Forum Polityka, aktualnościKraj

Macierzyński dla prowadzacych firmę wyniesie 17 zł. Rząd zmienia przepisy

Macierzyński dla prowadzacych firmę wyniesie 17 zł. Rząd zmienia przepisy

Wyświetlaj:
iiiiii / 5.173.245.* / 2015-06-23 20:55
Piszcie o 17 zł, a ja gardzę nawet 1000 zł. Rodzę dziecko w listopadzie i miałam dostawać 6 tys miesięcznie podobnie jak po urodzeniu pierwszej córki. Dlaczego? Bo działalność prowadzę od 5 lat. Zarabiam około 15- 18 tys po odjęciu kosztów, a koszta utrzymania firmy to około 8 tys miesięcznie. Na macierzyńskim mam dwa wyjścia- albo wrócić do pracy i zarabiać, albo pozostać w domu, zatrudnić dodatkowego pracownika, liczyć się ze stratami mniej więcej połowy zysków (tyle się traci jak szefa nie ma), liczyć się ze stratami w klentach.
Mi się należy 6 tys. Kobiety na etatach siedzą sobie w domu nierzadko grubo ponad rok i dostają tyle co zarabiają. Ja nie dostanę nawet 1/ 3 tego.
Jarosław.21 / 5.172.247.* / 2015-06-24 11:47
Jak Ci tak źle to zatrudnij się gdzieś.
Fafa / 79.110.195.* / 2015-06-23 20:33
Czytam to i nie umiem nie skomentować tego sformułowanie" Wyłudzenie" macierzyńskiego. Jakie wyłudzenie? Przecież to jest zgodne z prawem, dlaczego jak człowiek postępuje zgodnie z przepisami i w świetle prawa, w państwie, które jak twierdzi popiera politykę prorodzinną, używa się określenie "wyłudzenie". Czy wiecie ile kosztuje utrzymanie dziecka? Tyle właśnie kosztuje, że nie pracująca Pani, która ma firmę i nie pracuje, musi utrzymać siebie i dziecko za te pieniądze i to jest kwota, która jest przyzwoita. A wszystko poniżej to jest jałmużna i żart, z który nie da się godnie żyć.
JoaGiovanna / 37.248.255.* / 2015-06-23 20:27
Wszędzie czytam o wyłudzeniach, ale przecież dotyczą one kobiet, które zakładają działalność już będąc w ciąży, zwykle dopiero pod koniec! Podnoszenie składki w trakcie niewiele zmienia, bo kwota się uśrednia i wychodzi mniej więcej to sam. Mam firmę niespełna 2 lata, w ciąży nie "kombinowałam" ze składkami, bo uznałyśmy z księgową, że - poza oczywiście względami etycznymi - to się zwyczajnie nie opłaca. Efekt jest taki, że dostaję z ZUS zasiłek tylko o kilkanaście zł wyższy niż składka zdrowotna. Jestem na plus właśnie te słynne 17 zł. Nie chciałam zamykać firmy, bo mam zobowiązania, więc już w szpitalu pracowałam przy parapecie, a teraz w domu z kilkutygodniowym maluszkiem na kolanach. Nie dla wielkiej kariery, nie po to, żeby się "dorobić", ale żeby mieć cokolwiek. Za 17 zł nie da się kupić pieluch, nie wspominając o pokryciu stałych kosztów firmy. Nie muszę dodawać , jakim wysiłkiem okupiona jest praca z niemowlęciem pod pachą, a jak już uda się coś zarobić, to przecież państwo jeszcze wyciąga rękę po PIT :-) Tak samo było podczas ciąży. Zasiłek chorobowy dla prowadzących własną działalność to żenada, nie wystarczyłby nawet na USG i wizytę u lekarza, więc nawet skrajnie wyczerpana nudnościami pracowałam z miską na stole... Mamy prowadzące własną działalność niekiedy nie korzystają nawet z 1 dnia wolnego, a wręcz jeszcze cały czas dokładają się do państwa. To jest chore.
666692 / 178.23.108.* / 2015-06-27 15:28
żeby się skłsdki x 12 miesięcy nie uśredniały wystarczyło się wyrejesteować z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na miesiąć. Potem zrejestrować znowu na miesiąc z najwyższą składką i do średniej z 12 miesięcy wzięty byłby tylko ten jeden miesiąc.
zyczliwa / 94.254.133.* / 2015-06-23 20:46
To znaczy ze masz kiepska księgowa no wystarczyło w odpowiedni sposob w ciąży zapłacić jedna składkę i dostawać na zwolnieniu lekarskim i macierzyńskim. Zmień ksiegowa
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
dvdfv / 178.43.16.* / 2015-06-23 21:38
O tym samym pomyślałam, bardzo słaba księgowa :)
JoaGiovanna / 37.248.255.* / 2015-06-23 21:20
Faktycznie 1 wysoka składka wystarczała, gdy dopiero rozpoczynało się działalność. Jeśli działalność już miało się wcześniej, do średniej liczy się 12 składek - to info z ZUS. To, co się nadpłaci kilkoma wysokimi składkami, potem po prostu się odbiera w nieco wyższym macierzyńskim. Do tego ZUS coraz częściej kontroluje kobiety wykonujące takie ruchy i jeśli ma wątpliwości - nie pozwala potem obniżyć składek. Czytałam dziś o dziewczynie, która została ze składką 3,7 k zł do czau wyjaśnienia sprawy - na kilka miesięcy, już po ciąży i urlopie macierzyńskim.
miamia / 87.205.249.* / 2015-06-23 23:13
Jasne jasne. Tylko wystarczy na 31 dni wypisac sie z systemu (a tak długie miesiące co chwile sie zdarzają) i juz nie ma ciągłości i sumowania składek z 12 miesięcy. Albo na miesiąc sie zatrudnić i wrócić na działalność. Metod jest sporo i szkoda, ze przez ksiegowa tak się Pani teraz meczy...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
jksdkfksdf / 95.49.70.* / 2015-06-23 20:09
jeżeli składka zdrowotna jest tu włączona to należy to napisać. to już jest manipulacja. tu jest ustawa dla firmy zdrowotnej, żeby firma zdrowotna miała korzyść
Janek764 / 109.173.156.* / 2015-06-23 20:06
Niech lepiej w takiej sytuacji wyślą więcej tych dronów aborcyjnych z tabletkami poronnymi do Polski... Jeden może nie wystarczyć dla tych wszystkich prowadzących działalność gospodarczą od mniej niż 2 lat...
Janek764 / 109.173.156.* / 2015-06-23 19:54
Nie zdążyłam zostać mamą... bo nie zdążyłam się doczekać życia w normalnym kraju bez absurdów. Jak widać więcej pieniędzy dostanie wieloletni alkoholik na bezrobociu/rencie niż przedsiębiorcza kobieta. Nic tylko się upić drogie ciężarne!
gsub / 37.7.39.* / 2015-06-23 19:17
Zasiłek macierzyński od podstawy 5000 zł wyniesie ok. 3000 zł, a nie jak napisano w artykule ok. 1500 zł. Skąd takie wyliczenia??
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Króliś przytuliś / 62.69.232.* / 2015-06-23 19:07
Macie wielki problem... jesteście Polakami, a Polacy potrafią myśleć... co mam na myśli... Mianowicie przedsiębiorcza kobieta w ciąży niech przepisze firmę na zaufaną osobę np. brata, siostrę. Następnie owy brat - przedsiębiorca fikcyjnie zatrudnia kobietę w ciąży za "wysokim wynagrodzeniem" i zarazem wysoką składką - wystarczy przez miesiąc. A potem świadczenie płynie jak należy.
tofog / 83.15.114.* / 2015-06-24 08:11
Czy naprawdę chodzi o to, by ciągle kombinować, aby żyć?
Nie każdy tak chce. Są ludzie uczciwi, którzy chcą po prostu i zwyczajnie żyć. Bez oszustw, kombinowania i ściemy. Stąd te głosy oburzenia. Co to za prawo, które skłania ludzi do obchodzenia jego przepisów? Nie tak powinno być.
zyczliwa / 94.254.133.* / 2015-06-23 20:51
Jak widać nie każdy jest błyskotliwy choćby Ty. ZUS kontroluje zatrudnienia jesli sa zawierane na miesiąc czy dwa przed porodem albo pójściem na zwolnienie oraz oscylują na kwotę kilku tysięcy i wyłącza takie "spryciulki" które wtedy nie dostają nic :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
uczciwy / 88.156.18.* / 2015-06-23 19:09
większej bzdury nie słyszałem, czy naprawdę autor myśli, że ZUS tego nie sprawdzi i czy nie będzie badał zasadności takiego zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzenia? hahaha naiwniak
Króliś przytuliś / 62.69.232.* / 2015-06-23 19:28

większej bzdury nie słyszałem, czy naprawdę autor myśli, że ZUS tego nie sprawdzi i czy nie będzie badał zasadności takiego zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzenia? hahaha naiwniak


A pan nienaiwniak to myśli, że kobieta w ciąży nie może być u znajomego czy siostry zatrudniona? Otóż może i w wielu przypadkach nie jest to fikcja. ZUS wiadomo, że każdego może sobie podejrzewać, ale ważny jest rezultat. Mam dobrego znajomego ,który mógł zatrudnić kiedyś moją żonę w swojej firmie i co panie nienaiwniaku? ZUS przyczepiłby się że u znajomego? Jak się przyczepi to i tak wypłaci świadczenie, tyle że z opóźnieniem i ustawowymi odsetkami.
Przez takie działania ustawodawcy niedługo nie będzie nowych etatów. Polak musi sobie radzić.
Marta1042 / 83.21.80.* / 2015-06-23 18:47
A co w przypadku kiedy ja opłaciłam już dużą składkę I jestem na zwolnieniu a poród mam na 27 października?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Rzeczywiście prowadząca działalność / 109.173.220.* / 2015-06-23 20:33
Mamy czerwiec, Pani już na zwolnieniu, poród w październiku i opłaciła Pani - jak mniemam z liczby pojedynczej użytej przez Panią - jedną składkę. Właśnie przez Panią wprowadzają takie przepisy. Kobiety, które normalnie prowadzą działalność gospodarczą, ciepią przez takie właśnie "przedsiębiorcze" panie jak Pani. Życzę kontroli z ZUS-u i podważania faktu rzeczywistego prowadzenia przez Panią działalności gospodarczej. Jeśli działalność nie była rzeczywiście prowadzona, ZUS ma odpowiednie narzędzia.
tofog / 83.15.114.* / 2015-06-24 08:13
Być może faktycznie nie może pracować? Nie powinno się wyciągać wniosków na podstawie szczątkowych informacji.
uczciwy / 88.156.18.* / 2015-06-23 18:43
niech ktoś odpowie, czy uczciwe jest, gdy kobieta pracująca za minimalne wynagrodzenie dostanie macierzyński średni z 12 miesięcy czyli około 1300 na rękę, a taka "przedsiębiorcza" pożyczy kasę od rodziny na miesiąc żeby zapłacić składkę od max chorobowego i ciągnie z budżetu po 6 tys. miesięcznie? Nikt matek, które od lat prowadzą firmy nie ściga, sprawdza się tylko te, które stały się "przedsiębiorcze" jak zaszły w ciążę i uznały, że kasę można wyciągnąć
gok / 82.160.150.* / 2015-06-23 18:38
Nie zapominajcie ,że to sławetne 6 tysięcy jest tylko przez 6 mcy,potem 60% od tej kwoty.Mam firmę 9 lat ,zatrudniam 2 osoby na etacie,mimo przebywania na macierzyńskim muszę utrzymywać te stanowiska jeśli mam miec do czego wrócić.Pominę leasingi i inne kredyty formowe
jugu / 83.21.249.* / 2015-06-23 18:38
ale w sumie to troche lepiej niż było :D 3 lata temu byłam na preferencyjnym zusie .. nie podniosłam składek będąc w ciąży. Na zasiłku macierzyńskim dostawałam około 240 zł a składka zdrowotna wynosiła mnie około 290 :D wiec byłam na minusie 40 zł :D Cyrk w tym chorym kraju.
jugu / 83.21.249.* / 2015-06-23 18:32
a więc boże chroń mnie przed kolejnym dzieckiem :(((
Ja ... / 87.207.96.* / 2015-06-23 18:27
Proszę o pomoc !!! Na początek grudnia mam wyznaczony termin porodu. Od lipca Chciałam podnieść składkę na najwyższa i miałam zamiar płacić ja do października a od listopada iść na zwolnienie. W sierpniu 2015 r. mina 2 lata prowadzenia działalności. Dotychczas płaciłam ZUS preferencyjny ale od lipca planowałam to zmienić. W związku z powyższym artykułem bardzo proszę o poradę jaka bedzie przysługiwała mi kwota zasiłku macierzyńskiego.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
aneta409 / 185.21.150.* / 2015-06-23 19:05
mam nadzieję, że dostaniesz najniższy, a przynajmniej tylko tyle ile wpłaciłaś przez ostatnie 9 miesięcy. Bardzo cieszę się że wejdzie ta ustawa, aby nie powstawały firmy do rodzenia dzieci.
Motyl937 / 83.5.181.* / 2015-06-23 18:20
Ja się pytam szanownego MPiPS gdzie w projekcie ustawy o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa jest zapis o wyrównaniu do 1000 zł??????
Mniemam,że skoro takiego zapisu nie ma, to ZUS będzie przepisy interpretował po swojemu= niekorzystnie dla ubezpieczonych.

Najnowsze wpisy