koniec miesiąca

max1224 / 2009-05-29 15:14
każdy z nas cały czas się uczy i ja oczywiście też a zatem podaje nie stopy zwrotu żeby wszystko było jasne a procentowe wartości zmiany portfela w okreslonym czasie wynik posiadanego funduszu na dzień dzisiejszy został już podany a za dzień dzisiejszy ukaże się w wycenach skandii w poniedziałek a to już czerwiec tak więc za ostatni:
miesiąc 5,56%
kwartał 7,04%
pólrocze 39,88%
rok 74,31%
3 lata 83,67%
no i to co dla mnie najistotniesze wskaźnik zysk/wkład 39,36%
Wyświetlaj:
inny / 2009-05-30 06:36 / Bywalec forum

1. procentowe wartości zmiany portfela w okreslonym czasie
2. wskaźnik zysk/wkład 39,36%


Możesz krótko wyjaśnic, co u ciebie oznaczają te 2 pojecia?
Bo jeśli jest tak jak ja to rozumiem, to chyba ad.1 jest ważniejszy.
Czy ad.2 oznacza, że w ciągu 3 lat wpłaciłeś razem np. 100k zł a zyskałeś przez ten czas 39360zł? Jeśli tak, to nie pokazuje to, efektywności inwestycji w czasie, bo kapitał w różnym okresie mógł byc zupełnie inny.

Ja sam stosuję tylko jedno kryterium procentowe i liczę je tak jak TFI, czyli całą inwestycję traktuje jak 1 fundusz, który ma określoną cenę jednostki i jak dopłacam albo wypłacam do (SFI lub emax+) jako całości to przeliczam to po aktualnej cenie jedn. I te zmiany procentowe traktuję jako efektywnosc inwestycji, porównuję z moim benchmarkiem (WIG, USD, wibid w proporcjach).
Przykładowo wpłaciłem pocz. 1000zł, cenę jedn. ustaliłem na 100zł, więc kupiłem sobie 10 jedn. mojego SFI (nieważne jakiego TFI). Potem zyskałem 10% - 100zł więc cena jedn. podskoczyła do 110zł. Teraz dopłacam 110zł więc 110zł/110zł=1 dodat. jedn, mam więc ich 11. Teraz w drugim okresie zyskuje 200zł, mam więc razem 1310zł i to dzielę przez 11jedn. i dostaję nową cenę jedn. Ją porównuję z ceną sprzed miesiąca i mam zysk pricentowy inwestycji.
Ta cena jedn. to tzw. WANJ jaką podają fundusze. Dzięki temu pozwala mi to mierzyc efektywnosc procentową od początku bez wzgędu na sumę wpłat i wypłat, bo procentowe zmiany odnoszę tylko do ceny jedn. (WANJ=wartośc aktywów na jednostkę).

Drugim dodatkowym parametrem jest po prostu zysk netto w PLN za każdy okres, ale tego procentowo już nie przeliczam, bo wynik czasami mógłby wyjśc abdurdalny.
Przykładowo wpłaciłem 100zł, zyskałem po roku 50zł i wypłaciłem 90zł. Mam więc zysk 50zł, a wkład 10zł, więc zysk/wkład=500%, czyli wartośc bezsensu.
Ten parametr zależy bowiem nie tylko od stopy zwrotu, ale silnie od wnoszonego kapitału w danym okresie. Jest bardzo ważny, bo wiem , ile naprawdę zarabiam netto, ale trudno go porównac z benchmarkiem, czy z innym inwestorami, więc podawanie go nic nikomu nie mówi o skuteczności inwestycji.
max1224 / 2009-05-30 12:09 / Tysiącznik na forum
ad1 oznacza dokładnie to co pisane o ile nie dopłacana była w tym czasie lub wypłacana żadna kwota czyli kapitał pozostawał niezmieniony i tu zonk w okresie 3 letnim wtedy zwiększałem zaangażowanie portfela dlatego miesiąc temu było ponad 130 a teraz80 parę procent

ad2 weź pod uwagę pojęcie realizacja zysku wypłatę a więc zmniejszenie kapitału odliczam od zysku nie od wkładu dlatego tylko 30% bo reszta stała posiadanym dobrem trwałym i dzięki temu unikam tego o czym piszesz"absurdalne stopy zwrotu"

pewnie nie jest to ideał ale przy częstości zmian funduszy opypciał bym licząc za każdym razem WANJ tym bardziej że to wszystko co robię na forum to moja amatorska frajda a zawodowo to ja gdzie indziej za...
pozdr
inny / 2009-05-30 16:16 / Bywalec forum

przy częstości zmian funduszy opypciał bym licząc za
każdym razem WANJ


Widze , że nie zrozumiałeś mojej metody.
Właśnie nie jest to pracochłonne, bo ja przy obliczaniu WANJ biorę tylko dopłaty i wypłaty z SFI/mbanku (a dopłacam rzadko). Czestosc zmian funduszy nie ma tu żadnego znaczenia, bo fundusze zmieniam wewnątrz mojej całej inwestycji. To że zmieniam np. arka ok na arka akcji nie ma w ogóle wpływu na wartosc WANJ. Spisuję po prostu z SFI sumę końcową ze wszystkich SFI i co tydzień i na koniec miesiaca dopisuję w Excelu. Wszystko trwa parę chwil, bo mam juz gotowę wzory i formuły.
U mnie nie ma więc takich skoków ze 130% do 80% przy dopłatach, bo zmiana kapitału nie wpływa na WANJ. Dokładnie tak działają TFI (pol i zagr.) i tak obliczają stopę zwrotu.

Ja myślałem, że obliczenia robisz dla siebie, by wiedziec naprawdę ile zarabisz, a na forum podajesz przy okazji. Tak czy owak z tego co piszesz zwłaszcza przy ad.1 twoja metoda prowadzi jednak do przekłamań, ale dobra, wyjaśniłeś, niech każdy oblicza jak chce.

Większosc pewnie w ogóle nie oblicza i dziwi sie po co to robic. Oprócz tego, że tabelki i wykresy mnie bawią, to robię to po to, by wiedziec, czy czas poświęcony na spekulacje jest tego wart, bo jak bym przykładowo zarobił rocznie 15%, to przy lokatach 8-10%, 5% zysku netto powyżej lokat nie było by tego warte i bym zakończył zabawę.
Finanse to też nie mój zawód, bo pracuję w ogóle innej dziedzinie, ale to nie ma nic do rzeczy.
max1224 / 2009-05-31 13:58 / Tysiącznik na forum
sprawdziłem przeliczyłem ciekawe spostrzeżenia podzielę się wkrótce a tak wogóle to zaszufladkowałeś mnie do niewłaściwej grupy jak zapewne wiesz inwestuję od 3 lat a więc nie mam prawa być ekspertem ale staram się i swoimi przemyśleniami dzielę z użytkownikami forum
grzegorz77 / 2009-05-31 01:16
Widze ,że jest tu ktoś kto bardziej jest obeznany w tym temacie w związku z tym mam pytanko :) Też chciałbym wiedzieć jaką stope zwrotu osiągam ale jak to obliczyć jeśli co miesiąc wpływa mi na konto 200zł składki regularnej a dodatkowo wpłacam składke dodatkową ,która jest "nieregularna" :) często sie to zmienia w zależności od srodków ale wpłacam tyle abym obecnie nie musiał wypłacać . ( myśle o tym aby ujednolicić składke dodatkową na równe co miesięczne wpłaty).Hilsen fra Norge:)
kinia2006 / 83.142.120.* / 2009-05-31 18:31
Raz jedyny wplacilam skladke dodatkowa na fundusz gwarantowany i otrzymalam mniej niz wplacilam!!! ladnie gwarantowany, nie? Ale, ja nie o tym, to chyba pogoda mi sie udziela...
Chcialam Ci powiedziec, ze skoro wplacasz wiecej niz skladka regularna i uwazasz, ze bedziesz mogl tyle wplacac przez caly czas trwania umowy to warto zwiekszyc wysokosc skladki regularnej w umowie - wowczas oplata za zarzadzanie będzie niższa (wyzsza skladka, nizszy % za zarzadzanie). Nie wiem tylko czy mozna to zmienic w trakcie trwania umowy.
ps. Za to wiem napewno, ze obecnie sa duzo lepsze formy inwestowania nadwyzek finansowych niz skandia
London / 2009-05-31 19:10 / Bywalec forum
A co masz na myśli...? Może inni to chetnie by wykorzystali ;)
kinia2006 / 83.142.120.* / 2009-05-31 21:06
Prosze Cie, mam humor znacznie gorszy niz dzisiejsza pogoda...
Wiem, ze nic nie wiem, ale wystarczy poczytac forum - lektura na caly wieczor. Nawet nie trzeba daleko szukac np. ostatnia wypowiedz innego na temat fund. i zarzadzajacych nimi.
Gdybym zaczeła inwestowanie swoich pieniedzy od tego forum, a nie od podpisania umowy... zreszta nie ma co gdybac i jeszcze bardziej sie dolowac
max1224 / 2009-06-01 08:47 / Tysiącznik na forum
wszędzie dobrze gdzie nas nie ma to takie nasze polskie proponuję zamiast narzekać skupić się na zaletach produktu a wsparcia na forum nigdy nie braknie
inny / 2009-05-31 21:36 / Bywalec forum
Sorry, nie chciałem, by moje wpisy kogoś dołowały. To chyba znak by się wyciszyc na jakiś czas.
London / 2009-05-31 21:19 / Bywalec forum
Myslalem ze masz na mysli cos innego poza fundami czy tez akcjami ,czyli jakies nieruchomosci czy innego rodzaju inwestycje , bo nie tylko na akcjach swiat stoi ;)
kinia2006 / 83.142.120.* / 2009-05-31 21:27
oki :)
inny / 2009-05-31 12:46 / Bywalec forum
Metod liczenia może byc kilka, sam kiedyś w czasie hossy systematycznie dopłacałem do kilku FA i liczyłem ogólny zysk do sumy dopłat. Nie oddawało to jednak prawdziwych zmian, po dopłatach stopa zwrotu skakała. Próbowałem potem stosowac uśrednioną datę zakupu itd.
Od ponad 2 lat liczę to tak jak robią to fundusze stosując WANJ. Ma to jedną podstawową zaletę, bo pokazuje, ile w danym czasie zyskałem od posiadanego wkładu i można to ciągnąc przez lata. Opisałam to w poprzednim wpisie. Stosując ją możesz w każdym czasie porównac efektywnosc swojej inwestycji z WIGiem, wiborem, dowolnym funduszem stabilnego wzrostu itd i co najważneijesze dopłaty nie fałszują twojej efektywności w danym czasie.
Jedyną jej wadą jest to, że może czasami zafałszowac twoje prawdziwe zyski netto i ogólny zysk/wkładu, bo np. początkowo zyskałeś od 100zł 20%, a potem dopłaciłeś 1000zł i zyskałeś od tego już tylko 1%, więc twoja stopa zwrotu za okres będzie razem ok. 21%, a zysk/wkładu niewielki, bo zyskałeś dużo, gdy miałeś mały kapitał. Tak robią cwane TFI, które początkowo przy małych aktywach zyskują łatwo kilkanaście procent, a potem pozwalają wpłacac klientom i ich zyski są niewielkie, ale rocznie podają dobre wyniki, dzięki temu początkowemu skokowi.
Nie ma więc metody idealnej, wszystko zależy od tego co naprawdę chcesz obliczyc.
Ja stosuję jednak te metodę opisana ostatnio, no i dodatkowo obliczam prawdziwy zysk netto z każdego miesiaca, kwartału itd, jako dodatkowy składnik. Stopa zwrotu oddaje mi efektywnosc inwestycji w porównaniu z możliwościami na rynku w danym czasie, a zysk netto realny wpływ gotówki i to sobie porównuje z pensją na etatacie i czasem jaki spędzam na analizy i czasem pracy na etacie.
Oczywiście gorąco polecam moja obecną metodę obliczania, zwłaszcza komuś, kto inwestuje aktywnie, nie tylko w fundusze, ale też na GPW, forexie itd.
grzegorz77 / 2009-05-31 23:02
Dzieki :) odpisuje pozno ale jak juz Kinia powiedziala super pogoda i pojechalem dzis na fiordy na slonko:)Co inwestycji to probuje w roznych miejscach i Skandia i troszke eMakler (tam mam za malo wiedzy wiec niewielkie kwoty). Mam dostep do fundow z mBanku. Troszke jest mozliwosci wiec trzeba sie uczyc i probowac:) Jak to napistasales staram sie "aktywnie " inwestowac czyli byc tam gdzie przyniesie to % na plus z moich zarobionych na obczyznie pieniazkow.Ps, do Kini2006 niestety nie moge zwiekszyc skladki regularnej ,juz dzwonilem i pytalem bo tez wiedzialem ,ze wieksza skladka to mniejsze oplaty ale niestety nie przy mojej umowie :(,jak mi powiedziano kazda skladka poprostu bedzie jakby nadplata.Dlatego tez spora czesc srodkow probuje lokowac gdzie indziej,widocznie Skandia nie chce wiecej srodkow na moim koncie;)pozdr
privy / 2009-05-31 23:42 / Tysiącznik na forum
I powinieneś się cieszyć, że odmówili. Zrobiłbyś podstawowy błąd. W składkach regularnych trzeba wybierać opcję z NAJNIŻSZĄ składką, powtarzam z NAJNIŻSZĄ. Układ kosztów dla klienta to ściema marketingowa nieuchwytna dla tzw. humanisty. Jak mam do zainwestowania np. 1000/m-c to lepiej to rozbić na 200+reszta. Dlaczego, ano dlatego, że występuje tam coś takiego jak 5-letnia baza, której koszt jest stały w całym okresie. Jeśli ją ''nadmuchacie'' to udział kosztu zarządzania z pierwszych 5 lat w całej inwestycji stanie się procentowo większy. Jeśli weźmiemy opcję 200+ to baza stanie się 5krotnie niższa. Koszt większy, ale liczony od wielokrotnie niższej bazy. Pozostałe 800 pracuje od początku na niższej stopie procentowej kosztu, tej co jest po przekroczeniu piątego roku dla podstawowej składki. Teraz dokładnie nie pamiętam wartości, ale ponad rok temu robiłem taką właśnie symulację na mniejszej kwocie i wyniki są dużo lepsze dla inwestora w opcji 200+. Dodam tylko, że w razie potrzeby macie też dostęp do tej kasy bez żadnych fochów od pierwszego dnia.
grzegorz77 / 2009-06-01 09:54
Tak jest ten 5-cioletni okres po ktorym nie musze juz wplacac jak nie chce lecz wplacona kwota musi zostac do konca umowy a moja jest dluga bo mam zbierac na emeryturke lepsza niz w ZUS-sie:)No ale roznie w zyciu bywa teraz mam "wiecej" za rok moge nie miec dlatego tez ciesze sie ze mam taka skaldke, nadwyzke zawsze moge gdzies ulokowac ,chocby w skandii na koncie dodatkowym. Teraz trzeba leciec zarobic na nadwyzke a ze dzis w Norwegii dzie swiateczny to placa jak za niedziele.pozdr
###_maciejk / 2009-05-29 18:30 / Bywalec forum
max, po pierwsze gratuluje!!! a po drugie dziękuję!!! bo dzięki Tobie ja też kilka ładnych procencików zacząłem odrabiać :)
Pozdr!
P.S. Kiedy w końcu coś się zacznie dziać :) ? :) Nudno w tych pieniężnych :)
Gucioo / 2009-05-29 16:54 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Kurde ale ciekawy koniec sesji na gpw przez ostatnie 20 min wolumen wrósl z 51tys do 74tys a obrot z 900tys na 1400tys raczej na drobnych leszczy to nire wyglada :p cos sie zaczyna dziac
max1224 / 2009-05-29 18:12 / Tysiącznik na forum
czas najwyższy
tedchom / 2009-05-29 15:56 / Tysiącznik na forum
no ładnie zawsze jakiś plus w miesiąc a ile zabawy i nauki dzięki takim ludziom jak ty, życzę przebicia tych danych :) co jest coraz bardziej prawdopodobne
max1224 / 2009-05-29 16:20 / Tysiącznik na forum
dzięki czas pokaże
maj wybitnie defensywny od 8 na pieniężnych
co prawda można było jeszcze dołożyć na rynkach azjatyckich i złocie ale nie było miejsca na ryzyko
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy