Forum Forum emerytalneZUS

jak naliczane są składki ZUS?

jak naliczane są składki ZUS?

ullla / 2011-04-05 14:40
witam,
zostałam zatrudniona na umowę zlecenie, z mojego wynagrodzenia pobierane są dość duże składki na złodziejski ZUS, zastanawiam się jaki jest system ich naliczania, bo te sumy w stosunku do moich przychodów netto są dość wysokie a i tak nigdy nic z nich mieć nie będę :/
Wyświetlaj:
ttttttt / 178.37.38.* / 2013-02-04 17:11
jezeli premia bylaby razem z wyplata to nie ma o czym mowic ale sama wyplata to 1520 brutto a premia raz moze byc a raz nie zreszta premia jest w pozniejszym terminie niz wyplata nie rozumie tego wszystkiego :(
wiwan / 2011-04-05 16:40
Są to stałe stawki procentowe od wynagrodzenia.
Społeczne- od wynagrodzenia brutto, zdrowotna od dochodu tj. wynagrodzenia po uwzględnieniu odliczonych już składek społecznych i kosztów uzyskania przychodu.
emerytalna 19,52%, chorobowa 2,45%, rentowa 6%, zdrowotna 9%

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/plac/
ttttttt / 178.37.55.* / 2013-02-02 10:13
mam 1520 brutto a netto 1210
kolezanka 1630 brutto a netto 1200
inna kolezanka 1500 brutto a netto 1300
kto mi to wytlumaczy , z czego wynikaja takie roznice ????????
wiwan / 2013-02-02 10:27
Akurat jestem :-)

Różnice wynikają z tego, że nie każdy zleceniobiorca podlega jednakowym składkom. Nie każdy przystępuje do chorobowego, które co do zasady jest dobrowolne.
Nie każdy podlega obowiązkowo składkom społecznym, ze względu na posiadanie jednocześnie innego tytułu do ubezpieczeń- innego zlecenia, etatu. Pomijam na tyle jaskrawy przypadek jak ucznia/ studenta do 26 r. życia, którego zlecenie jest wolne w ogóle z obciążeń ZUS. Stąd różnice w stosunku wynagrodzenia brutto do netto zleceniobiorców.
Poza kwestią składek-podatkowa: niektórzy zleceniobiorcy korzystają z 50 % kosztów uzyskania przychodu (zamiast standardowych 20%), z tytułu korzystania z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami.

W zakresie różnic wynikających z dwu stawek KUP i podlegania lub nie ub. chorobowemu lub wszystkim/ żadnemu ubezpieczeniu pomoże ten kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Nie ma w nim niestety opcji 'tylko składka zdrowotna' dotycząca zleceniobiorcy z innym tytułem do ub. społecznych.
ttttttt / 178.37.55.* / 2013-02-02 15:05
Od stycznia br. najniższa wynosi 1600 brutto moje wynosi 1520 brutto "cudowna" firma nie da podwyżki z tego względu iż mamy premie i z nimi mamy przekroczone 1600 zł brutto.
ALE...
na umowie nie ma adnotacji na temat premii (do tego jest oddzielny regulamin) jak nie wypracujemy budżetu to premii jest 30zł więc nie1600 zł nie będzie ,podobno mają jakieś paragrafy tylko jakie i na jakich zasadach to jest liczone???
wiwan / 2013-02-04 11:23
Wątek jest o składkach ze ZLECENIA. I taką odpowiedź Pani uzyskała. Teraz pojawia się problem pensji minimalnej, czyli etatu więc jak to jest ?

Jeśli to etat, to różnice netto przy tym samym brutto wynikają z różnych pracowniczych KUP ( część pracowników mieszka w miejscowości innej niż zakład). Część pracowników ma inny jeszcze dochód opodatkowany wg. skali PIT co zgłosiła, w związku z tym ich netto jest niższe o 46.33 zł co wynika ze skali właśnie.

3. kwestię wynagrodzenia minimalnego reguluje Ustawa o z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym
wynagrodzeniu za pracę.

Jasno z niej wynika, że to ostateczne wynagrodzenie ( czyli suma wszystkich składników nieuznaniowych, bez nadgodzin ) musi spełniać limit kwotowy.
Konkrety w art. 6 do 8 ww ustawy.

4. kwestię premii reguluje w zakładzie regulamin premiowania lub wynagradzania lub jest zapisana ona po prostu w umowach o pracę.
ttttttt / 178.37.38.* / 2013-02-04 17:16
nie ma ani slowa o premii w umowie

Najnowsze wpisy