Forum Forum podatkoweOdliczenia

Krus a Praca na etat za granicą

Krus a Praca na etat za granicą

Sylvvia / 188.122.20.* / 2013-06-06 18:02
Mój tato jest rolnikiem, płaci więc krus od wielu lat. Dostał propozycję pracy w Niemczech na umowę o pracę. Proszę mi podpowiedzieć, czy dalej będzie on płacił krus jak będzie zatrudniony? Obiło mi się o uszy coś o podwójnym krusie w takiej sytuacji.
( prawda? )Proszę o pomoc, ponieważ mój tato musi dać znać dziś do wieczora czy decyduje się podjąć tą pracę.
Wyświetlaj:
iza804 / 178.37.227.* / 2014-01-07 12:17
czy podejmując prace w niemczech na pełen etat,musze zawiesić składki krus? mam 55 lat
wiwan / 2014-01-07 21:31
Tak. Wynagrodzenie to jest tytułem do innego niż KRUS-owe ubezpieczenie społeczne, zatem wyklucza podleganie w tym czasie KRUS. Jest 14 dni na zawiadomienie KRUS o powstaniu tego tytułu do ubezpieczeń.

Jasno to wynika z art. 7, ust. 1 oraz art. 16, ust. 3 Ustawy o ub. społecznym rolników.

Pomijam równie ważną kwestię jak ta, że pracując za granicą zaprzestaje się prowadzenia działalności rolniczej, a więc przestaje się być rolnikiem w rozumieniu ustawy KRUS-owej.

Pomijam egzotyczne sytuacje, pracy za granicą, ale kilkanaście km od gospodarstwa i codzienne dojazdy i praca w gospodarstwie po pracy- czyli zachowanie jednoczesnego prowadzenia dz. rolniczej. Wtedy status rolnika pozostaje, ale inne ubezpieczenie wyklucza ub. rolnicze.
kaska pelaska / 31.60.20.* / 2016-10-05 22:22
Witam. Czy są jakieś konsekwencje niezgłoszenia do KRUS, że się jest zatrudnionym za granicą? Mój znajomy od kilku lat pracuje na umowę za granicą i jednocześnie opłaca w Polsce KRUS. Pozdrawiam Ewa
wiwan / 2016-10-06 17:17
Kara: grzywna do 5000 zł z art. 98 ustawy o systemie ub. społecznych
Konsekwencja: utrata wstecznie nabytego w ten sposób stażu ubezpieczenia rolniczego i zwrot składek.

Najnowsze wpisy