Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Jak wycenić dom który jest w trakcie budowy?

Jak wycenić dom który jest w trakcie budowy?

Puma177 / 83.10.160.* / 2007-09-09 11:59
POMÓŻCIE!!! Jak mam wycenić (jaką metodą) działke z budynkiem mieszkalnym (domek jednorodzinny) który jest w trakcie budowy? Jest skończone pierwsze piętro i ludzie chcą wziąć kredyt na dokończenie drugiego piętra.... potrzebuję wycenić ten dom pod kredyt dla banku.
Wyświetlaj:
ja a / 195.35.80.* / 2007-09-10 16:51
napisz na moj @ to pomoge.
tai / 83.28.97.* / 2007-09-10 16:20
Zazwyczaj banki odsyłają takie osoby jak Ty do rzeczoznawców majątkowych, którzy profesjonalnie zajmują się wycenami nierchomości. A zależnie od tego jaką wartość bank chce znać, czy wartość kosztową czy wartość rynkową, to dobiera się odpowiednie podejścia i techniki.

Najogólniej - jeżeli bank wymaga wartości rynkowej, to Twój dom zostanie wyceniony na podstawie cen z rynku (z aktów transakcyjnych), najpierw jako inwestycja po zakończeniu budowy; później wyliczany jest stopień zaawansowania robót; i ten stopień zaawansowanai mnożony jest przez wartość po zakończeniu inwestycji. Jeżeli bank wymaga wartości kosztowej, to najczęściej oblicza się to za pomocą techniki elementów scalonych (ceny są brane np. z WACETOBu), trochę i oblicza się podobnie jak w kosztorysach.
Puma177 / 83.10.166.* / 2007-09-12 17:56
Wiem bo sama jestem przed egzaminem na rzeczoznawce :) Dostalam po prostu takie zadanie i szczerze mowiac mialam dwie koncepcje ktore mi odrzucono....i nie mialam pomyslu na kolejna dlatego napisalam po pomoc :) A myk jest taki ze jest ten dom juz jest i jest to domek jednorodzinny z budynkiem kotlowni. Dom jest opuszczony i nie ma podobnych transakcji na rynku.Chcialam wycenic metoda kosztow odtworzenia - pomysl zostal odrzucony. Potem poniewaz mam okreslic wartosc rynkowa to wpadlam na pomysl metody pozostalosciowej - okazalo sie ze tez nie. Podpowiedziano mi ze mam przyjac ze jest to dom w trakcie budowy i powinnam wziac kredyt na jego wykonczenie. No i tym tropem podazam :) Pozdrawiam
wafel / 193.111.236.* / 2007-09-11 11:33
no nie do końca to tak wygląda...
wafel / 193.111.236.* / 2007-09-10 12:30
Witaj!Podstawowymi założeniami wyceny są czynniki:
- ceny podobnych działek w okolicy
- ceny działek zabudowanych. musisz wziąść pod uwagę koszt domu wraz z działką po zakończaniu inwestycji. tak więc polecam www.gratka.pl (większość banów robi wyceny właśnie na podstawie cen zawartych na tej stronie). znajdź 2,3 domy o podobnym metrażu,podobnym standardzie i wielkości działki. oblicz średnią cenę za ar oraz metr kwadratowy powierzchni domu i odejmij od całości ok 10%. jeśli nie czujesz się na siłach możesz poprosić bank o zrobienie wyceny, lub sam możesz znaleźć firmę która zajmuje się takimi sprawami. w przypadku wyceny koszt nie powinien przekroczyć 200 zł. jeśli nieruchmość jest większa będzie potrzebny operat szacunkowy. jego koszt to około 1000 zł. pamiętaj, że jeśli sam będziesz wyceniał działkę musisz wziąść pod uwagę jaka jest dostępność mediów, czy działka jest uzbrojona, jaka jest dostępność działki (dojazd).
pozdrawiam

Najnowsze wpisy