Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Kupno akcji a dywidenda, a opłaty

Kupno akcji a dywidenda, a opłaty

zielony12345 / 95.178.15.* / 2013-07-23 01:38
Witam mam zamiar założyć konto maklerskie i tu moje 1 pytanie, czy wybór banku z kontem maklerskim ma znaczenie? tzn chodzi mi o opłaty i prostote dla amatora.
2 myśle o kupnie akcji KGHM i PGE wiem ze w najbliższym czasie będa sie jedni i drudzy rozbudowywac sam pracuje w PGE i widze że raczej źle nie bedzie wiec i cena bedzie szła w góre czy kupno jednych i drugich za w sumie około 30 tys w stosunku 60/40 w perspektywie 2 lat to moze byc dobry wybór?
( wiem ze to tylko moja decyzja pytam o wasze za i sprzeciw i dlaczego)
3 pytanie co ma dywidenda to kupna akcji w danym dniu, np na dzien 30 lipiec kupuje za 15 tys akcje pge to za rok chyba jesli bedzie ta dywidenda to tez dostane czy lepiej czekać?
4 jak to jest z opłatami przykładowo kupuje Akcje za 15zł za jakis czas sprzedaje za 16 to płace podatek 19% od 1 zł różnicy? czy od 16 zł
Wyświetlaj:
Ciułacz / 2013-07-24 13:55 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Do zielony
Ad1.
Ma znaczenie , dobrze aby był pod ręka , ale jak np zechce Ci się składać zlecenia na zagraniczne rynki to czy prowadzą ?
Albo jak zechcesz kupować akcje w ramach IKE to czy to prowadzą, są takie BM że powiedzą że to sie nie da bo tylko tylko to dla funduszy co nie jest prawdą.
No i nie zapominać o prowizji bo to nie wszędzie to samo.
Czy mają brokerską linie kredytową ( jak Ci potrzebna )i jak działa ,jakie są jej opłaty.
Katalog :
http://www.bankier.pl/inwestowanie/narzedzia/dm/
Ranking za 2012
http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/ranking-domow-maklerskich-2012/dm-bos-obronil-pierwsze-miejsce,30284,1
Jako edukacujne to mi sie podoba BOŚ , a jako opłaty to BM Deutche Bank i Alior, a na zagraniczne konto w ramach IKE to Bank Zachodni.
Ad2.

myśle o kupnie akcji KGHM i PGE


sam pracuje w PGE i widze że raczej źle nie bedzie

To że spółka wstawia złote klamki i nie robi presji na pracownikach i wszyscy mają sielankę to nie koniecznie musi się przekładać na zyski oraz wartość akcji.
PGE ciągle próbuje się konsolidować i nie może znaleźć swojego poziomu wisi nad nią widmo wysprzedaży przez SP ale inni twierdzą że to energetyka więc państwo będzie trzymać ponad 50%
Obecnie PGE jest po większych spadkach a przed dywidendą to tradycyjnie pod dywidendę powinno trochę dać zarobić.
za w sumie około 30 tys w stosunku 60/40 w perspektywie 2 lat to moze byc dobry wybór?

Hm... tylko dwie spółki ? to za małe zróżnicowanie portfela bo jak jedna zacznie dołować to wpadniesz w panikę i w dołku sprzedaż.
Ad3
Dopóki będziesz posiadaczem akcji do końca sesji w DD to dywidendę Ci wypłacą , a jak już odetną dywidendę od kursu akcji to możesz sprzedać a i tak dywidendę dostaniesz.I na następny rok to samo.
Ad4
Podatki płacisz od zysku czyli w twoim przykładzie od 1 zł.

Na koniec to Ci powiem że tam gdzie się gruba kasa kręci to dzieją się rzeczy nie przewidywalne.
Może Ci to coś rozjaśni / 89.200.162.* / 2013-07-23 02:10
Zadałeś wiele pytań:
1. Konto maklerskie- każde ma swoje zalety i wady.
2. Może kupuj w transzach. Nie na raz wszystko.
3. Nie rozumiem pytania. Jak będziesz miał akcje na odpowiedni dzień to oczywiście dostaniesz dywidendę.
czy lepiej czekać?

Nie rozumiem. Na co czekać.?
4. Płacisz podatek o 1 zł.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy