Forum Forum podatkoweVAT

Kilka pytań o VAT istotnych przy zakładaniu DG

Kilka pytań o VAT istotnych przy zakładaniu DG

richie1983 / 2012-07-22 19:32
Witam, mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi przeszukując różne fora podatkowe. Przymierzam się do założenia DG. Ma to być warsztat samochodowy wraz z wulkanizacją.
Poniżej moje pytania:
1. Czy nievatowiec płaci vat tylko od usługi i towarów, przez które przekroczył prób 150 000PLN? I czy wtedy z automatu od razu staje się vatowcem?
2. Czy vatowiec wystawia tylko i wyłącznie faktury vat i żadnych rachunków, paragonów?
3. Czy vatowiec – jeśli może wystawiać paragony – płaci vat należny dp Urzędu Skarbowego tylko z towarów i usułg, na które wystawił fakturę vat? Czy również za wystawione paragony?
4. Jeśli vatowiec wystawia tylko faktury vat, to czy musi mieć kasę fiskalną?
5. Czy vatowiec będący na KARCIE PODATKOWEJ może pomniejszyć vat należny do Urzędu Skarbowego przez vat naliczony z zakupionych towarów?
6. Czy nievatowiec będący na KARCIE PODATKOWEJ nie musi w ogóle wystawiaćrachunków klientom? Tylko na żądanie klientów? A jeśli klient chce rachunek, czy to musi być rachunek z kasy fiskalnej?
Ewa Szpytko wfirma / 2012-08-01 18:40
ad.1 po przekroczeniu progu rejestruje się jako czynny podatnik VAT i od tej pory płaci podatek VAT należny od sprzedaży i ogólnie ma prawo odliczenia podatku naliczonego od faktur zakupowych
ad. 2 faktura fat dla firm (lub na żadanie os. fizycz.) paragon dla osób fizyczn lub firm gdy do niego zostanie wystawiona fa vat
ad3. na podstawie kasy robione są raporty na których podstawie następuje księgowanie, również do rejestrów VAT
ad.4 kasa fiskalna obowiązek po przekroczeniu limitu obrotów 40.000zł lub 20.000 zł dla tych co rozpoczęli w danym roku działalność więcej na http://poradnik.wfirma.pl/-kasa-fiskalna

Najnowsze wpisy