Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Jak przepisać rachunek maklerski aby zapłacić jak najmniejszy podatek fiskusowi od znajdujących się na nim akcji?

Jak przepisać rachunek maklerski aby zapłacić jak najmniejszy podatek fiskusowi od znajdujących się na nim akcji?

b75 / 2011-01-28 17:36
Witam. Sprawa wygląda następująco. Moja babcia upełnomocniła mnie do swojego rachunku w biurze maklerskim Banku PKO SA, na którym znajdują się obligacje Banku PKO SA na niemałą kwotę. Pełnomocnictwo to jednak nie daje mi żadnego prawa do tego aby w przypadku zgonu Babci być dalej właścicielem tychże akcji. Pan w biurze maklerskim poinformował mnie, a właściwie poddał trop o kilku możliwych sposobach na "pełne" przepisanie akcji na moją osobę. Jak to prawnie i w świetle przepisów podatkowych wygląda? Chodzi oczywiście o to aby zapłacić jak najmniejszy podatek naszemu Państwu. Wiem o umowie cywilno-prawnej (kupno-sprzedaż), darowiźnie i testamencie. Więc?
Pozdrawiam wszystkich życzliwych.
szklarek / 2011-01-31 10:42
Więc umowa darowizny.
PCC nie pobiera się, a Ty jako wnuk, czyli podatnik należący do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn- przy zachowaniu formalności odpowiedniego zgłoszenia do US- korzystasz z całkowitego zwolnienia z ww. podatku. Obecnie jest tak samo ze spadkiem, ale kto wie co ustawodawca do tego czasu wymyśli:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy