Forum Forum podatkoweVAT

Jak obliczyć koszty związane z podatkami przy otwarciu nowej działalności?

Jak obliczyć koszty związane z podatkami przy otwarciu nowej działalności?

Lucasp17 / 89.64.8.* / 2019-01-29 19:26
Witam, jestem w trakcie pisania biznes planu i aspekt podatków jest w tym momencie dla mnie bardzo ważny, a mam problemy z odpowiednim zrozumieniem i wyliczeniem, aby sprawdzić czy warto taka firmę zakładać. Dlatego prosiłbym o pomoc. Cały projekt to sklep spożywczy. Prosiłbym o przedstawienie najlepiej jakiegoś wzoru jak w tym konkretnym przypadku to liczyć.
Od razu z góry muszę uprzedzić, że zapewne błędem jest poruszanie się w kwotach brutto, jednak ciężko jest mi się przestawić na inne, bo też nie wiem właśnie co od czego zależy, co można odliczać itd.
Koszty stałe miesięczne:
Czynsz
Media
Ochrona
Księgowość
ZUS
Kredyt
Reklama
Ubezpieczenie
Straty
Inne
Pracownicy
Leasing
Koncesja
Towar

Przychody to za to sprzedaż, ale też inne usługi takie jak chociażby Lotto.

Teoretycznie mógłbym pomyśleć, że suma przychodów - suma kosztów to mój zysk. Jednak do tego trzeba doliczyć podatek dochodowy i podatek Vat. W tym drugim przypadku trzeba odjąć od Vatu sprzedażowego Vat zakupowy, tyle tylko czy coś oprócz zakupów towarów może to być? Vat jest chyba we wszystkim, więc teoretycznie w kosztach reklamy, ubezpieczenia, ochrony, księgowości czy najmie lokalu, w kosztach mediów pewnie też. Nie wiem jak wygląda sytuacja w przypadku kredytów, leasingu, Zusu i kosztów zatrudnienia pracownika.

Z podatkiem dochodowym mam taki sam problem. Nie wiem co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ani jak go liczyć, jako że z tego co zdążyłem już zauważyć są różne stawki. Do tego wszystko komplikują zaliczki, przez co tak na prawdę nie wiem ile trzeba płacić, ani kiedy.

Kolejna ważna rzecz, to że będzie sporo kosztów początkowych, zakup mebli (aczkolwiek tutaj celem jest wzięcie ich w leasing o ile się uda), remont lokalu, zakup paneli podłogowych, kaucja na wynajem lokalu czy zatowarowanie. W związku z tym czy te koszty jakoś będzie można odliczyć również? Vat czy podatek dochodowy jest rozliczany z miesiąca na miesiąc, kwartalnie, rocznie, co z takimi miesiącami gdzie koszty były większe niż zyski lub zysków wcale nie było? Chodzi mi o to czy ewentualnie przechodzi ta strata na kolejny okres rozliczeniowy tak żeby obniżyć podatek dochodowy za kolejny okres, czy w danym okresie jest po prostu 0, a w następnym i tak trzeba zapłacić normalnie?

Zdaję sobie sprawę, że te informacje są już w internecie, jednak przejrzałem tak wiele stron, że póki co wiem mniej niż wcześniej, dlatego proszę o podpowiedź i jakieś usystematyzowanie tego co wiem, a jest to dla mnie ważne. Bo we wstępnych moich wyliczeniach te koszty wyszły bardzo duże.
Dziękuję

Najnowsze wpisy