Forum Forum prawnePracy

liczba godzin na urlopie

liczba godzin na urlopie

Hunt / 83.27.252.* / 2008-07-15 14:33
Na umowie o pracę mam napisane, iż pracujemy w systemie osiogodzinnym.
Natomiast na wypisanym wniosku o urlop pani dyrektor wypisala mi za kazdy dzien pracy po 10 godzin, tym samym skróciła mi urlop o 22 godziny względem liczenia kazdego dnia urlopowego po 8 godzin. Powiedziałem, że odmawiam podpisania takiego wniosku, czy postapilem slusznie? Bede tam szedl jutro i rozmawial z nią jeszcze raz. Na co sie powolywac?
J. / 217.153.187.* / 2008-07-16 13:03
Znalazłem to na www.portalkadrowy.pl
Zgodnie z zasadą przeliczania dni urlopu (20 lub 26) na godziny, pracownik ma prawo do 160 lub 208 godzin urlopu rocznie. Mogą one rozłożyć się na różną liczbę dni pracy.
Z puli ubywa tyle godzin, ile było do przepracowania
Udzielając pracownikowi urlopu wypoczynkowego na dany dzień kalendarzowy, należy najpierw sprawdzić w harmonogramie czasu pracy, ile godzin przypadało mu w tym dniu do przepracowania. Następnie, należy odjąć z godzinowej puli urlopowej tę właśnie liczbę godzin. Im więcej zatem pracownik miałby godzin do przepracowania w dniu korzystania z urlopu, tym więcej godzin ubywa mu z puli urlopowej.

Podstawa prawna
art. 154, art. 154 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
http://www.portalkadrowy.pl/index.php?doc_id=165689 Ustalanie i przeliczanie na godziny wymiaru urlopu wypoczynkowego

Najnowsze wpisy