Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

KE: Podzielić TP SA, by było taniej

KE: Podzielić TP SA, by było taniej

Money.pl / 2007-10-06 10:13
Komentarze do wiadomości: KE: Podzielić TP SA, by było taniej.
Wyświetlaj:
Algernon / 83.24.83.* / 2007-12-11 02:47
Pomyślcie, jak ta prywatna Tepsa zostanie podzielona. Przecież de facto, własność zostanie w rękach tych samych sił. Francuzi nie sprzedadzą tego, powiedzmy, Szwedom :-)
Poza tym, część "która sprzedaje usługi abonentom" też będzie JEDNA. Cóż więc to rozwiąże? Czy ta Tepsa-Dojara będzie w rzeczywiostości korzystała z wyboru pomiędzy Tepsą-Wyrobnikiem a powiedzmy Netią? Hehe – nie trzeba być bukmacherem, żeby nie postawić na to złamanego [euro]centa :-> To pomoże tyle, co "podział" Microsoftu po ruchawkach w związku z przeglądarką.
Ażeby jednak wprowadzić REALNĄ konkurencję, należałoby przynajmniej uniezależnić obie firmy, czyli spowodować ich przynależnoć do dostatecznie odległych (czyt. niezależnych!) grup kapitałowych. Nie wierzę jednak, że to słabe państwo, z którego nieraz jawnie kpili nawet pospolici przestępcy, ma zdolność dokonania tego.
Zamiast porywania się na fikcyjny podział TP, należałoby Wprowadzić Regulacje, które zmierzają do:
• wydzielenia dostawcy usługi internetowej (ISP),
• zezwolenia/nakłonienia TP do wprowadzenia taryfy niezawierającej połączeń analogowych (tylko xDSL),
• umożliiwienie operatorom telekomunikacyjnym wprowadzenia ryczałtowego rozliczania danych innych niż połączenia głosowe i faksy na łączach ISDN (co spowodowałoby wewnętrzną konkurencję tej technologii z DSL i w rezultacie skuteczną obniżkę cen!),
• wymuszenia i szczegółowego nadzorowania tempa wzrostu średniej przepływności gwarantowanej (CIR) na łączach sieci szkieletowej,
• umożliwienia wprowadzenia uslug VoIP oraz VoD nie tylko dzierżawcom dedykowanych urządzeń (brak technicznej konieczności), co podniosłoby konkurencję wewnętrzną i nie tylko w obrzarze rozmów międzynarodowych i, obecnie, międzystrefowych.
Algernon / 83.24.83.* / 2007-12-11 02:51
Przepraszam za drobne błędy pisarskie x-)
St. / 83.14.253.* / 2007-10-06 23:01
W latach 90-tych jako spółka skarbu państwa TP S.A. dokonała astronomicznych inwestycji - kontrakty z AT&T. Następnie oddano TP S.A. prawie za darmo francuzom. Francuzi oczywiście przez okres 10-ciu lat czerpali tylko zyski z inwestycji nie dokonując prawie żadnych inwestycji i remontów - pozorując jedynie działania aby mieć spokój z UKE. Rzeka pieniędzy z zysku polskiej inwestycji płynęła do francuskich prywatnych kieszeni. Nawet umieszczenie podpasek w logo TP S.A. wiąże się ze stałą milionową opłatą dla fracuzów. Teraz gdy sieć zaczyna wymagać inwestycji i przekształcenia jej struktury to wpadli na pomysł, że sieć (czytaj - koszty) pozostawią głupim polakom a sami wezmą sobie zarządzanie kapitałem i sprzedażą. Do tego jeszcze próbują wcisnąć nam kit , że to w naszym interesie bo będzie taniej.
KBB / 84.10.79.* / 2007-10-07 16:14
Masz człowieku rację, ale jesteś za mądry aby pracować w UKE lub komisji Europejskiej.
Aha, i jeszcze jedno: w nowej spółce infrastrukturalnej znajdzie się wiele miejsc w dyrekcji i radzie nadzorczej dla naszych kochanych polityków oraz ich protegowanych i znajomych. Klient zapłaci.
kris1990 / 83.30.175.* / 2007-10-06 14:05
o boże... w stanach zrobili to na początku lat 70'... w polsce to miało byc zrobione w 1990 a nie potem sprzedawać francuzom za grosze i na dodatek z infrastrukturą... infra miała byc państwowa i mieli ją wynajmować, w zamian za kasę z wynajmu rząd, powołana przez niego spółka by to remontowała i wszystko było by OK. Dopiero UE musi to za nas zrobić... eh może w końcu za te ogromne pieniądze będę miał dobrego neta... a nie za 65zł internet, 50zł abonament za tl net 512... czyli za 35 euro 512.. a w Niemczech 6m za to... a ile oni zarabiają a ile my.
KBB / 84.10.79.* / 2007-10-07 16:11
"w stanach zrobili to na początku lat 70"- !!!!!!?????
Niby co wtedy zrobili? Możesz człowieku podać konkretnie?
Ja pracuję w tej branży 25 lat, sytuację w USA śledzę dość dokładnie i o niczym takim nie słyszałem.
Amerykanie "coś zrobili" - na mocy wyroku sądowego, a nie ustawy dopiero w 1984 r. i NIGDY nie polegało to na rozdzielaniu części usługowej i sieciowej udanego operatora. Podzielono AT&T na 7 operatorów regionalnych (ten podział został po 2000 r. prawie w całości odwrócony bez sprzeciwu władz) i 1 międzymiastowego (który został wchłonięty z powrotem przez odradzający się "nowy AT&T" w 2006 r.), ale spółki te zawsze miały sieć pod swoją kontrolą.
Podział opisywany w tym artykule to jest pomysł pochodzący z UE i obecnie rozważany także w Nowej Zelandii. Nie w USA!
mms2 / 80.53.211.* / 2007-10-06 10:13
Po 15 latach się zorientowano że infrastruktura sieci szkieletowej oplatającej Polskę nie może należeć do żadnej firmy świadczącej usługi dla klientów detalicznych??
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy