, już po publikacji prospektu emisyjnego, są właściciel marek Campus i Alpinus oraz dystrybutor sprzętu sportowego i odzieży pod tymi markami firma Euromark; dystrybutor sprzętu IT firma AB oraz spółka Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne.

Blisko rozpoczęcia notowań na warszawskim parkiecie są również spółki, których prospekty trafiły już do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG). Wśród nich są producent przetworów rybnych Seko, dystrybutor części zamiennych do samochodów Fota, Asseco Slovakia – słowacka spółka zależna Asseco Poland, która prospekt emisyjny opublikuje już w środę.

Prospekt złożyły też dystrybutor usług Polskiej Telefonii Cyfrowej – Eurotel, operator telewizji kablowej Multimedia Polska, firma deweloperska Dom Development, szwajcarski fundusz private equity 5E Holding. W Komisji leży też dokument ofertowy firmy budowanej Pol-Aqua, ale ta ostatnia zawiesiła postępowanie przed KPWiG po pozyskaniu inwestora, jednak nie rezygnuje z wejścia na warszawski parkiet. Chce to zrobić w przyszłym roku.

Rzecznik KPWiG Łukasz Dajnowicz powiedział, że w KPWiG znajduje się obecnie 10 prospektów spółek, które chciałyby zadebiutować na GPW.

„W dwóch przypadkach z tych dziesięciu spółki zdecydowały się na zawieszenie postępowania” – powiedział Dajnowicz.

Dodał, że jego zdaniem na prace Komisji nie powinna wpłynąć nowa ustawa o nadzorze finansowym, zgodnie z którą kompetencje KPWiG przejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

„Nie sądzę, aby miało to wpływ na nasze działania. Ustawa, która wchodzi w życie za 14 dni, zapewnia ciągłość prac” – powiedział.

Kolejna grupa firm, których oferta to kwestia najbliższych miesięcy to te, które wkrótce zamierzają złożyć prospekt emisyjny, rozpoczęły już nad nim prace lub przynajmniej podpisały umowy z brokerem, który ma przeprowadzić ich ofertę.

Wśród nich powinno być pięć spółek, których oferującym jest Dom Maklerski IDMSA. Jeszcze we wrześniu do nadzorcy rynku kapitałowego trafi prospekt spółki informatycznej Infovide, który ma zawierać plan połączenia z firmą Matrix.pl. Prace nad prospektem emisyjnym rozpoczął producent komputerów firma NTT System, ale zarząd firmy zastrzega, że nie został zobligowany konkretnymi terminami przeprowadzenia oferty i nie jest przesądzone, że oferta publiczna spółki odbędzie się w tym roku.

Debiut najpóźniej w pierwszej połowie 2007 roku zapowiada firma kosmetyczna Kolastyna. We wrześniu ma być też gotowy prospekt odzieżowej firmy Monnari Trade. Umowę z IDMSA ma też działająca w branży rozwiązań marketingowych wspomagających sprzedaż spółka Arteria.

Na przełomie tego i przyszłego roku ma być przeprowadzona oferta publiczna komunikatora Gadu-Gadu. Planowana wartość emisji wyniesie 50-100 mln zł. Spółka podpisała niedawno umowę na przeprowadzenie oferty z IDMSA.

Tegoroczny debiut na GPW zapowiadały też Pronox Technology – dystrybutor IT, który złoży prospekt do KPWiG prawdopodobnie na przełomie września i października; projektant i dystrybutor bielizny Mewa, obecnie notowany na CeTO; spółka budowlana ABM Solid (mówiła o debiucie na przełomie III i IV kwartału). Chęć debiutu na GPW, i to prawdopodobnie jeszcze w tym roku, wyrażała też Żabka – właściciel sieci sklepów spożywczych.

W najbliższym czasie ma trafić do Komisji prospekt firmy EFH Żurawie Wieżowe, która specjalizuje się w wynajmie dźwigów budowlanych. Sprecyzowane plany pozyskania na GPW kilkunastu milionów złotych ma również producent i dystrybutor akcesoriów do telefonów komórkowych TelForceOne. Ofertę planuje na jesień.

Prace nad prospektem emisyjnym niedawno rozpoczął rzekomo również producent świec Korona. Plany debiutu na warszawskiej giełdzie miał też rzeszowski Chemifarb, zajmujący się dystrybucją wykładzin i dywanów.

Jest prawdopodobne, że jeszcze w tym roku inwestorzy będą mogli kupić akcje dwóch dużych spółek, a więc czeskiej grupy energetycznej CEZ i należącego obecnie w 100% do Skarbu Państwa dystrybutora prasy Ruchu.

Z informacji ISB wynika, że oferta CEZ najprawdopodobniej odbędzie się na przełomie października i listopada.

Natomiast Dom Maklerski PKO BP liczy, że jeszcze w tym roku przeprowadzi publiczną ofertę Ruchu, takie plany podtrzymuje też zarząd spółki.

Dotychczas w 2006 roku na GPW pojawiło się 18 nowych spółek. Prezes GPW Ludwik Sobolewski spodziewa się, że do końca tego roku liczba notowanych w Warszawie spółek zwiększy się o 20 spółek krajowych.

Szef giełdy mówił też niedawno, że oczekuje iż na GPW do końca przyszłego roku zadebiutują 2-4 spółki z Ukrainy. Zdaniem prezesa, jest szansa by jedna z nich zadebiutowała do końca tego roku, ale jego zdaniem bardziej realne jest, że stanie się to w I połowie 2007.

Prasa wśród ukraińskich spółek potencjalnie zainteresowanych debiutem na GPW wymieniała producenta alkoholi – firmę Sojuz-Wiktan, Mironowskij Chlieboprodukt – producenta m.in. przetworów mięsnych, Galnaftogaz – właściciela sieci stacji paliwowych na Ukrainie oraz koncern chemiczny Stiroł.

Spośród zagranicznych spółek plany debiutu na GPW na początku przyszłego roku ma litewski producent leków Sanitas.

Jest też kilka innych spółek, które ogłosiły giełdowe zamiary, ale notowania na GPW chcą rozpocząć na początku przyszłego roku. To m.in. Grupa Finansowa Premium z Katowic, która chciałaby pozyskać z rynku 30-50 mln zł; gdański producent zabezpieczeń przeciwpożarowych Mercor, który chce dzięki emisji akcji zdobyć pieniądze na przejmowanie innych firm oraz firma Makarony Polskie, planująca pozyskać z rynku kilkanaście milionów złotych .

Rozpoczęcie notowań na GPW rozważają w przyszłym roku także firma informatyczna – K2. O debiucie na GPW zdecydowali niedawno akcjonariusze informatycznej spółki Wola Info. Nad formą pozyskania środków zastanawia się Arcus, dystrybutor elektroniki biurowej (kopiarki, drukarki, niszczarki). Debiutu na GPW nie wyklucza też deweloper J.W. Construction.

W przyszłym roku wyjście poprzez giełdę z Boliksu, producenta chemii budowlanej i Kamaksu, wytwórcy amortyzatorów i zderzaków kolejowych zapowiedział również fundusz Advent International. O powrocie na GPW myśli handlującym materiałem dla hut Centrozap.

Sprzedaż mniejszościowego udziału na giełdzie zapowiada też od dłuższego czasu właściciel telewizji Polsat Zygmunt Solorz-Żak. Ostatnio biznesmen mówił, że inwestor branżowy będzie mógł kupić do 25% akcji Polsatu, a 15-20% walorów zostanie zaoferowanych inwestorom giełdowym najwcześniej na początku przyszłego roku. (ISB)
Wyświetlaj:
wioletaw28 / 2006-09-06 14:58 / Bywalec forum
Merrill Lynch kupił akcje
Puls Biznesu 2006-09-05
Zbigniew Kazimierczak

Rozmowy zarządu DM IDM z inwestorami finansowymi przynoszą efekty. W spółkę zaangażował się amerykański bank inwestycyjny.

Za niedawnymi transakcjami pakietowymi akcjami Domu Maklerskiego (DM) IDM stała grupa amerykańskiego banku inwestycyjnego Merrill Lynch — dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. W ten sposób inwestor przejął 3 proc. kapitału krakowskiej firmy.

— Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Wiem, kto kupował te walory, ale nie jest to informacja publiczna, więc nie mogę nic powiedzieć — mówi Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDM.
Finansowi uwierzyli

Prezes przyznaje jednak, że zarząd w ostatnim czasie prowadził rozmowy z wieloma inwestorami finansowymi, zachęcając ich do inwestowania w akcje spółki. W grupie instytucji, z którymi prowadzono negocjacje, był też Merrill Lynch.

— Mam nadzieję, że inwestorzy ci niedługo przekroczą 5-procentowy próg udziału w kapitale i będą musieli się oficjalnie ujawnić — dodaje Grzegorz Leszczyński.

Powiązanie DM IDM z Merrill Lynch może być elementem strategii krakowskiego biura, nakierowanej na stworzenie ramienia bankowego. Amerykanie są bowiem powiązani kapitałowo z Dominet Bankiem.

— Ostatnie transakcje pakietowe i plany bankowe to są dwie różne sprawy niezwiązane ze sobą. Ale chcemy mieć bank, bo to ostatni element, którego nam brakuje. I pewnie w średniookresowej perspektywie tego dokonamy — wyjaśnia Grzegorz Leszczyński.

Prezes tłumaczy, że inwestor finansowy kupił akcje jako lokatę portfelową na rok, dwa albo trzy lata. Widzi szybki rozwój spółki i wierzy, że na tych papierach da się zarobić.
Koniunktura sprzyja

Po dwóch kwartałach DM IDM ma ponad 11 mln zł zysku przy całorocznej prognozie mówiącej o 16 mln zł. Dlatego prawdopodobnie szacunki te jeszcze we wrześniu zostaną podwyższone.

— Biznes idzie nam bardzo dobrze — zapewnia Grzegorz Leszczyński.

Mimo wakacji należy się więc spodziewać niezłych wyników trzeciego kwartału, kiedy to DM IDM przeprowadzał oferty takich firm, jak: NFI Jupiter, Mostostal Zabrze, Hyperion i One-2-One. A portfel na
wioletaw28 / 2006-09-08 15:28 / Bywalec forum
madry zarzad
przejecie electusa
podnoszenie i tak bardzo dobrych prognoz
dynamiczny rozwoj splki
wprowadzanie rekordowej ilosci nowych spolek na gpw
swietnie techniczna
super fundamentalna
swietne infa i raporty
... no i na dodatek jeszcze ostatnie wejscie funduszy na duza skale
nawet minister Kluza zapakowany na 1,5 mln zl
teraz tylko wzrosty wzrost wzrosty do konca roku i dlugo po nim
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy