Forum Forum emerytalneZUS

jaka emerytura?

jaka emerytura?

elarosik / 2012-01-12 21:21
w tym roku kończę 55 lat.Od 1.08.1978 r do 30.09.1985 r pracowałam w kopalni soli na stanowisku stażysta (6 m-cy)a dalej jako ref.tech.d/s miernictwa górniczego praca na dole(12 zjazdów w m-cu) uprawnienia UG na niższą ,a następnie średnią osobę dozoru.Od 20.01.1986do 30.06.2009 praca na kolei w warunkach szczególnych tak wydane świadectwo pracy.Na dzień 31.12.1998 r ponad 20 lat pracy.Jaka emerytura? górnicza,czy za pracę w warunkach szczególnych,czy z tytułu wykonywania pracy górniczej?
Wyświetlaj:
elarosik / 2012-01-13 14:19
dziękuję za odpowiedź.Mam jeszcze jedno pytanie.Byłam w ZUS-ie i powiedziano mi, że
na podstawie świadectwa pracy z kopalni(starego typu z 1985 r) nie można zaliczyć tej pracy do warunków szczególnych.Wtedy na koniec 1998roku bym nie miała 15 lat pracy w warunkach szczególnych.Co mam robić? proszę o pomoc.
wiwan / 2012-01-13 19:40
Szkoda, że przy okazji nie zapytała Pani czy świadectwo to górnicze jest wystarczające dla prawa dla emerytury górniczej z art.46 ustawy.

Jeśli istnieje następca prawny kopalni- może na podstawie archiwum dokumentacji osobowej wystawić do posiadanego świadectwa dodatkowe zaświadczenie o pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze- zgodnie z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Taki komplet byłby równoważny świadectwu pracy w war. szczeg. nowego typu.

Ps. Przyjrzałem się, że z kolei z tyt. pracy na kolei spełnia Pani warunki emerytury pomostowej. Jest więc trzecia furtka.
elarosik / 2012-01-15 16:45
Dziękuję za podpowiedzi .Miło porozmawiać z fachowcem.A co do pytania w ZUS-ie o emeryturę górniczą ,pytałam ,lecz pani z miejscowego ZUS skierowała mnie w tej sprawie do ZUS w Tarnowskich Górach, bo oni znają temat górniczy.Co do tego zaświadczenia pracy w kopalni ,jako pracy w warunkach szczególnych napisałam do kopalni,gdyż istnieje.Natomiast nie wiem czy mam się zwracać do ZUS -u w Tarnowskich Górach o wypowiedź w sprawie emerytury górniczej?Co do tych 12 zjazdów w miesiącu na stronie www.nettg.pl- portal górniczy znalazłam taką wypowiedź rzecznika o.ZUS w Chorzowie.cytuję "Zgodnie z rozp.RM z dnia07 lutego 1983 r w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze do okresów zatrudnienia w szcz.war. zalicza się okresy pracy górniczej.Przepis ten nie uzależnia możliwości zaliczenia pracy górniczej od spełnienia innych warunków.To oznacza,że za pracę w szczególnych warunkach uważać należy każdą pracę uznaną za górniczą w rozumieniu ustawy,o ile praca ta wykonywana była na danym stanowisku stale i w pełnym wymiarze czasu pracy nawet wówczas,gdy z uwagi na charakter pracy na danym stanowisku tylko przez część czasu pracy wykonywana była pod ziemią, a przez część na powierzchni to okres tej pracy(jako okres pracy górniczej )podlega zaliczeniu do okresu pracy w szczególnych warunkach pod warunkiem, że łączny czas pracy (pod ziemią i na powierzchni) odpowiada pełnemu obowiązującemu czasowi pracy na stanowisku."Myślę ,że to kwalifikuje moją pracę mierniczego w kopalni do warunków szczególnych?
wiwan / 2012-01-16 12:53
Absolutnie nie jestem fachowcem :-), zresztą w tym Pani dość skomplikowanym przypadku się nie popisałem.

Ta wykładnia jasno na Pani korzyść interpretuje możliwość zaliczenia pracy w kopalni do okresów pracy w warunkach szczególnych na potrzeby emerytury z tego tytułu. Natomiast jest problematyczna do zaliczenia jej do okresów pracy górniczej na potrzeby emerytury górniczej lub z tyt. pracy górniczej czyli do "załapania" się na to korzystniejsze ( niż 1:1 )zaliczanie tych lat do lat składkowych niż w przypadku pozostałych emerytur.
Bo jak napisałem w kilku miejscach ustawy pada "stale pod ziemią".

Ps. Skoro ten oddział (TG) specjalizuje się- chyba warto się przejechać z całą dokumentacją "górniczą".
elarosik / 2012-01-17 17:01
dziękuję za wszystkie rady,ale mam jeszcze jedno pytanie.Mam ustalony kapitał początkowy
czy w takiej sytuacji należy do wniosku o emeryturę dołączać rp7 za lata od ustalenia kapitału tj. od roku 1999 do końca pracy tj. w moim przypadku do 30.09.2009 oraz rp7 za okresu pobierania zasiłku ?uprzejmie proszę o odpowiedź.
wiwan / 2012-01-18 12:06
To idiotyczne, ale...tak, składa Pani rp-7 za ten okres.
Nie byłoby potrzebne, gdyby przechodziła Pani na emeryturę powszechną- czyli liczoną z kapitału początkowego i zewidencjonowanych składek.
Emerytura wcześniejsza, tak jak renta, mimo że jest Pani z "nowych" roczników liczona jest po staremu z lat składkowych, nieskładkowych, podstawy wymiaru.
Dlaczego idiotyczne- bo przecież na podstawie zewidencjonowanych składek- można łatwo odtworzyć zarobki, ale ZUS woli rp-7.
W Pani przypadku to jeszcze nie kłopot.
Ten idiotyzm jest dużo bardziej dojmujący dla wdów występujących o rentę rodzinną, po panu mężu, którego nie widziały od lat- i nie są w stanie dotrzeć do jego świadectw pracy, a przecież za okres od 1999 r. ZUS ma pełną info o ich składkach emerytalnych- odtworzenie na ich podstawie tych min. 5 lat dających w ogóle prawo do renty jest oczywiste. Tymczasem wdowy te zostają bez renty.
Przepraszam za offtopic.

Za to nie musi Pani składać ponownie dokumentów, które już na potrzeby KP Pani składał.
wiwan / 2012-01-13 13:10
Z góry przepraszam za ogólnikowość, ale emerytury górnicze i z tyt. pracy górniczej występują w wielu opcjach, z różnymi wymogami. Również na podstawie artykułów już z ustawy skreślonych ( np.34).
Na pewno nie spełnia Pani warunków tzw. "nowej" emerytury górniczej z art.50 i dalszych ustawy emerytalnej (bo min. 10 lat pracy ). Raczej z art.46. Inna kwestia to zakwalifikowanie Pani pracy jako górniczej, bo 12 zjazdów to raczej nie "stale pod ziemią".

Ale podstawowe znaczenie dla Pani ma to, że:

- może Pani złożyć równocześnie dwa wnioski o emeryturę- z tą samą dokumentacją- czyli o emeryturę z tyt. pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze ( z tyt. pracy na kolei ) oraz o emeryturę górniczą. Jeśli spełni Pani warunki obu- będzie po prostu wybór. Ta pierwsza ( z art.184 ) jest pewna.
- przy części emerytur górniczych stosuje się przeliczniki okresu składkowego od 1,2 do 1,8 za każdy rok w górnictwie- czyli przełożyć może się to na wyższe świadczenie- liczba lat składkowych wzięta do obliczenia może być wyższa niż rzeczywiście przepracowana.
-
elarosik / 2012-01-13 16:29
Dziękuję za odpowiedź.Mam jeszcze jedno pytanie zadałam wyżej. proszę o odpowiedź.

Najnowsze wpisy