Forum Forum podatkoweInne

Kazusy prawo podatkowe

Kazusy prawo podatkowe

Michał363 / 87.207.250.* / 2013-01-30 08:36
Mam ogromną prośbę, jest to wręcz moja jedyna deska ratunku. W piątek mam egzamin z prawa podatkowego (studiuję administrację) i jako, że jutro zdaję adm materialne szczególne nie mam zbytnio dnia żeby się dobrze nauczyć (a czeka mnie jeszcze PKS, prawa człowieka i socjo w organizacji). Moja prośba polega na rozwiązaniu paru kazusów, które mogą pojawić się na tym egzaminie. Jeśli, ktoś bedzie wiedział jak je zrobić (albo podać tylko arytuły z ustawy) będę OGROMNIE wdzięczny! Liczę na pomoc.

1. Pan x sie zadłuzył i chcąc ratowac firmę z długów pozyczył pieniaze od 3 różnych osób w różnych kwotach, które prowadziły rózne działalności. Napisz jakiemu podatkowi podlega każda z tych osób i jaka będzie kwota podatku. Pozyczył od byłej żony 50 tys, teściowej 100 tys i od kolegi 50 tys.

2. X miała męza, który umarł. Mieli też syna. Mąż zmarł na koneic roku 2012 a syn na początku roku 2012 ukończył 25 rok zycia. Syn nadal studiuje i ma stypendium doktoranckie. Czy matka moze rozlcizać się z synem i na jakich zasadach (tzw. kumulacja?)

3. pan K jest w związku partnerskim. od jakiegoś czasu podupada na zdrowi i chce zapewnic przyszłość swojemu partnerowi dając mu mieszkanie. Z ptk. widzenia opodaktowania lepiej w formie darowizny czy sprzedając mieszkanie.

4. pan K chce otworzyć prywatny gabinet stomatologiczny i jest dentystą. W jakich formach moze się rozliczać? która bedzie dla neigo najlepsza? wady i zalety tych form.

5. pan X pożyczył od szwagra 80 tys zł na zakup samochodu. Uważa, że nie podlega opodatkowaniu bo to najbliższa rodzina. Czy ma rację? Jeżeli nei to czemu? I jak moze uniknąć tego opodatkowania?
Wyświetlaj:
Michał528 / 87.207.250.* / 2013-01-31 14:55
tak będzie dobrze? : kazus nr 1
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych
Teściowa : zwolnienie na podstawie art. 9 pkt 10 lit. c do kwoty 9637. czyli kwota podatku będzie wynosiła 2% z (100000-9637) = 1807,26 zł.
Stawka podatku art. 7 ust.1 pkt 4
Teściowa wlicza się do I grupy, nawet jeśli jest to teściowa po byłej żonie, wg KRO.
Była żona i kolega
stawka też art. 7 ust.1 pkt.4, zwolnienie od podatku art. 9 pkt 10 lit. d, czyli
((50000+50000)-25000) * 2%= 15000zł
belladonna / 2013-01-31 17:15 / Tysiącznik profesjonalny
"Napisz jakiemu podatkowi podlega każda z tych osób".

To mnie zastanowiło... bo w sumie mamy 4 osoby... pożyczający (i tutaj tematyka PCC od danej pożyczki, w zależności od grupy podatkowej)... no ale każdy z pożyczających prowadzi DG, więc.... to chyba do głębszych przemyśleń.

Co do 2
Wdową była później niż syn skończył 25 lat.... czyli na logikę nie wychowywała syna do 25 roku życia jako wdowa... no ale prawo z logiką nie ma nic wspólnego :)
wdowa w roku podatkowym była wdową, a syn w roku podatkowym w styczniu kończył 25 lat (czyli spełniał do 25 roku).... a to, że jedno z drugim się nie pokrywa, to już logika, ale zapis ustawy jednak nie :)
belladonna / 2013-01-30 21:44 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 2

Ustawa PIT:
"art. 6
4. Od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:

3) do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie".

Matka: w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących i jedynie rozliczając swoje dochody (o ile warunek dochodowy syna spełniony, czyli to stypendium wolne od podatku):)
belladonna / 2013-01-30 21:46 / Tysiącznik profesjonalny
ad.3
Jak pan K miał krócej mieszkanie niż 5 lat liczone od końca roku kiedy nabył, to sprzedając konkubina zapłaci podatek od nabycia, a on może zapłacić dochodowy od sprzedaży. Przy darowiźnie tylko konkubina płaci podatek od darowizny od nadwyżki ponad 4 902 zł :)

ad. 4
Rozumiem formy opodatkowania na tapecie.
Ryczałt przy wolnych zawodach to 20% od przychodu, więc już lepsze ogólne (jak dochody powyżej 85 tys. to ucieczka ze skali na liniowy, o ile lekarz nie ma gromadki dzieci, bo przy liniowym nie odliczy w PIT ulgi na dzieci, ale przy skali jak najbardziej) :)

ad. 5 Szwagier to nie rodzina, a tak serio nie ma racji bo szwagra nie ma w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tylko z tego art. ludki to najbliższa rodzina (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha) :)
zstępny - syn/córka - wnuk/wnuczka -prawnuk.....
wstępny - ojciec/matka, dziadek/babcia - pradziadek/prababcia...

PIERWSZEGO nie ogarnęłam o godz. 21 :)

Najnowsze wpisy