Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Ilość zleceń, tanie spółki.

Ilość zleceń, tanie spółki.

ZxzZ / 2013-02-11 17:53
Witam,
Mam 2 pytania:
1) Co się dzieje jeśli wartość akcji spółki spadnie poniżej wartości 1 grosz?
2) Ile mogę mieć zleceń sprzedaży?
Np.: Chcę w jednym czasie kupić 1000 akcji spółki A. i 500 spółki B. Można tak?
Wyświetlaj:
ZxzZ / 2013-02-12 10:55
Dziękuję za odpowiedzi. :-)
Pytam o tą liczbę zleceń kupna lub sprzedaży, ponieważ gram (póki co) na grze giełdowej - http://konto.biznes.pl/login.html?app_id=biznes.pl.front&ticket=1360662807 - i tam jak zlecam kupno 1000 akcji spółki A to już następnego zlecenia kupna innej spółki nie mogę wydać. Muszę czekać, aż kupię te akcje spółki A i dopiero wydaję zlecenie kupna spółki B.
Ciułacz / 2013-02-12 12:38 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ZxzZ witaj !
powiadasz
gram (póki co) na grze giełdowej

Dobrze jest gdzieś potrenować aby się zapoznać z prawami rynku i oswoić się z ruchami na parkiecie.
Nie znam tego wirtualnego portfela ale są różne nawet takie co nie zrealizują ci zlecenia jak nie było odpowiednika w realu.
Pułapka w takiej nauce to często chęć robienia wyników i obstawiamy groszówki co są w prostym kanale a system nam pozwala do woli kupować w dolnym poziomie i sprzedawać w górnym poziomie ale w realu tak nie będzie bo tam wszystko jest obstawione przez wytrawnych spekulantów i ze swoim zleceniem się nie doczekasz.
Pozdrawiam
ZxzZ / 2013-02-12 20:06
Dobrze, że mi powiedziałeś, że ciężko jest się doczekać ze zleceniem. Właśnie w tej grze wirtualnej kupiłem Bioton po 6 groszy i sprzedałem po 7. Miałem niby spory zysk, ale jeśli to w ten sposób wygląda, że na realizację zlecenia trzeba długo czekać to nawet nie ma o czym mówić.
Słyszałem jednak o "day trader'ach". Czyli że kupują i sprzedają akcje jednego dnia.
Ciułacz / 2013-02-13 00:10 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ZxzZ witaj !
widzę że się nie zrażasz i masz chęć do nauki.
Generalnie to widzę że chyba nie wiesz jak giełda funkcjonuje, hm... a bez tego to nie tak łatwo podejmować słuszne decyzje.
Najlepiej jak byś trochę poczytał na ten temat, zobacz tu :
http://bossa.pl/edukacja/
...............................................
A w dwóch zdaniach to można to przyrównać do jarmarku w starym wydaniu.
Aby coś kupić to musi być kupujący i sprzedający z odpowiednim towarem.
Np chcesz kupić dwa konie i zakładamy że wszystkie konie są takie same.
Słyszałeś że konia można kupić za 2 tys zł więc idziesz na targ a że tam ludzi jest sporo to żeby sobie ułatwić napisałeś sobie na kartoniku twoją cenę i ilość koni jakie chcesz kupić ,inni kupcy zrobili podobnie , a sprzedający też tak zrobili. Jest trochę zamieszania bo ceny są różne i kupcy się podkupują a i sprzedawcy tracą cierpliwość i zmieniają ceny.
Na zimę chłopi nie chcą trzymać konia aby mu dawać jeść to sprzedają a i kupców jest brak to obniżają ceny a na wiosnę odwrotnie bo konie są potrzebne do robót polowych to nikt nie sprzedaje a chętnych jest brak.
Z powyższych powodów często dochodziło do bijatyki, więc lokalne władze postanowiły to uporządkować i wprowadzono rejestr sprzedających i rejestr kupujących , kupujący wpisują za ile chcą kupić i ile sztuk i tak samo sprzedający. Następnie sie łączy sprzedających z kupującymi i według kolejności jak były zrobione zapisy .
Może się zdarzyć że chętnych jest sporo a tu żadnego konia niema na sprzedaż, albo odwrotnie.
Na giełdzie z akcjami jest trochę podobnie.
Piszesz

Słyszałem jednak o "day trader'ach". Czyli że kupują i sprzedają akcje jednego dnia

Tak w takim wypadku prowizje są mniejsze.
To niby jest proste ale wtopić jest łatwo.
ZxzZ / 2013-02-13 09:12
Dzięki za to objaśnienie.
A jeśli chodzi o długość czekania na realizację zlecenia.
Załóżmy, że jest 100 chętnych do kupna akcji spółki A. Robią oni zlecenia, które są po tej samej cenie.
Np: Po 1,50.
Co w tedy decyduje o kolejności realizacji zleceń?

P.S.
Dzięki za ten link. Bardzo przydatny :)
Ciułacz / 2013-02-13 13:20 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ZxzZ , witaj !
Pytasz
Załóżmy, że jest 100 chętnych do kupna akcji spółki A. Robią oni zlecenia, które są po tej samej cenie.
Np: Po 1,50.
Co w tedy decyduje o kolejności realizacji zleceń?

Tak jak już powyżej napisałem

według kolejności jak były zrobione zapisy .

Ale np zlecenie tz PKC ( po każdej cenie )
ma najwyższy priorytet realizacji spośród wszystkich innych rodzajów zleceń .
Podam ci linka do arkusza zleceń dla spółki co jest mały wolum gdzie zobaczysz zlecenia kupujących i sprzedających :
http://www.konkomp.pl/wgpw/index.php?page=stocks&stockName=5018&sortMethod=all
............................................................
ZxzZ / 2013-02-13 18:10
No i zakładając mam 100 akcji i chcę je sprzedać po 1zł. Jeśli nikt nie będzie chciał kupić za tą cenę moich akcji to zlecenie ulegnie przedawnieniu? Skasuje się?
A jeśli już się znajdzie taka osoba, która będzie chciała kupić akcje po 1zł, ale chce kupić tych akcji tylko 70 albo 130, to co wtedy?

A drugie moje pytanie odnosi się do rekomendacji, które są pokazywane na money.pl.
Czy one się sprawdzają? Bo z tego co ja obserwuję to sprawdzają się, ale może się mylę i jest tutaj jakiś haczyk.

Zastanawiałem się również nad spółką HBPOLSKA (HYDROBUDOWA POLSKA). Jej akcje skaczą z 1gr na 2gr.
Jeśli jest jakiś farciarz i uda mu się kupić tą spółkę po 1gr i sprzedać później po 2 gr, to jego pieniądze wzrosną o 100%??
Ciułacz / 2013-02-15 01:54 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ZxzZ witaj !
Widzę że cię to wciąga ;-))
Jak sie za dużo dowiesz to uznasz że to szulernia i ani centa tu nie zainwestujesz ;-)
no tak ja właśnie jakieś 30 lat temu stwierdziłem i sobie powiedziałem : nie tendy droga do Pa.... i podkasałem rękawy wprowadzając w życie : znojem i pracą ludzie się bogacą.
Ale do rzeczy, pytasz
zlecenie ulegnie przedawnieniu? Skasuje się?

Przy składaniu zlecenia musisz zaznaczyć na jak długo i po tym terminie jak nie zostanie zrealizowane to się automatycznie skasuje.

A jeśli już się znajdzie taka osoba, która będzie chciała kupić akcje po 1zł, ale chce kupić tych akcji tylko 70 albo 130, to co wtedy?

Jeśli nie zaznaczyłeś opcji wszystko albo nic to się może zdarzyć że Ci zostanie kilka akcji, podobnie z kupnem .
Przeczytaj to :
....................................................
Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość likwidacyjną Hydrobudowy, spółki z grupy PBG. Zarządowi nie udało się porozumieć z wierzycielami, teraz majątek firmy zlicytuje syndyk. Hydrobudowa Polska budowała m.in. Stadion Narodowy i kilka odcinków autostrady A1.

Read more: http://wyborcza.biz/Gieldy/1,122116,12480620,Hydrobudowa_do_likwidacji__Majatek_pojdzie_pod_mlotek.html#ixzz2KvMu8IiB
....................................................

Jej akcje skaczą z 1gr na 2gr.
Jeśli jest jakiś farciarz i uda mu się kupić tą spółkę po 1gr i sprzedać później po 2 gr, to jego pieniądze wzrosną o 100%??

rozumowanie słuszne , ale wielkie ryzyko bo kupić to kupisz ale możesz nie sprzedać bo teoretycznie to niby widzisz że ktoś tam kupuje po 2 gr ale tz grubaski są wstanie zablokować potencjalnego leszcza że zostaniesz z papierem.
ZxzZ / 2013-02-15 11:32
Ok. Dzięki za wszystkie przydatne informację i za to że poświęciłeś mi trochę czasu. ;-)
Ciułacz / 2013-02-12 02:31 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ZxzZ witaj !
Pytasz !
Co się dzieje jeśli wartość akcji spółki spadnie poniżej wartości 1 grosz?

Jak akcje są po 1 grosz to jak kupisz 10tys akcji to zapłacisz 100zł to jest proste i chyba wszyscy wiedzą , a jak spadną na 0 groszy to po prostu są za darmo , a jak już spadną np na minus 10zł to jak nabędziesz te 10tys akcji to Ci oni zapłacą 100tys zł, proste , tak wychodzi z prostego rachunku matematycznego ;-))
Sorry za moją ironię ale chyba załapałeś że tak nie może być, po prostu nie mogą spaść na zero ani poniżej , ale wynaleźli sposób aby sprzedawać poniżej jednego grosza.
Po prostu scalają akcje np zamieniają 200 akcji na jedną akcję i jak są po jednym groszu to po takim scaleniu jedna akcja bedzie po 2zł i dalej mogą sobie spadać aż do 1gr.
Dalej pytasz
Ile mogę mieć zleceń sprzedaży?

W prostych zleceniach to jedno zlecenie na jedną spółkę, ale jak będziesz miał indywidualny program to tam możesz mieć różne cuda że nawet nie będziesz tego w stanie ogarnąć.
Następnie dajesz przykład
Np.: Chcę w jednym czasie kupić 1000 akcji spółki A. i 500 spółki B. Można tak?

Hm... chyba jesteś na wyższym stopniu rozumowania bo nie nadążam ;-) pytasz o zlecenia sprzedaży a dajesz przykład kupna ???
No dobrze jak chcesz kupić w jednym czasie akcje spółki A i B to w zwykłym składaniu zleceń możesz sobie takie zlecenia odłożyć do koszyka i jak przyjdzie odpowiedni moment to je razem uaktywniasz.
Ciułacz / 2013-02-12 02:37 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Gdzieś pytałeś czy są jakieś opłaty , prowizje czy podatki.
Tak są : podatek od zysków na giełdzie tz podatek Belki rozliczany raz w roku wraz z podatkiem dochodowym ale na osobny PIT38 , a prowizje to naliczają od każdej transakcji Domy Maklerskie co możesz sprawdzić na ich portalu.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy