Forum Forum podatkoweInne

Jak rozliczyć nie uczciwego pracodawcę.

Jak rozliczyć nie uczciwego pracodawcę.

Orsonik / 2009-03-06 13:07
Witam
W roku 2008 zostałem zatrudniony w firmie X. Pracowałem w niej przez 2 miesiące po czym złożyłem rezygnację ponieważ pracodawca nie wypłacił mi wypłaty. Uzasadniał to tym że opłacenie pracownikowi składki ZUS jest wystarczającym wynagrodzeniem. Po rozwiązaniu umowy po wielkich awanturach przelał mi jedyne 500zł i na tym koniec. Byłem zatrudniony na umowe o pracę stawka obejmowała najniższą krajową. Do dzisiaj nie dostałem świadectwa pracy pracodawca poinformował mnie że mam sobie napisać świadectwo pracy sam a on mi podpisze. Jak teraz mam to rozliczyć składając PIT??
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-03-07 10:53 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli była umowa o pracę na pełnym etacie, to pracodawca łaski nie robi i musiał płacić minimalne wynagrodzenie. Do końca lutego miał Ci dostarczyć PIT-11. To jego obowiązek (jeden do US, drugi pracownikowi).
Skoro masz umowę na pełen etat, to możesz dochodzić swoich praw. Ale co do umów, to należy czytać dokładnie co się podpisuje.
A do US pracodawcy możesz zgłosić zaistniałą sytuację... w końcu US też ma komórkę kontroli :-))
Orsonik / 2009-03-07 15:07
Wiem jaka umowę mam podpisana i doskonale wiem co jest w niej zawarte. Jednak jeżeli chciałbym dochodzić swoich praw zajęło by mi to lata przed Polskim sądem więcej stracił bym nerwów i pieniędzy. Dlatego tez chciałem załatwić ugodowo sprwe z pracodawca i wyprosiłem 500zl. Pracodawca jest leniwy dlatego jest jak jest...

Najnowsze wpisy