Forum Forum dla firmKadry

Jak policzyć chorobowe w ciąży i urlop macierzyński?

Jak policzyć chorobowe w ciąży i urlop macierzyński?

Zuzzzzz / 178.36.32.* / 2014-02-26 20:11
Witam,

przez 3 miesiące byłam zatrudniona na podstawie umowy o prace na okres próbny, kwota wynagrodzenia 2200 zł. brutto. Po tym okresie otrzymałam umowę na czas nieokreślony, kwota wynagrodzenia 2800 zł. brutto.
Po 10 dniach trwania nowej umowy powinnam iść na L4 ciążowe.
Jak obliczyć kwotę netto za to zwolnienie?
I jak to się ma do wynagrodzenia w czasie urlopu macierzyńskiego?
Lepiej przepracować dłuższy okres czasu z większym wynagrodzeniem czy miesiąc lub dwa nie zrobią różnicy?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Wyświetlaj:
echeveria / 195.140.153.* / 2015-01-30 19:07
Witam, jestem zatrudniona od 4lat na umowe o prace, od 2lat na czas nieokreslony na caly etat na minimalna krajowa. chcialam sie dowiedziec jak naliczany bedzie macierzynski i ewentualne L4 w czasie ciąży. biorac pod uwagę,ze od stycznia 2015 minimalna krajowa to 1750brutto i z tym tez miesiącem szef zaczal wyplacac mi premie uznaniowa (za prowadzenie strony internetowej i czesci prac biurowych czego wczesniej nie robilam). o ciazy wiem od 14.01. planuje caly czas pracowac. czy zeby premie uznaniowe wliczaly sie do sredniej musi byc jakis konkretny zapis w regulaminie?
szklarek / 2015-01-30 20:02
Aby premia wchodziła do podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, czy potem zasiłku macierzyńskiego musi z zasad jej wypłacania wynikać to, że jest ona/jej wysokość zależna od tego, czy w okresie za jaki się ją wypłaca pracownik był nieobecny/nie świadczył pracy z tyt. niezdolności do pracy. Czyli jeśli jest ona comiesięczna, to czy z powodu np. 15 dni zw. lekarskiego wypłaca się ją w stawce ok/ 1/2 mniejszej.

Wtedy wchodzi ona do oskładkowania społecznego, a co za tym idzie chorobowego, a co za tym idzie- zwiększa późniejsze zasiłki z ub. chorobowego.

Wynika to z art. 41 ustawy tzw. zasiłkowej.
kalina74 / 2015-01-21 21:27
Witam,
proszę o pomoc jak wyliczyć średnią wynagrodzenia do podstawy zasiłku, jeśli u nowego pracodawcy nie przepracowałam 12 miesięcy,a i w ostatnim okresie zatrudnienia był pobierany zasiłek chorobowy? Które miesiące będą wliczały się do podstawy jeśli: zatrudnienie jest od 2 lipca- niepełny miesiąc, wrzesień- październik- pełne przepracowane miesiące), listopad- zasiłek za 2 dni niezdolności do pracy, grudzień- zasiłek za 1 dzień niezdolności do pracy, styczeń- pełny przepracowany miesiąc. Dodatkowo w styczniu została wypłacona premia za lipiec- sierpień, która zgodnie z regulaminem wliczana jest do średniej wynagrodzenia. Czy jeśli styczeń również jest miesiącem, który wlicza się do średniej, to w jakiej części do średniej powinna być policzona premia?
szklarek / 2015-01-22 10:05
To zależy od tego kiedy prawo do kolejnego zasiłku powstanie.
Jeśli przed kwietniem 2015- to jego podstawa będzie taka, jak zasiłku uzyskanego w grudniu. Ten z kolei miał podstawę taką jak listopadowy- czyli wyliczoną z okresu lipiec-październik (co z sierpniem ?).

Dzieje się tak na skutek regulacji z art. 43 ustawy tzw. zasiłkowej. Podstawę wylicza się na nowo dopiero po 3 pełnych mc kalendarzowych ubezpieczenia bez żadnego zasiłku.

ALE- skoro wypłacono obecnie składnik wynagrodzenia za okres, który do tej podstawy wszedł- to wstecznie podstawa powinna być skorygowana w górę o tę część premii, która przypadła za lipiec-październik.

Jak rozumiem z regulaminu wynika, że premia ta jest pomniejszana za okresy niezdolności do pracy, a co za tym idzie podlega skł. społecznym.
kalina74 / 2015-01-22 11:18
Premia podlega składce na ubezpieczenia społeczne i jest wliczana do podstawy wymiaru zasiłku w kwotach faktycznie wypłaconych oraz ulega zmniejszeniu za okresy pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego, czy innych okresów, w których praca nie była świadczona. Czy dobrze rozumiem, że podstawa musi w takiej sytuacji zostać skorygowana, nawet jeśli prawo do kolejnego zasiłku powstanie przed kwietniem 2015?
szklarek / 2015-01-22 11:32
Tak. A w konsekwencji wyrównanie moim zdaniem też zasiłków już wypłaconych.
kalina74 / 2015-01-22 14:24
Dziękuję bardzo za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
iwona1024 / 83.7.38.* / 2014-08-13 21:30
witam a czy do obliczania średniej zasiłku chorobowego kobiety w ciąży doliczana jest premia uznaniowa
szklarek / 2014-08-13 22:13
Tak, o ile z zasad jej przyznawania wynika to, że za okres niezdolności do pracy jest ona zmniejszana.

Stopień uwzględnienia zależy od tego, czy jest to 'premia' wypłacana za okresy miesięczne, czy dłuższe- zgodnie z art.42 ustawy zasiłkowej:

"1. Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

2. Składniki wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, przysługujące za okresy kwartalne, wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

3. Składniki wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, przysługujące za okresy roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia wypłacanych za inne okresy.

5. Jeżeli składniki wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1-4, nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni"
eve615 / 176.122.216.* / 2014-08-10 20:28
ja mam troszkę inne pytanie, jeśli pracuję w firmie od pół roku na umowie o pracę na okres określony dwóch lat, od trzech miesięcy jestem na zwolnieniu chorobowym od innego lekarza i w tym czasie zaszłam w ciążę to przysługuje mi normalnie cały okres ciąży chorobowe? czy jak??? proszę o odp :)
szklarek / 2014-08-11 11:03
Nie ma znaczenia to od jakiego lekarza jest zwolnienie- jest prawo do zasiłku jeśli niezdolność powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego i na pewnych zasadach również jeśli powstała po ustaniu tego ubezpieczenia.
Stan ciąży przekłada się na wysokość stawki zasiłku tj. na 100% podstawy, bez względu na to czy ZLA wystawił ortopeda w związku ze złamaniem nogi, laryngolog na anginę, czy ginekolog.

Natomiast ciąża to nie choroba i NIE ma regulacji prawnej dającej z samego faktu ciąży prawo do zwolnienia lekarskiego/zasiłku chorobowego dla ciężarnej.
szklarek / 2014-02-28 10:39
A co znaczy 'powinnam' ?

Zakładam, że przy przejściu z umowy próbnej na bezterminową nie było zmiany etatu i że wynagrodzenie z pierwszej umowy było jednoskładnikowe.

Podstawa chorobowego brutto wyniesie 2200 (średnia z 3 mc. przed miesiącem z chorobowym).

'chrobowe' zatem to (2200 - 13,71%) : 30 dziennie, czyli 63,28 zł.

Jako wynagrodzenie chorobowe podlega PIT i skł. zdrowotnej, jako już zasiłek- tylko PIT.

O granicy 33/34 dnia pomiędzy wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym Pani wie ?

Netto oznacza to 51,10 zł wynagrodzenia, 51,89 zasiłku. Za cały mc. kalendarzowy pojawia się zwiększenie o 46,33 zł wynikające ze skali podatkowej i różnice ok. 1 zł wynikające, z zaokrąglania łącznej kwoty za dany miesiąc do pełnych złotych w celu wyliczenia zaliczki i zaokrąglania zaliczki PIT.

Za czas u. macierzyńskiego, dodatkowego u. macierzyńskiego, u. rodzicielskiego przysługuje zasiłek. Jeśli pomiędzy chorobowym a macierzyńskim nie będzie pełnych 3 mc. kalendarzowych bez zasiłku- z. macierzyński będzie identyczny* jak z. chorobowy (100%)

Zatem owszem- dłuższy czas pracy już z wyższym wynagrodzeniem co do zasady zwiększa podstawę z. chorobowego/macierzyńskiego, bo więcej miesięcy wchodzi do średniej, ale jest ta kwestia 3 pełnych mc.

* obecnie jest wybór, czy zasiłek pobiera się w opcji:

- 100% za u. macierzyński i dodatkowy u. macierzyński oraz 60% za u. rodzicielski, czy
- 80% za wszystkie te urlopy.
Rodius / 217.96.255.* / 2016-11-30 15:00
Dzień dobry,
proszę o pomoc w obliczeniu wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie w ciąży.

22.02.2016 zmieniłam pracę i rozpoczęłam zatrudnienie w nowej firmie, która zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Moja pensja na okres próbny 3 miesięcy wynosiła 2631,05 brutto.

W kwietniu zaszłam w ciążę, pracodawca zgodził się przedłużyć umowę do porodu.
Wartość wynagrodzenia bez zmian.

5.10.2016 ze względu na stan zdrowia dostałam ZLA z literą B do 2.11.2016, po czym kolejne do 7.12.2016. (Być może urodzę już niedługo, więc pewnie 7.12 dostanę przedłużenie ZLA)

Dopiero wczoraj dostałam od pracodawcy wypłatę za październik w kwocie 1570,06 zł netto.
Skąd bierze się taka kwota? Czy jest obliczona poprawnie?

W pierwszej ciąży pracowałam do dnia porodu, więc nie mam porównania, ale z tego co czytałam będąc na zwolnieniu w ciąży dostanę 100% wypłaty, tj. w moim przypadku 1900 zł netto. Księgowa przebywa na urlopie do końca tygodnia i nie mogę nikogo o to dopytać, a zbliża się koniec kolejnego miesiąca i nie wiem teraz jakiej kwoty mogę się spodziewać od ZUS oraz jakiego zasiłku macierzyńskiego.

Z góry dziękuję za wskazówki i pomoc
szklarek / 2016-11-30 16:43
Zasiłek "100%" nie oznacza co do złotówki tożsamości z wynagrodzeniem netto. Oznacza zasiłek od 100% podstawy.

Trudno mi się bardziej wypowiedzieć bez wiedzy o tym, ile dni w roku 2016 (czyli od 1.01.2016, łącznie z tymi u poprzedniego pracodawcy)
była już Pani na ZLA przed 5.10.2016 r.
Rodius / 217.96.255.* / 2016-12-01 01:02
dziękuję za odpowiedź.

na ZLA od 1.01.2016 byłam cztery dni robocze w marcu, czyli u obecnego pracodawcy.
szklarek / 2016-12-01 19:07
Czyli nie wpływa to na kwotę za październik, bo nie było w tym miesiącu jeszcze przekroczenia 33 dni niezdolności do pracy, po których jest już zasiłek z ZUS.

Wypłata netto za październik jest za niska zatem. Obejmuje wynagrodzenie normalne za 4 dni + wynagrodzenie chorobowe za 27 dni. Już to drugie samo, netto, wychodzi ok. 1650 zł.

Nie znam powodu.
1 2 3 4
na koniec starsze

Najnowsze wpisy