Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

Leasing, szkoda, TU - problem

Leasing, szkoda, TU - problem

KriSSo / 2010-11-04 08:42
Witam Szanowne Grono,

Potrzebuję porady, może ktoś zetknął się z takim problemem.

Chodzi o samochód będący przedmiotem umowy leasingowej.

Miałem małe zdarzenie drogowe, w którym byłem poszkodowanym. Ustaliłem z ubezpieczycielem sprawcy, że z jego OC zostanie zrobiona BEZGOTÓWKOWA naprawa w ASO.
Załatwiłem formalności, czyli zgodę firmy Volkswagen Leasing Polska oraz upoważnienie do odbioru odszkodowania, które mogło być wystawione na mnie jako użytkownika (w sytuacji kiedy ja miałbym zapłacić za naprawę) lub na wskazany przeze mnie warsztat naprawczy (w sytuacji kiedy uzgodniłem naprawę „bezgotówkową”).

Auto zrobione, odebrane blisko miesiąc temu, FAKTURA WYSTAWIONA NA MNIE, a nie na firmę leasingową, a dziś dostaję telefon z ASO, że naprawa nie jest w pełni rozliczona. Ubezpieczyciel wypłacił ASO kwotę NETTO, a ja sobie mam zapłacić VAT. Auto jest w leasingu, mam działalność gospodarczą, ale nie jestem płatnikiem VAT - wolny zawód (lekarz).

W uzasadnieniu TU napisało:
"Wartość kwoty została zweryfikowana do kwoty netto. Właścicielem samochodu jest VW Leasing Sp. Z O.O., który jest płatnikiem podatku VAT. Tak więc, w sytuacji, gdy nabywca towaru lub usługi jest podatnikiem podatku VAT, to stosownie do art. 86 Ustawy o podatku VAT ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Skorzystanie przez podatnika - VW Leasing - z tego tytułu powoduje, że poniesiony przez niego wydatek na nabycie rzeczy lub wykonanie usługi w rzeczywistości odpowiada zapłaconej przez niego cenie nabycia tego towaru lub usługi pomniejszonej o podatek VAT mieszczącej się w tej cenie. Mając powyższe na uwadze postanawia jak na wstępie".

Pytanie brzmi:
Jakim cudem, będąc w zdarzeniu poszkodowanym, mam dopłacać do interesu? Czy ktoś z Was miał podobny problem? Jak to rozwiązać. Bo wiecie, to nie jest kwestia kwoty, pies drapał, szkoda niewielka, ale chodzi o zasadę oraz o to, co by było gdybym rozwalił auto na koszt naprawy przykładowo 60 000 pln, to co? Mam zapłacić wtedy VAT? Przecież to będzie bardzo wysoka kwota. Boje się teraz wyjechać z garażu.

Najnowsze wpisy