Forum Forum prawneCywilne

każdy mówi inaczej, prosze o pomoc- zachowek

każdy mówi inaczej, prosze o pomoc- zachowek

skomentuj
sleepyhead / 83.25.23.* / 2008-12-08 09:49
witam,
długo czytalam wszelkie fora prawnicze, radzilam się również prawników i zaprzyjaźnionych sędziów i opinie są tak różne, że prosiłabym bardzo o pomoc.
Sprawa przedstawia się nastepująco. Moja babcia miala 2 synow. Moj tata jako najmłodszy został w domu rodzinnym i opiekował się babcią. 16 lat temu babcia przepisala mu dom i dzałkę w formie darowizny. W darowiznie tej zobowiązał się do dożywotniej służebności na rzecz babci.Dom i działka były kupione za pieniądze przedmałżeńskie babci dzięki czemu darowizna była możliwa bez udziału drugiego syna.
Moje pytanie brzmi: czy drugiemu bratu przysługuje prawo do zachowku? czy taka forma darowizny to juz umowa dożywocia? dodam, ze w księdze wieczystej w obciążeniach jest nadmieniona owa służebność i że rodzice te 16 lat temu zapłacili mniej podatku własnie dlatego, ze była tam slużebność.
z góry dziekuje za wszelkie podpowiedzi
Wyświetlaj:
Igaggai / 159.205.146.* / 2020-07-29 14:30
Ja jestem zdania, że lepiej pójść po poradę do specjalisty. Sama korzystałam z pomocy notariusza na Słowackiego w Tczewie. Rozwiązała moje wątpliwości.
botanickahela / 178.36.192.* / 2019-11-27 12:33
Ja w podobnej sytuacji zwróciłam się do adwokata Cejrowskiego z Tczewa. Nie miałam pojęcia, że zapisując komuś coś w darowiźnie czy w spadku narażamy tę osobę na zapłatę zachowku.
olaola590 / 83.30.125.* / 2012-04-29 20:57
Witam
Czytam to i ciągle tego nie rozumiem.Moi rodzice,którzy jeszcze żyją przepisali mojemu bratu gospodarstwo rolne oraz dom, Nadmieniam, iż było nas 5 rodzeństwa. Czy my kiedyś będziemy mieli prawo do zachowki od brata?
Ravae111 / 2009-01-09 23:51
Udzielali różnych odpowiedzi, bo nie rozumieli treści przepisu art. 994 k.c. Przepis ten stanowi, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Proszę się wczytać począwszy od słowa "ani", a zrozumie Pani że nie dolicza się tylko tych darowizn dokonanych przed więcej niż 10 laty, które zostały dokonane na rzecz osób nie będących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku. Babcia dokonała darowizny na rzecz syna, a więc spadkobiercy ustawowego i to z pierwszej linii dziedziczenia. A zatem dolicza się tą darowiznę do spadku przy obliczaniu zachowku. Potwierdza to orzecznictwo sądowe, wiec nie wiem co za sędziów Pani pytała. Np. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 1 czerwca 2004 r., I ACa 285/2004: Na poczet zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty na rzecz osób nie będących spadkobiercami ani uprawnionymi do zachowku (art. 994 § 1 kc). „A contrario” należy przyjąć, iż podlegają zaliczeniu darowizny uczynione na rzecz spadkobierców lub uprawnionych do zachowku bez względu na datę ich dokonania. Inny wyrok, nieco starszy, Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 12 listopada 1996 r., I ACr 308/96:
Prawidłowa wykładnia art. 994 § 1 kc powinna być taka, że niemożność doliczania do spadku po upływie dziesięciu lat licząc wstecz od śmierci spadkodawcy dotyczy tylko darowizn, które dokonane były na rzecz osób obcych, nie będących ani spadkobiercami, ani uprawnionymi do zachowku. Odpowiadając na dalszą część pytania, z opisanego stanu faktycznego wynika, że była to umowa dożywocia. Czy bratu przysługuje zachowek, a no pewnie, kwestia tylko co do niego wchodzi i jaka będzie podstawa jego obliczenia. Tak naprawdę sprawy o zachowek wymagają dokładniejszych informacji, więc jak coś to niech Pani napisze na priv a z pewnością odpowiem :-D
paczuska / 89.171.98.* / 2009-03-31 20:05
Moja babcia przepisała mi mieszkanie ponad 10 lat od chwili jej śmierci czyli otwarcia spadku. Zrobiła to aktem darowizny. Znam art.994 paragraf 1 i wiem że w/ niego nie powinnam płacić zachowku dzieciom mojej babci. Zastanawia mnie jednak jedno podstawowe zdanie a raczej słowo w wykładni tego artykuły. A mianowicie chodzi mi o słowo ,,obcych,, rozumiem, że zgodnie z tym art. nie jestem jako wnuczka ani osobą uprawnioną do zachowku ani spadkobiercą ale ja przecież nie byłam osobą ,,obcą,, dla babci tylko wnuczką ! Proszę o wytłumaczenie mi w jakim kontekście używa się słowa ,,obcych,, czy chodzi tylko o osoby nie uprawnione do zachowku i nie będące spadkobiercami czy oznacza to że musiałabym być osobą ,,obcą,, tzn. nie z rodziny, nie spokrewnioną w żadnym przypadku po prostu nie być wnuczką ??
adogaj / 178.182.62.* / 2011-02-11 01:49
w artykule 994 nie ma mowy o osobie obcej a jedynie o osobach, które nie są uprawnione do zachowku i nie są spadkobiercami. Ty nie jesteś uprawniona do zachowku ani nie jesteś spadkobiercą bo uprawnionym do zachowku jest ten kto byłby uprawniony do dziedziczenia na podstawie ustawy, a ty nie jesteś ponieważ, żyją osoby dziedziczące z pierwszej grupy dziedziczenia - a darowizna zostala dokonana ponad 10 lat od chwili śmierci śpij spokojnie.
melo / 188.47.100.* / 2010-04-01 16:10
Ja mam podobny problem,dziadkowie przepisali mi dom z działką jako darowiznę z zaznaczeniem bezpłatnej służebności . Było to 11 lat temu, niedawno zmarł dziadek została babcia którą trzeba się opiekować,no i wójek brat mamy domaga się zachowku.Czy ma do tego prawo.? Zaznaczam jestem wnukiem . Bardzo proszę o odpowieć
anonim310 / 83.30.14.* / 2009-05-12 22:06
mam te same wątpliwości czy wnuk wnuczka to osoba obca czy nie w myśl KC
po / 93.105.86.* / 2008-12-09 20:31
Witam.Od darowizny mineło ponad 10 lat .Dlatego nia ma wpływu na zachówek..Art,994 par.1 KC
grazyna5130 / 2009-01-09 13:09
Witam mam pytanie rodzice męża 17 lat temu darowali jednemu synowi gospodarstwo rolne wraz z domem mieszkalnym.Ojciec zmarł matka nadal żyje czy mój mąż może się się domagać zachowku po tylu latach. Rodzice męża mieli szóstkę dzieci.Z góry dziękuję za odpowiedż
bartkul / 95.41.78.* / 2009-02-02 23:14
Roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem trzech lat od dnia ogłoszenia testamentu, a jeżeli nie było testamentu, a była wcześniej uczyniona darowizna, którą można zaliczyć przy obliczaniu zachowku, to trzy lata liczymy od dnia otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). W tej sytuacji jeśli Pani teść zmarł dawniej niż trzy lata temu to roszczenie o zachowek może okazać się przedawnione, jeżeli obdarowany podniesie taki zarzut. Bez znaczenia jest natomiast data darowizny, jeżeli darowizna ta była dokonana na rzecz jednego z dzieci.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-09 16:25
Do zachówku nie wchodzą darowizny z umowy powyżej 10 lat. Czyli gospodarstwo rolne i dom mieszkalny nie wchodzi w masę spadkową (schedę).
Art.994 par.1 Przy pbliczaniu zachówku nie dolicza się spadku drobnychdarowizn,zwyczajowo w danych stosunkach przyjetych , ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty,licząc wstecz od otwarcia spadku ,darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachówku.
bartkul / 95.41.78.* / 2009-02-02 23:16
Zalecam bardziej uważną lekturę przepisu art. 994 § 1 kc.
po / 93.105.86.* / 2009-04-01 21:17
Umowa darowizny nie jest tożsama z umową dożywocia w świetle prawa do uzupełnienia zachowku
Jeżeli jednak, umowa jaka została sporządzona jest umową dożywocia, to umowa taka nie stanowi darowizny. Umowa ta została zdefiniowana w art. 908 § 1 k.c., zgodnie z którym, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. W przypadku umowy dożywocia nieruchomość może zostać obciążona służebnością mieszkania, lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku. Umowa ta zatem jest umową dwustronną odpłatną. Przepisy w takim przypadku nie przewidują doliczenia do spadku, dla potrzeb ustalenia zachowku
wojownik28 / 2012-11-24 11:33
Witam! W 2010 roku rodzice przepisali mi (swojej córce) cały majątek(dwie nieruchomości z domkami, które defakto tworzą jedną posesję) umową darowizny z zaznaczeniem służebności osobistej mieszkania polegającej na prawie korzystania z całego domu mieszkalnego - ogrzanego i oświetlonego - na warunkach dotychczasowych z prawem obejścia po całej nieruchomości i korzystania z przynależności do wymienionego mieszkania. W 2011 roku ojciec zmarł. Mam trójkę rodzeństwa. Z tego co czytałam należy im się zachowek w wysokości połowy ich części należnej przez dziedziczenie. Na ubieganie się mają 5 lat. Czy od tej kwoty można odliczyć służebność i koszta pogrzebu? Jeżeli tak, to na jakiej zasadzie się to odlicza? Nie jestem w stanie spłacić rodzeństwa, nie mam stałej pracy przez co nawet kredytu nie dostanę, czy ma to jakieś znaczenie dla sądu (jeżeli rodzeństwo założyłoby sprawę)? Czy po śmierci mamy też mogą ubiegać się o resztę przysługującego im zachowku? Czy sprawa może się przedawnić?
skomentuj

Najnowsze wpisy