Forum Forum podatkowePIT

Jak rozliczyć wynajem garażu ?

Jak rozliczyć wynajem garażu ?

Koowall / 89.70.91.* / 2013-03-17 17:40
Witam,

wraz z żoną posiadamy garaż, który wynajmujemy.
Pieniądze wpływają na moje konto. Jak mam rozliczyć dodatkowe dochody ? W US nic nie zgłaszałem, więc wiem że są opodatkowane stawką 19% i że na formularzu PIT-36 muszę się rozliczyć. Tylko jak, gdzie i ile sobie wpisać a ile wpisać żonie (mamy wspólność majątkową)?
Wyświetlaj:
Paweł Zerek / 178.36.219.* / 2020-06-24 08:17
Moim zdaniem dużo taniej wychodzi własny garaż http://www.rafson.pl/najlepsza-oferta-producenta-garazy/ nie warto inwestować w kogoś innego.
Koowall / 89.70.91.* / 2013-03-17 17:59
Tzn wpłacać zaliczki miałem obowiązek tylko jeżeli wybrałbym rozliczanie się poprzez ryczałt. Nie wybrałem tej metody więc zaliczek żadnych nie musiałem odprowadzać. Czy kwotę wpisuję tylko jako dodatkowych przychód ? Czy muszę także wpisywać koszty uzyskania przychodu, pobrane zaliczki itp.? Pytam ponieważ nie mam zielonego podejścia...
Z żoną rozliczyć się wspólnie nie mogę bo małżeństwem jesteśmy dopiero od czerwca 2012.
Koowall / 89.70.91.* / 2013-03-17 17:58
Tzn wpłacać zaliczki miałem obowiązek tylko jeżeli wybrałbym rozliczanie się poprzez ryczałt. Nie wybrałem tej metody więc zaliczek żadnych nie musiałem odprowadzać. Czy kwotę wpisuję tylko jako dodatkowych przychód ? Czy muszę także wpisywać koszty uzyskania przychodu, pobrane zaliczki itp.? Pytam ponieważ nie mam zielonego podejścia...
Z żoną rozliczyć się wspólnie nie mogę bo małżeństwem jesteśmy dopiero od czerwca 2012.
belladonna / 2013-03-17 18:07 / Tysiącznik profesjonalny
Zaliczki nie, ze nie miałeś wpłacać, ale rozliczasz to narastająco licząc od dochodu 18% minus 556,02. Jak mamy tez dochody ze stosunku pracy to z nowym rokiem, jak najem trwa trzeba pracodawcy odwołać PIT-2.

Masz w PIT-36 ODPOWIEDNI WIERSZ na najem... przychód, koszty, dochód i należne zaliczki jak wyszły :)
Resztę napisałam wcześniej :)
Koowall / 89.70.91.* / 2013-03-17 18:47
Hmmm nie bardzo kumam :-/ Pracodawcy nic nie zglaszalem. Myślałem, że wystarczy jak sumę wpłat za garaz wpisze w jednym miejscu w PIT i wsio będzie już ok...
belladonna / 2013-03-17 21:19 / Tysiącznik profesjonalny
W trakcie roku mu nie zgłaszasz, a na początku roku na nowy rok przed 1 wypłatą (jak najem trwa na ogólnych, bo przy ryczałcie tematu nie ma to inny podatek). W PIT-2 oświadczyłeś m.in., ze nie osiągasz dochodów z najmu opodatkowanych wg skali. A chodzi o to, ze jak Ty odliczysz z najmu 556,02 i pracodawca, to w rozliczeniu rocznym wyjdzie Ci do zapłaty właśnie to 556, bo możemy odliczać tylko jedno (a przy najmie wyjścia nie masz, bo to odliczasz w zagadnieniu ustalania zaliczek) :)

Na przyszłość zwracaj uwagę co komu podpisujesz (a PIT-2 zapewne podpisałeś) :)
Koowall / 89.70.91.* / 2013-03-17 22:20
Hmmm nic nikomu nie podpisywałem...żadnego PIT-2. Pracodawcy także nic nie zgłaszałem na początku roku. Wyszło mi w rozliczeniu za poprzedni rok, że mam do zapłaty z tytuły przychodów z najmu tylko 13 PLN, bo zacząłem wynajmować od grudnia 2012. Czy coś powinienem w tym momencie pracodawcy zgłosić zatem ?
belladonna / 2013-03-18 21:57 / Tysiącznik profesjonalny
Jak pracodawca przy zaliczkach odlicza 1/12 kwoty 556,02 ze skali, to tylko na podstawie PIT-2. Lepiej się dopytaj, a wygląda on tak:
http://archiwalna.polsl.pl/adc/docs/pity/pit_2.pdf+

a w nim oświadczamy m.in., ze:
nie osiągamy dochodów z najmu lub dzierżawy (opodatkowanych wg skali oczywiście, bo ryczałt to inny podatek i związku nie ma) :)
Dostajemy to do wypełnienia jak nas zatrudniają :)
belladonna / 2013-03-17 17:50 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro garaż wspólny każdemu 50%. W PIT-36 jest odpowiedni wiersz na najem (jak dotąd składałeś PIT-37 teraz zamieniasz na PIT-36 i wykazujesz wszystkie dochody opodatkowane wg skali). A skala to 18% (I próg), 19% to dochody z giełdy, czy dochody ze sprzedaży nieruchomości :)
Miałeś obowiązek wpłacania zaliczek, więc o wykazaniu zaliczek należnych też by pamiętać. Przy czym przy najmie prywatnym zaliczka powstaje jak uzyskujemy przychód (nie zawsze wynajmujący płaci regularnie):)

Najnowsze wpisy