Forum Forum finansoweKredyty

Kredyt hipoteczny - co wybrać?

Kredyt hipoteczny - co wybrać?

Alicja_pg / 62.89.79.* / 2006-12-07 12:06
Witam,
Rozważam 3 oferty kredytowe; w tej chwili waham sie pomiędzy WBK a KB (w
Nordei jest niejasny zapis o możliwości wcześniejszej spłaty).
Doradźcie mi, proszę, co jeszcze powinnam wziąć pod uwagę.
Czy ktoś miał doświadczenia z kredytem w WBK lub KB?

Kredyt 90 tys w PLN
Wartość nieruchomości: 190 tys
Warunek: możliwość wcześniejszej całkowitej spłaty (przypuszczalnie w ciągu
1-1,5 roku - po sprzedaży starego mieszkania)

Nordea:
- marża 0,4% (po roku 0,9%) + 6M WIBOR
- ubezpieczenie na okres przejściowy: 0,1%
- prowizja od kredytu 1,5%

WBK:
- marża 0,5% (po 2 latach 1%) + 6M WIBOR
- ubezp. pomostowe 0,05%
- prowizja 1,5%

Kredyt Bank:
- marża 0,9% (stała) + 3M WIBOR
- ubezp. pomostowe 0,07%
- prowizja 1%

Co byście wybrali? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy porównywaniu?
Wyświetlaj:
rybka / 2006-12-07 16:20 / Tysiącznik na forum
1. Po pierwsze zapytaj w każdym z tych banków, jak i kiedy ulega zmianie oprocentowanie, bo reguła: marża+WIBOR 6M nic tak na prawdę nie mówi. Banki wprowadzają tzw. wspólczynniki zmienności, które określają o ile musi zmienić się WIBOR, aby oprocentowanie też uległo zmianie. Niby logiczne, ale niektóre banki (których nazwy nie wymienię) ustaliły ten współczynnik na poziomie 0,5% w ciągu kwartału. Dokładając do tego promocyjną marżę na 2 lata, wychodziło super niskie oprocentowanie - na chwilę. Rzadko się jednak zdarza, aby Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o 0,5 w ciągu jednego kwartału, a bez tego oprocentowanie się nie zmieniało.
2. Widzę, że nosisz się z zamiarem wcześniejszej spłaty kredytu (nawet bardzo szybkiej). Rozważ możliwość zainwestowania pieniędzy ze sprzedaży mieszkania, jeśli oczywiście spłata kredytu nie jest dla Ciebie bardzo dużym obciążeniem. Bezpiecznie można ulokować je w fundusze i bez wielkich szaleństw można być na plusie. Na forum o inwestowaniu na pewno znajdziesz wiele cennych rad.
Pozdrawiam
majusza / 153.19.205.* / 2006-12-07 15:57
Ja wzielam kredyt w WBK. Ogolnie rzecz biorac jest korzystniejszy niz w KB. WIBOR 6 miesieczny jest o tyle lepszy, ze kiedy stopy ida do gory ( prawdopodobnie od przyszlego roku) to mozna zaoszczedzic troche na podwyzce, nie tak szybko sie na nia zalapiemy jak w przypadku WIBOR-u 3 M. Ubezpieczenie pomostowe tez jest tansze w WBK, a prowizje radze negocjowac- mi sie udalo zejsc do 1%, a nie mialam tam konta takze bez przywilejow:)
Na obnizki raczej bym nie liczyla. Jesli chodzi o WBK to maja tam maly balagan, ktory mnie troche wkurzyl nie jeden raz. Natomiast sama umowa jest jasna i przejrzysta.
Uwaga!!!!!!
Centrala wylicza inna rate kredytowa niz konsultant w oddziale bankowym. Mozna liczyc na roznice okolo 10 zl na racie( tak bylo w moim przypadku przy kredycie= 120tys). oczywiscie na niekorzysc klienta. Tlumacza to jakims ''przedziwnym'' wzorem, z ktorego korzysta centrala.
majusza / 153.19.205.* / 2006-12-07 17:58
zapomialam dodac, ze w przypadku WBK termin WIBOR 6M jest faktycznie WIBOR-em 6 M, a nie srednia czy jakims wspolczynnikiem np. uruchamiasz kredyt dzisiaj, wiec WBK patrzy na ''tabele'' wiboru wg. Roitersa publikowanego codziennie o 11.00 i taki wspolczynnik bierze. Zgadzam sie z przedmowca, ze niektore banki '' przemilczaja'' definicje WIBOR-u, a szczegoly znajdujemy w umowie i to tak skonstruowane, ze i tak nie wiemy do konca ile tak naprawde bedzie wynosil WIBOR.
Alicja_pg / 217.172.235.* / 2006-12-07 21:18
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, trochę mi się rozjaśniło. Z WBK też miałam problemy (brak dokładności & kompetencji przy zbieraniu dokumentów spowodował że czekałam na decyzję 2 razy dłużej niż powinnam). Jeszcze raz przyjrzę się wzorcom umów, może coś mi się nasunie.
Mam jeszcze pytanie: czy WBK pobiera opłatę za inspekcję nieruchomości? (moja jest "ukończona" w 40%)? W KB przy kredycie < 50% i 40% zaawansowaniu budowy przeprowadzane są 3 inspekcje x 100 zł. Chyba sobie "dorabiją" do prowizji ;-)
majusza / 153.19.205.* / 2006-12-08 15:18
Nie, WBK nie pobiera ani grosza za inspekcje. Pod wzgledem dodatkowych oplat jest najbardziej konkurencyjny na rynku. Za wydruk aneksow, jesli takowe w przyszlosci beda potzrebne bierze tylko 100 zl kiedy inne banki 300!!!!! O to tez warto pytac.

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: