Forum Polityka, aktualnościKraj

Koniec batalii o ustawę antynikotynową

Koniec batalii o ustawę antynikotynową

Money.pl / 2010-04-29 12:36
Komentarze do wiadomości: Koniec batalii o ustawę antynikotynową.
Wyświetlaj:
djdjdjd / 77.112.163.* / 2010-05-07 23:53
Ustawa powinna wejść w życie ok. połowy listopada. Jest już opublikowana w dzienniku ustaw, ale ma 6-miesięczne vacatio legis. Czyli pracodawcy i właściciele lokali, hoteli, zarządcy budynków itp. mają 6 miesięcy na dostosowanie do niej. Pracodawcy będą musieli polikwidować w tym czasie wszystkie "dzikie" palarnie (popielniczki na korytarzach itp.), i tradycyjne palarnie, czyli pomieszczenia, nawet te z wentylatorami, jeśli wydostaje się z nich na zewnątrz dym. A zazwyczaj się wydostaje jak wiadomo. W zamian będzie można wprowadzić nowoczesne palarnie, takie jak od lat są w Skandynawii czy na Zachodzie, czyli specjalne skuteczne kabiny, które chronią niepalących. Takie kabiny można też instalować w lokalach gastronomicznych, nawet małych (mają powierzchnię już od 1,5m2) Także niekoniecznie musisz się konfliktować z palącymi gośćmi. Wynajmij dla nich taką niewielką kabinkę i wszyscy będą zadowoleni, a Ty na pewno na tym nie stracisz, ani finansowo, ani zdrowotnie :-)
Tomi996 / 82.160.137.* / 2010-05-07 17:10
A od kiedy ustawa wchodzi w życie ? Ja prowadzę mały lokal i mimo że pewnie czekają mnie słowne przepychanki z klientami to i tak jestem zadowolony bo po 10-12 godz jakie spędzam w lokalu mam serdecznie dość, sam nie pale i możecie mi wierzyć palacze że to nie jest proste. Pewnie zaraz odezwą się głosy że nikt mi nie każe prowadzić lokalu ale mam na utrzymaniu rodzinę a w moim rejonie o prace nie jest łatwo choć chętni bym ją zmienił. Mam nadzieję że ta ustawa wszystkim wyjdzie na zdrowie.
djdjdjd / 77.112.172.* / 2010-05-04 21:24
Dlaczego poważny portal, taki jak money.pl wypisuje takie bzdury?! Panie dziennikarzu, jaki załącznik do ustawy??!! Nie ma żadnego załącznika, został wyrzucony co najmniej pół roku temu, jeszcze posiedzeniach podkomisji zdrowia. Palarnia jest zdefiniowana w samej ustawie, krótko i zwięźle: „palarnia” - wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy
nie przenikał do innych pomieszczeń.”
I tyle! Po co straszyć pracodawców czy restauratorów załącznikami, których nie ma? Wstyd, pasowało by sprawdzić ustawę, zanim coś się o niej napisze.
ździcho / 77.254.32.* / 2010-05-04 21:48
Nie wydaje mi się, żeby taki załącznik kiedykolwiek istniał, gdyż jego istnienie nie miałoby jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Mnie się wydaje, że to taki blef, taki straszak, albo robi się medialny szum wokół niego, by wszystkim się wydawało, że ktoś walczy przeciwko nikotynizmowi. Przecież nikt nie ma w tym interesu, a tych, którzy mają szeroko rozumiane straty wynikające z tego zjawiska jest zaledwie garstka w porównaniu z tymi, którzy korzystają na nikotynizmie. Prawda jest taka, że palacz płaci, plantator i producent zarabiają, system ściąga akcyzy. Do grona szczęśliwców dołączą teraz producenci materiałów budowlanych, oraz budowniczowie palarni, projektanci, "atestowcy" etc. etc.
yuki / 77.65.44.* / 2010-05-04 23:14

Przecież nikt nie ma w tym interesu, a tych, którzy
mają szeroko rozumiane straty wynikające z tego zjawiska jest zaledwie garstka w
porównaniu z tymi, którzy korzystają na nikotynizmie.

Na paleniu tracą wszyscy obywatele.
Sprawdź sobie przychody państwa z racjii akcyzy z nikotyny i porównaj z nakładami na leczenie nowotworów.
fdsdfsdf / 193.109.225.* / 2010-04-29 15:39
O dyskotekach nic nie napisali, a więc zakazu nie będzie.
123aaa123 / 193.109.225.* / 2010-04-29 14:21
jak chodzisz do dyskoteki to cierp, co za problem, nikt Cię nie zmusza byś tam chodził

Najnowsze wpisy