Forum Forum prawneKarne

jakie konsekwencje z powodu odmówienia przyjęcia mandatu od policji

jakie konsekwencje z powodu odmówienia przyjęcia mandatu od policji

kolizjant / 2013-02-05 08:58
zastanawia mnie sprawa nie przyjęcia mandatu przez kierowce np. za rozmowę przez telefon. W jaki sposób wygląda procedura odmowy przyjęcia mandatu ? Tzn chodzi mi co sie dzieje potem. Przeciez policja nie ma żadnego dowodu świadczącego na to ze rozmawiałem przez telefon. A to oni musza mi udowodnić winę. jak to jest naprawdę ?
Wyświetlaj:
andzu / 2013-06-10 13:58
Konsekwencje odmowy przyjęcia mandatu zostały uregulowane w przepisie art. 99 k.p.w. W takim przypadku (lub w razie nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym) organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Generalnie - do rozpatrzenia sprawy właściwy jest sąd rejonowy lub grodzki, w okręgu którego popełniono wykroczenie. Oznacza to, że nie zawsze odpowiemy przed naszym miejscowym sądem – a konieczność dojazdu do oddalonego sądu wiąże się z dodatkowymi kosztami. We wniosku inicjującym postępowanie w sprawie zaznacza się, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo że nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podaje się także przyczyny odmowy. W konsekwencji sąd ma znacznie większe możliwości nałożenia surowszej kary. Wysokość mandatu w tym przypadku może osiągnąć wysokość aż 5.000zł!
infoprawne / 2013-02-08 13:13
W chwili odmowy przyjęcia mandatu, Policja (lub inny organ uprawniony np. straż miejska) sporządza wniosek do sądu rejonowego. Podaje również okoliczności zdarzenia oraz fakt, iż obwiniony odmówił przyjęcia mandatu. Sąd nie jest związany ustaleniami dokonanymi przez organ kontrolujący. Oznacza to, że wymiar kary może być zupełnie inny niż ten, który wskazał organ, który sporządził wniosek o ukaranie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby kara była surowsza niż tą, która nałożyła Policja, straż miejska lub inny uprawniony organ.
bonzur / 2013-02-05 13:21
ja to rozumuje tak ze jezeli np. jechales z kims i nie rozmawiales przez telefon a pan policjant usilnie twierdzi ze rozmawiales. To bym nie przyjmowal, z racji tego ze masz swiadka. Niestety niewiem jak wygladaja takie procedury. Niech sie wypowie ktos kto mial z tym stycznosc

Najnowsze wpisy